اطلاعیه ها

خروج تابلوی مظفرالدین شاه به خارج از ایران تایید شد

تابلوی مظفرالدین شاه در حراجی به فروش رسیده است

به تازگی رئیس کل موزه های ایران خبر قاچاق تابلوی پرتره مظفرالدین شاه قاجار که اثر کمال الملک می باشد را تایید کرده است. گفته می‌شود که این تابلو در حراجی کریستیز بریتانیا به فروش رفته است. در ادامه می‌توانید خبر کامل قاچاق تابلوی پرتره مظفرالدین شاه قاجار به خارج از ایران را بخوانید:

مطالب پیشنهادی:

خروج قاچاقی تابلو مظفرالدین‌شاه

بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی مدیر کل موزه های وزارت میراث فرهنگی مشخص شده که تابلوی پرتره مظفرالدین شاه قاجار به صورت قاچاقی از کشور خارج شده و به فروش رفته است.

بر اساس شواهد موجود این تابلو در سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱ از کاخ گلستان خارج شده بود.

اما احمد دزواره ای که در آن سالها ریاست موزه های کاخ گلستان را به عهده داشت ادعاهای مطرح شده در مورد خروج این تابلو از کاخ گلستان را دروغ خواند و ادعا کرد که اصلاً چنین تابلوی در این مجموعه وجود نداشته است.

در ماه‌های اخیر با بررسی اموال ثبت شده ی کاخ گلستان، بالاخره مدیر کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: نام این تابلو با نام پرتره مظفرالدین شاه تا سال ۱۳۱۷ در فهرست اموال کاخ گلستان بوده است.

او در ادامه اظهار کرد مشخصات دقیق این تابلو در دفتر سال ۱۳۱۲ خورشیدی جزء اموال بنای خوابگاه اندرونی ناصرالدین شاه ثبت شده است.

بر اساس شواهد موجود این تابلو در اوایل دوره پهلوی از تالار برلیان خارج شده و به بنای خوابگاه منتقل شده است.

او در ادامه گفت نام این تابلو در دفاتر سال ۱۳۱۷ جزو اموال انتقالی به کاخ گلستان ثبت شده است اما در اسناد سال ۶۱ هیچ نامی از این تابلو نمی باشد.

ادیب زاده مدیر کل موزه ها اظهار کرد در حال حاضر وظیفه اداره کل موزه ها  این می باشد که مطابق با قوانین بین الملل اقدامات لازم را برای بازگرداندن این اثر انجام دهد.

مظفرالدین شاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا