اخبار مهم اقتصادیپیشنهاد سردبیر

مجوز افزایش قیمت خودرو ها به زودی صادر می شود

با اینکه تورم حاصل از اصلاح یارانه ها باعث شد که دولت مجوز افزایش قیمت خودرو ها را به تاخیر بیندازد اما به تازگی منوچهر منطقی معاون حمل و نقل وزارت صمت خبر از صدور افزایش قیمت خودروهای داخلی را داد. در ادامه میتوانید خبر کامل افزایش قیمت خودروها را بخوانید:

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت خودروهای زیان ده

منوچهر منطقی معاون حمل و نقل وزارت صمت اعلام کرد تا چندی دیگر و برای اولین بار در سال جاری مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی صادر خواهد شد.

این افزایش قیمت فقط شامل خودروهایی می شود که تولید آن برای خودروسازان زیان دارد.

آخرین باری که مجوز افزایش قیمت توسط ستاد تنظیم بازار صادر شد حدود هشت ماه پیش بود که در آن زمان مجوز افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودروهای داخلی صادر گردید.

با توجه به اظهارات مدیران سایپا و ایران خودرو همه خودروهای این دو خودروسازی زیان ده محسوب می‌شوند اما بعضی از خودروها مانند سمند، تیبا و پژو ۲۰۶ به نسبت دیگر خودروها زیان ده تر می باشند.

نظر کارشناسان در خصوص افزایش قیمت خودرو

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو در این خصوص گفت بیش از ۶۰ درصد خودروهای خودروسازان زیان ده می باشد به صورت که مثلاً خودرو تیبا با حدود ۷۰ میلیون تومان زیان همراه میباشد.

وی در ادامه اظهار کرد مجوز افزایش قیمت در بازار در ابتدا باعث افزایش سطح قیمت ها می گردد اما پس از مدتی نه تنها این افزایش قیمت جبران خواهد شد بلکه قیمت ها پایین هم می آیند.

در حال حاضر با توجه به تورم موجود و زیان کارخانه های خودروسازی کارشناسان معتقدند در صورتی که نقدینگی مورد نیاز تامین نشود نه تنها جهش تولید رخ نخواهد داد بلکه ممکن است در مقایسه با سال گذشته با افت تیراژ هم روبه رو شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا