آموزش بورسسبدگردان ها و کارگزاری ها

سبدگردانی در بورس چیست؟ همه چیز درباره سبدگردانی

مقدمه

اگر شما به بازار بورس و سهام علاقه مند هستید لازم است تا اطلاعات مناسبی در این زمینه کسب کنید. این اطلاعات در کنار تجربه کافی و یا استفاده از تجربه دیگران موجب موفقیت شما خواهد شد. همچنین اگر به تازگی وارد عرصه سهام و بازار بورس شده اید، با اصطلاحات زیادی روبه رو خواهید شد. اما نگران نباشید، ما با آموزش صفر تا صد بورس در کنار شما هستیم. یکی از اصطلاحات رایج در زمینه بازار سهام و بورس، سبدگردان می باشد. اما سبدگردانی در بورس چیست و چگونه انجام می شود؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اصطلاحات رایج در زمینه سبد گردانی

قبلا از شروع بحث اصلی ابتدا به تعاریف ساده و ابتدایی زیر توجه فرمایید:

 • سرمایه گذار: شخص حقیقی با حقوقی که سرمایه اش را در اختیار سبدگردان قرار می دهد.
 • سبد گردان: شخص حقیق و حقوقی که سرمایه سرمایه گذار را برای اهداف خاص در اختیار می گیرد.
 • سبدگردانی: کلیه فعالیت هایی که به تصمیم سبدگردان مجوز دار، در حوزه  مدیریت سرمایه سرمایه گذار انجام می شود.
 • سبد اختصاصی: دارایی های شخص سرمایه گذار که بر اساس قرارداد در یک بازه زمانی مشخص، در اختیار وی قرار می گیرد.
 • پرتفو گردان: فردی که مدیریت دارایی را انجام و به نسبت مسئولیت خود، کارمزی  مشخص دریافت می کند.
 • امین: شخص حقوقی است که بر اساس دستور العمل ها انتخاب شده و وظیفه نظارت و کنترل سبد گردان را دارد.

سبدگردان

بر اساس تعریف سبدگردانی در قانون بازار اوراق بهادار، به شخص حقوقی که در قالب یک قرارداد مشخص، به منظور کسب انتفاع طرفین و برای سرمایه گذاری، به خرید و فروش اوراق بهادار می پردازد، سبد گردان گفته می شود. به عبارت ساده تر قطعا شما به عنوان فردی تازه کار، تجربه و اطلاعات کافی در زمینه خرید و فروش اوراق بهادار ندارید. در این شرایط می توانید با فردی به عنوان سبدگردان و یا یک شرکت سبدگردانی قراردادی وضع کنید. شخص و یا شرکت حقوقی طبق قرارداد موظف است تا با توجه به سرمایه و میزان ریسک پذیری شما، سبد مناسبی از انواع اوراق بهادار تهیه و خرید و فروش کند. به این سبد اصطلاحا سبد اختصاصی گفته می شود.

منظور از سبد اختصاصی مجموع دارایی های شما در بازار بورس می باشد. این دارایی ها عبارتند از:

همچنین مدیریت این سبد و سعی بر افزایش ارزش آن نیز از وظایف سبد گردان می باشد. سبدگردان با توجه به همه عوامل تاثیر گذار بر قیمت سهام و اوراق بهادار، تصمیمات لازم در جهت افزایش ارزش سبد شما اتخاذ می کند.

سبدگردانی در بورس چیست؟

با توجه به تعاریفی که ارائه شد، به شخص حقوقی که مسئولیت مدیریت سبد اختصاصی شما را به عهده دارد، سبدگردان گفته می شود. بنابراین به کلیه عملیات مدیریت سبد اختصاصی طرف قرارداد و سعی بر افزایش ارزش آن، سبدگردانی یا Portfolio Management Service گفته می شود. به عبارت دیگر سبدگردانی، چیدمان صحیح دارایی‌ ها در قالب یک سبد مشخص به مالکیت سرمایه گذار می باشد. میزان هر یک از دارایی ‌ها و زمان مناسب برای خرید و فروش اوراق بهادار، به دقت توسط سبدگردان پایش می شود. سبدگردان با اتکا به دانش و تجربه خود، با آنالیز دقیق و علمی بازار سهام از تکنیک های مناسب بهره می گیرد. در فرایند سبدگردانی، شخص حقوقی همواره تصمیمات لازم برای مدیریت سبد اختصاصی را با توجه به دو مورد تنظیم می کند:

• سرمایه و بودجه شخص سرمایه گذاری

• میزان ریسک پذیری شخص سرمایه گذار.

با توجه به این دو مورد سبدگردان در طول زمان قید شده در قرارداد، مدیریت دارایی های سبد اختصاصی شما را به عهده دارد.
با توجه به تعاریف می توان اذعان داشت که سبدگردانی شباهت هایی به صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارد. البته ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مشترک در بازار بورس ایران، قدمت بیشتری دارد.

مزایای سبدگردانی

اگرچه بعضی افراد تمایل دارند تا خود مدیریت دارایی های خود در بازار سهام را به عهده داشته باشند. اما با توجه به سطح ریسک پذیری بالا در معاملات و همچنین نیاز به دانش، تخصص و تجربه بالا، سبدگردانی مزیت های ویژه ای برای فرد سرمایه گذار دارد. در ادامه به شرح عمده ترین مزیت های سبد گردانی می پردازیم:

 • عدم نیاز به دانش و تجربه در خصوص بورس برای شخص سرمایه گذار
 • استفاده از تحلیل های تکنیکال قبل از اتخاذ تصمیم برای خرید و فروش
 • مدیریت بهتر دارایی ها و سبد اختصاصی توسط افراد با تجربه
 • امکان سرمایه گذاری برای افرادی که زمان کافی ندارند
 • استفاده از توان مدیریتی و مشاوره افراد حرفه ای

مهم ترین مزیت سبدگردانی در بورس این است که می توانید از تجربه، تخصص و دانش افراد حرفه ای بهره مند شوید. در صورت استفاده از خدمات سبدگردانی تمام تصمیمات برای خرید و فروش سهام با توجه به فاکتور های زیر انجام می شود:

 • بررسی گزارش های مالی
 • با توجه به اخبار بازار سهام
 • استفاده از تحلیل های تکنیکال
 • استفاده از تحلیل های بنیادی سهام.

چگونه سبدگردان مناسبی پیدا کنیم؟

اگر تصمیم دارید تا از خدمات شرکت های سبد گردانی در بورس استفاده کنید، قدم اول یافتن یک شرکت مجاز و یا یک شخص حقوقی دارای مجوز می باشد. لازم است بدانید که بسیاری از کارگزاری های رسمی بورس، دارای مجوز سبدگردانی در بورس نیز می باشند. اما بسیاری از شرکت ها نیز بدون مجوز رسمی و به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند. لذا لازم است تا از مجاز بودن نمایندگی سبدگردانی مطمئن باشید. سپس می توانید با پذیرش قوانین و عقد قرارداد، فعالیت خود را آغاز کنید. شما می توانید برای مشاهده تمامی سبدگردان های مجاز اینجا کلیک کنید.

قرارداد سبد گردانی

خب حالا که با مفهوم سبدگردانی در بورس آشنا شدید، لازم است تا مطالبی در خصوص قرارداد سبدگردانی و نکات مهم در خصوص عقد قرارداد با سبد گردان ذکر کنیم.  برای شروع کار شما نیاز به انعقاد یک قرارداد رسمی با سبدگردان خود دارید. این قرارداد که مابین سرمایه گذار و سبدگردان تنظیم می شود، می بایست به صورت رسمی و منطبق با ضوابط تعیین شده سازمان بورس و اوراق بهادار باشد. طبق این قرارداد شخص سبدگردان می تواند با در اختیار داشتن کد بورسی که از سمت شرکت سپرده گذاری مرکزی صادر می شود، معماملات و مدیریت معاملات را به عهده بگیرد. قرارداد سبدگردانی شامل مفاد مهمی می باشد که در ادامه بررسی می شود.

مفاد مهم عقد قرارداد سبد گردانی:

 1. آورده سرمایه گذار
 2. محدودیت های معاملاتی
 3. کارمزد های سبدگردانی
 4. نظارت بر عملیات سبد گردانی
 5. گزارشات.
آورده سرمایه گذار

منظور از آورده سرمایه گذار حداقل مبلغ پیشنهادی برای شروع سرمایه گذاری می باشد. شرکت های مجاز سبدگردانی در بورس معمولا یک مبلغی برای شروع سرمایه گذاری در نظر می گیرند. البته سرمایه گذاری با مبالغ بیشتر، مطابق با نظر سرمایه گذار امکان پذیر می باشد.

محدودیت های معاملاتی

در مفاد محدودیت ها، شخص سرمایه گذار می تواند محدودیت هایی برای سرمایه گذار تعیین کند. این محدودیت ها مربوط به عدم ورود سبدگردان به برخی بازار ها می باشد. برای مثال سرمایه گذار می تواند ورود سبد گردان به بازار طلا و سکه را محدود کند.

کارمزد های سبدگردانی در بورس

شاید برای شما سوال باشد که شرکت سبدگردانی چه سودی دریافت می کند. یا نحوه پرداخت به این شرکت ها چگونه است؟ در این خصوص باید یاد آور شویم که کارمزد سبد گردان با توجه به بازدهی کسب شده از سبد، تعیین می شود. به عبارت دیگر سبدگردان طبق قرارداد موظف است تا سودی بیشتر از نرخ سود سپرده کوتاه مدت بانکی کسب کند. در غیر این صورت شرکت سبد گردانی مشمول هیچ کارمزدی نخواهد بود.

نظارت بر فرایند سبدگردانی

نظارت بر سبد گردانی در بورس یکی از مفاد مهم در قرارداد می باشد. زیرا با توجه به این که سبدگردان با تکیه بر دانش و علم خود می تواند سوء استفاده های زیادی از سبد اختصاصی کند. لازم است تا یک موسسه حسابرسی وظیفه نظارت بر فرایند سبدگردانی را به عهده بگیرید. امین سبد ( موسسه حسابرسی ) با نظارت بر سبد گردانی، از تخلف های احتمالی شخص سبدگردان جلوگیری می کند. اگر زمانی سبد گردان خارج از چهارچوب قرارداد عمل کند، امین سبد موظف است تا مراتب را طی نامه ای به اطلاع سازمان بورس برساند. سازمان بورس هم مطابق با مقررات با سبدگردان برخورد خواهد کرد.

گزارشات

برای هر سبد اختصاصی، یک نرم افزار تعریف می شود که با استفاده از آن مشاهده تمامی گزارشات مالی،  اطلاعات آماری، جزئیات معاملات و بازدهی سبد برای سرمایه گذار امکان پذیر می باشد. از این که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گذاریم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا