آموزش بورس

نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟

سهام عدالت را میتوان نوعی یارانه دانست زیرا بخشی از تسهیلات سهام شرکت های دولتی به اقشار کم در آمد فروخته میشود که به منظور بهبود و ارتقا رفاه افراد و خانوارها و حمایت و پشتیبانی از اقشار کم درآمد شکل گرفته است. در این پست قصد داریم که به نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم بپردازیم و به سوالاتی مانند: نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟ چگونه میتوان سهام عدالت روش مستقیم را فروخت؟ بپردازیم.

نحوه فروش سهام عدالت
نحوه فروش سهام عدالت

مباحثی که در این پست مورد بررسی قرار می گیرند:

  • منظور از سهام عدالت مستقیم چیست؟
  • نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟
  • سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟

منظور از سهام عدالت مستقیم چیست؟


بنا به تعریف ویکی پدیا در رابطه با سهام عدالت:

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

باید گفت که سبد سهام عدالت متشکل از سهام شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی‌، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز است. در این راستا افراد کم درآمد مشمول سهام عدالت میشوند تا به رفاه و آسایش افراد جامعه کمی رسیدگی شود.

بعد از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال 99 دو روش برای آزادسازی تعیین شد. روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت و روش غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت که در تاریخ تعیین شده باید نسبت به تعیین روش آزادسازی سهام عدالت اقدام میشد.

فرق بین مدیریت مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت در این است که، سهامدار در روش مدیریت مستقیم سهام عدالت، دسترسی مستقیم و کامل به مدیرت و خرید و فروش و یا نگهداری سهام خود دارد.

اما در روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت بدین صورت است که سهامدار، به دلایل خاصی مثل، عدم آگاهی با بازار بورس، زمان اندک برای مدیرت سبد سهام عدالت و… دارایی های خود را به صندوق های سرمایه گذاری استانی انتقال می دهد و سهام این شرکت ها را دریافت کرده تا در برابر آن به این امکانات دسترسی پیدا کنند.


نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟


در قسمت فوق به این موضوع اشاره کردیم که سهام عدالت خود را در صورت عدم نیاز ضروری نفروخته و سعی در نگه داری سهام عدالت خود داشته باشید اما اگر به هر دلیلی قصد فروش سهام خود را کرده اید، در این قسمت به شما اطلاعاتی از قبیل نحوه فروش سهام عدالت و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟ در اختیارتان گذاشته میشود.

باید به این نکته اشاره کنیم که نحوه فروش سهام عدالت به نحوه مدیریت سهام عدالت آن ها بستگی دارد.

برای سهامدارانی که قصد فروش سهام عدالت خود را دارند و با سوالاتی مانند: نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟ چگونه میتوان سهام عدالت را فروخت؟ فروش سهام عدالت به صورت مستقیم چگونه است؟ روبه رو میشوند باید گفت که برای فروش سهام عدالت در روش مستقیم میتوانید از دو راه استفاده کنید که یکی از طریق بانک ها است و دیگری از طریق کارگزاری ها است که در ذیل به صورت کامل توضیح خواهیم داد.


مطالب مرتبط با سهام عدالت:


فروش سهام عدالت در بانک ها (روش مستقیم )


در فروش سهام عدالت به روش مستقیم میتوان از طریق بانک ها اقدام کرد.

فروش سهام عدالت در بانک ها بدین صورت است که فرد میتواند با مراجعه به بانکی که شماره حساب آن را برای دریافت سود سهام عدالت استفاده کرده است و پس از تکمیل و امضا فرم درخواست فروش 30 درصد از سهام عدالت خود و ارائه آن به بانک میتواند سهام عدالت خود را از طریق بانک به فروش برساند.

باید خاطر نشان کرد که این موضوع خود دارای مزایا و معایبی است.


مزایا و معایب فروش سهام عدالت در بانک ها


یکی از مهمترین مزایا برای کسانی که قصد فروش سهام عدالت خود را به صورت مستقیم و از طریق بانک میخواهند انجام بدهند این است که در این صورت احتیاجی به داشتن کد بورسی و ثبت نام در سامانه سجام ندارند و این موضوع بسیار به نفع سهامدارانی است که قصد فروش سهام عدالت خود را به روش مستقیم کرده اند است.

اما با این حال یکی از مهمترین معایب فروش سهام عدالت در بانک ها این است که خود سهامدار نمیتواند در انتخاب سهام برای فروش دخالت کند. برای افرادی که از این روش سهام خودشان را فروخته‌اند بعد از فروش توسط بانک، پول سهام به حساب سود سهام عدالت واریز خواهد شد.


 فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها (روش مستقیم )

 فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها (روش مستقیم )
فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها (روش مستقیم )

به منظور فروش سهام عدالت به صورت مستقیم میتوان از کارگزاری ها استفاده کرد.

اما باید به این نکته دقت کنید که فرد باید مالک شماره تلفن ثبت شده در سامانه سهام عدالت باشد و اگر غیر از این است فرد باید شماره تلفن خود را ویرایش کرده و شماره تلفنی که خود مالک آن است را وارد کند. اگر امکان تغییر و ویرایش شماره تلفن نبود فرد میتواند با تماس با کارگزار مورد نظر و مراجعه حضوری به دفاتر آن‌ها فرآیند فروش سهام عدالت را پیگیری کنید. در مرحله بعد فردی که قصد فروش سهام عدالت خود را به روش مستقیم کرده است باید یک کارگزار را به عنوان نماینده خود برای خرید و فروش سهام عدالت انتخاب کند. با ورود به صفحه مشخص شده در سایت کارگزار‌ها برای این موضوع و ورود به صفحه شخصی فرد، لیست سهام عدالت افراد نمایش داده می‌شود و میتوانند در مورد نگهداری و یا فروش کدام سهم تصمصیم گیری کنند و در آخر با تایید انتخاب های خود میتوانید سهام عدالت خود را به روش مستقیم و از طریق کارگزاری ها به فروش برسانید.

سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟


برای افرادی که سهام عدالت به آن ها داده شده است یکی از سوالاتی که بسیار مطرح میشود این است که سهام عدالتشان را بفروشند یا نگه دارند؟ که در این رابطه باید بگوییم که درست است که سهام عدالت به منظور ارتقا رفاه افراد و خانوارها تشکیل شده است اما اگر از لحاظ مالی با مشکلی مواجه نیستید بهتر است که سهام عدالت خود را نگه داشته زیرا در این روزها و روزهای آتی بازار بورس رشد خوبی داشته و فکر اقتصادی درست نیست که سهام عدالت را در صورت عدم نیاز ضروری به فروش برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا