آموزش بورس

ثبت نام در سامانه سجام بورس به چه صورت است؟

مقدمه

فعالیت در بورس و شروع سرمایه گذاری در بورس مستلزم ثبت نام در سامانه سجام است و در مرحله بعد باید یک کارگزاری را انتخاب نموده و ثبت نام کرد. در بحث های گذشته در مورد چگونه بهترین کارگزاری را انتخاب کنیم صحبت کردیم، حال به این موضوع که چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم می پرداریم.

سامانه سجام چیست؟

سجام در اصل مخفف عبارت، سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است. زمانی که اشخاص حقیقی یا حقوقی در سامانه سجام ثبت نام می کنند به راحتی می توانند از تمامی خدمات بورس بهره مند شوند. سامانه سجام و احراز هویت سجام جهت جلوگیری از پول شویی و اشتباهات مالی و  تسریع در مراحل ثبت نام در بورس راه اندازی شده است. هدف سامانه سجام ایجاد یک سامانه برای جمع آوری اطلاعات مشتریان است پس سامانه سجام یک سامانه تجاری با هدف کسب درآمد نیست. برای تمامی سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، چه ایرانی و چه خارجی که در بازار سرمایه فعالیت دارند باید در مرحله اول در سامانه سجام  ثبت نام کنند. افراد فعال در بازار سرمایه عبارت اند از: فعالان بازار بورس و بازار بدهی، سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی و به‌ طور کلی تمام افرادی که هر نوع دارایی مالی دارند. حتی اخیرا بانک ها از سپرده گذاران خود درخواست می کنند تا برای دریافت وام در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کنند.

اطلاعاتی که درسامانه سجام باید تکمیل شوند عبارت اند از:

  • اطلاعات هویتی
  • شماره حساب
  • شماره موبایل
  • آدرس الکترونیکی
  • ادرس اقامت دائمی  و…

لازم به ذکر است که در 16 اردیبهشت سال 1399 به دلیل جلوگیری از ازدحام جمعیت و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به افرادی که قصد دارند وارد بازار بورس شوند توصیه شده است کد پیگیری سجام را به صورت غیرحضوری دریافت کنند اما برای احراز هویت سجام همچنان لازم است که به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه شود. البته با استفاده از اپلیکیشن سیگنال می توان احراز هویت سجام را به صورت غیرحضوری انجام داد که البته با شکلاتی همراه بوده است. بعد از ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت می توانید در کارگزاری ثبت نام کرده و کد بورسی را دریافت کنید. در ادامه خواهیم گفت ثبت نام در سامانه سجام بورس به چه صورت است؟

آموزش ثبت نام در سامانه سجام بورس و دریافت کد بورسی

جهت ثبت نام در سامانه سجام باید دو مرحله را پشت سر بگذارید.

مرحله اول: ثبت نام در سامانه سجام است که باید اطلاعات خود را در آدرس sejam.ir تکمیل کنید.

مرحله دوم: احراز هویت سجام یا به صورت حضوری یا توسط اپلیکیشن سیگنال است

مراحل ثبت نام در سامانه سجام بورس به چه صورت است؟ شما در مرحله اول با وارد کردن شماره همراه خودتان آماده دریافت یک کد تایید 4 رقمی می شوید، اگر سهامدار حقیقی هستید گزینه مشتری حقیقی با تابعیت ایرانی رو انتخاب کنید، با پرداخت فقط 10 هزار تومان به ادامه ثبت نام خود ادامه دهید. با انتخاب گزینه ” اصیل “ اعلام می کنید که خود شما هستید که در سامانه ثبت نام می کنید. با تکمیل فرم ها با اطلاعات هویتی، ارتباطی و مالی برای شما پیامکی به منظور استعلام اطلاعات شما ارسال می گردد. در مرحله بعد برای شما یک کد 10 رقمی ارسال می شود، چانچه این کد 10 رقمی ارسال نگردید اطلاعات شما احتیاج به اصلاح و ویرایش دارند. بعد از تکمیل اطلاعات در فرم، ثبت نام شما در سامانه سجام به پایان رسیده و شما میتوانید با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت و یا با استفاده از اپلیکیشن سیگنال احراز هویت خود را تکمیل کنید.

تنها تفاوتی که برای ثبت نام سهامداران حقوقی این است که با انتخاب گزینه مشتری حقوقی با تابعیت ایرانی باید اطلاعات حقوقی بیشتری را از جمله: اطلاعات شخصیت حقوقی، اطلاعات ارتباطی، اطلاعات اعضای هیئت مدیره، اطلاعات افراد حق برداشت، اطلاعات سهامداران، اطلاعات اشخاص مجاز به سفارش و اطلاعات مالی را تکمیل کنید.

مزایای استفاده از سامانه سجام چیست؟

  • دریافت کد بورسی (معاملاتی) و ورود با بازار بورس
  • دریافت سود تقسیمی
  • مبارزه با پول شویی و تأمین مالی غیرمجاز

ثبت نام سجام برای کودکان چگونه است؟

والدینی هستند که علاقه زیادی به سرمایه گذاری و آینده نگری برای فرزندان خود دارند. خبر خوب این است که افراد زیر سن 18 سال هم میتوانند کد بورسی داشته باشند و در سامانه سجام ثبت نام کنند با این تفاوت که برای احراز هویت در دفاتر پیشخوان حضور خود کودک الزامی نیست اما پدر ، پدربزرگ یا ولی قهری می توانند به همراه مدارک شناسایی خود و کودک مراحل احراز هویت کودک را تکمیل کند.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: چگونه برای کودکان کد بورسی بگیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا