اخبار بورس

آیا دلیل ریزش اخیر بازار بورس فروش سهام عدالت می باشد؟

قریب به 13 هزار میلیارد تومان طی 140 روز گذشته فروخته شده است. برخی از کارشناسان بازار سرمایه، فروش سهام عدالت را دلیل ریزش اخیر بازار بورس می دانند. در حالیکه محمود حسنلو مدیر فنی سهام عدالت مخالف این نظریه است و می گویند: افسوس می‌خورم که چرا چنین حرفی زده می‌شود.

برخی نیز معتقدند که این بازی حقوقی ها است که باعث منفی شدن بازار بورس شده و حقوقی‌ها سهام عدالت را که عمدتا سهام‌های با ارزشی هستند از کارگزاری‌ها می‌خرند و چند روز بعد با مثبت شدن بازار می‌فروشند که همین کار موجب منفی شدن بازار شده است.

نحوه فروش سهام عدالت به روش مستقیم چگونه است؟

فروش سهام عدالت، دلیل ریزش اخیر بازار بورس

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر فروش سهام عدالت در بازار سرمایه موجب شده که بسیاری از فعالان این بازار علت افت شاخص را فروش این سهام عنوان کنند.

پیگیری‌ها نیز نشان می‌دهد که حقوقی‌ها سهام عدالت را که عمدتا سهام‌های با ارزشی هستند از کارگزاری‌ها می‌خرند و چند روز بعد با مثبت شدن بازار می‌فروشند که همین کار موجب منفی شدن بازار شده است. عمده این حقوقی‌ها خود کارگزاری‌ها هستند که با کدهای حقوقی خودشان سهام عدالت را می‌خرند تا بتوانند در زمان عادی بازار بفروشند.

اما مدیر فنی سهام عدالت می‌گوید: خیلی‌ها ادعا می‌کنند که سهام عدالت باعث شده بازار خراب شود، اما کسانی که چنین حرفی می‌زنند اطلاعاتی ندارند و ادعایشان کارشناسی نیست.

محمود حسنلو در گفتگو با تجارت‌نیوز، میزان فروش سهام عدالت را در طی 2.5 ماهه اول را حدود شش هزار میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: شاخص کل بورس در روز 10 خرداد ماه که برای اولین بار سهام عدالت فروخته شد 973 هزار واحد بوده و تا روز 19 مرداد ماه که به اوج خود رسید به سطح حدود دو میلیون و 100 هزار واحدی رسید که در این مدت  2.5 ماهه 5 هزار و 600 میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شد.

او با اشاره به این که، این میزان از فروش سهام عدالت در کل دوره 2.5 ماهه اول در مقایسه با ارزش معاملات در این مدت، خیلی ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، ادامه داد: در عرضه دارایکم حدود 3.5 میلیون نفر ثبت نام کردند که به هر نفر دو میلیون تومان تخفیف دادند که  فقط هفت هزار میلیارد تومان فروخته شد، یعنی یک روز عرضه اولیه دارایکم خیلی بیشتر از مبلغ کل فروش سهام عدالت در 2.5 ماه بوده، در مورد شستا نیز این موضوع وجود دارد.

چقدر سهام عدالت فروخته شده است؟

از روز 10 خرداد ماه تا روز 22 مهر ماه حدود 12 هزار و 800 میلیارد تومان سهام عدالت در بازار فروخته شده که بیشتر آن به صورت بلوکی به فروش رفته است. این میزان از سهام عدالت در بازار به صورت خرد فروخته نشده بلکه حقوقی‌ها خریده‌اند و با آن سهامداری می‌کنند.

طبق آمارهایی که حسنلو اعلام کرده، در مجموع از ابتدا تا روز 22 مهر ماه حدود 12 هزار و 800 میلیارد تومان سهام عدالت در بازار فروخته شده که بیشتر آن این اواخر به صورت بلوکی به فروش رفته است. آنطور که این مقام مسئول می‌گوید: این میزان از سهام عدالت در بازار به صورت خرد فروخته نشده بلکه حقوقی‌ها خریده‌اند و با آن سهامداری می‌کنند. بر فرض محال حتی اگر همه این سهام عدالت را در بازار عادی می‌فروختیم انگار  عرضه اولیه مثل شستا انجام می‌دهیم.

به گفته او، این مقدار از فروش سهام عدالت اصلا نمی‌تواند در بازاری به این بزرگی تاثیرگذار باشد. حتی برفرض این که همه‌ی این 12 هزار و 800 میلیارد تومان را در روز 22 مهر ماه فروخته شده معادل 10 درصد از ارزش معاملات دیروز بازار است.

مدیر فنی سهام عدالت معتقد است: افت جز اصول بازار سرمایه در کل دنیا است، وقتی بازار تا حدی رشد می‌کند یک دوره هم اصلاح می‌خورد که این اصلاح بورس خیلی زیاد نبوده است. شاخص بورس در کشور ما از دو میلیون تومان به 1.5 میلیون رسیده که اصلاح 25 درصدی در مقابل رشد سه برابری داشته که خیلی زیاد نیست. بورس طی 2.5 ماه بیش از 100 درصد رشد کرده و در دو ماه بعد 25 درصد اصلاح کرده که خیلی خوب است.

حسنلو در خصوص دور زدن روش فروش بلوکی سهام عدالت اینطور استدلال کرد که، از نظر حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در جایگاهی نیست که در این مورد اظهارنظر کند، بلکه باید ناظر بازار پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا