آموزش بورس

سرمایه گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟ (مقایسه بازدهی بانک و بورس)

اگر به فکر سرمایه گذاری با پولی که پس انداز کرده اید هستید باید در ابتدا بازدهی بازار های مختلف را بررسی نمایید با مقایسه بازدهی بانک و بازار بورس درمیابیم کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب تر است.

سرمایه گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟ سوال اکثر افرادی است که قصد سرمایه گذاری ، افزایش سرمایه و حفظ ارزش پول نقد خود را دارند. بورس فردا با بیان نکاتی در این مقاله قصد دارد که بگوید که سرمایه گذاری آگاهانه در بورس، با استفاده از روش های تحلیل بنیادی ، تحلیل تکنیکال و یا ترکیب آن دو می تواند بازدهی چشمگیری در مقابل سپرده های بانکی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : چرا سرمایه گذاری در بانک خوب است؟

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا بانک ؟

دو راهی سرمایه گذاری در بورس یا بانک؟ ، همیشه وجود داشته و برای انتخاب صحیح ابتدا باید بازدهی و سود هر یک را در مدت زمان مشخص بررسی نمایید که ما در ادامه این مطلب به آن می پردازیم.

نحوه بهره مندی از بازدهی بازار بورس

نحوه بازدهی بازار بورس را می توان به دو روش نوسان قیمت سهام و سود نقدی سالیانه تقسیم نمود.

  • کسب سود از طریق نوسان قیمت سهام در بورس

اولین روش کسب سود از بازار بورس می توان به نوسان قیمت سهام اشاره نمود. به عنوان مثال شما با استفاده از توصیه های مشاوران بورسی و یا با بهره مندی از انواع نرم افزار ها و روش های تحلیل سهام شرکتی را با قیمت 300 تومان خریداری می نمایید و با گذشت زمان قیمت آن سهم به 450 تومان می رسد اگر شما 3 میلیون تومان بابت 10 هزار سهم آن شرکت پرداخت نموده باشید اکنون سرمایه شما 4 میلیون و پانصد هزار تومان می باشد به عبارتی 1 میلیون و پانصد هزار تومان معادل 50% سود نموده اید.

  • کسب سود از طریق سود نقدی سالیانه در بازار بورس

روش دوم کسب سود در بازار بورس ، کسب سود نقدی سالیانه در این بازار می باشد. شرکت های بورسی در پایان سال مالی که معمولا در پایان سال است درصدی از سودی را که طی سال بدست آورده اند به عنوان سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم می کنند. به سود نقدی سهام ، سود تقسیمی نیز می گویند.

سرمایه گذارانی که این روش را برای بهره مندی از سود بازار سهام انتخاب می نمایند بهتر است شرکتی را انتخاب کنند که سود نقدی بالایی پرداخت کند. در برخی مواقع این سود نقدی بیشتر از سود بانکی می باشد.

با توجه به موارد گفته شده معامله گران در بازار بورس با خرید و فروش سهام می توانند کسب سود نمایند.

بیشتر بخوانید : چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

نحوه کسب سود از طریق سپرده بانکی

نحوه کسب سود از طریق سپرده بانکی

تقریبا اکثرا افراد با طریقه کسب سود از سپرده بانکی آشنایی دارید البته این روش سرمایه گذاری را اغلب افراد ریسک گریز می پدیرند.

عموما سرمایه گذاران به دو دسته ریسک گریز و ریسک پذیر تقسیم می شوند و افرادی که از ضرر و زیان هراس دارند، سرمایه خود را در ازای دریافت سود بسیار کم به بانک ها میسپارند.

به عنوان مثال اگر با مبلغی معدل با 20 میلیون تومان ،اقدام به افتتاح سپرده بانکی با نرخ سود سالیانه 18% نمایید سودی که سالیانه دریافت می نمایید برابر است با 3 میلیون و 600 هزار تومان!!!!  این مبلغ در برابر سودی که با همین سرمایه در 1 سال از بازار سهام کسب می نمایید بسیار ناچیز است.

با توجه به مقایسه فوق قطعا متوجه شدید که سرمایه گذاری در بانک بهتر است و یا بازار بورس ؟
البته این نکته را نباید فراموش کنید که اگر اطلاعات و تجربه کافی در رابطه با انجام معاملات بورسی دارید می توانید با انتخاب روش مستقیم سرمایه گذاری معاملاتی سودمندی داشته باشید در غیر این صورت بهتر است که روش غیر مستقیم را برگزینید زیرا بازار بورس مکانی برای سنجش بخت و اقبال نیست.

بیشتر مطالعه کنید : بهترین روش سرمایه گذاری در بازار بورس

سود بانکی با سود بازار بورس چه تفاوتی دارد؟

جهت درک بهتر این مطلب ، در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی تفاوت میان سود بانکی با سود بازار بورس بپردازیم. از جمله تفاوت های میان سرمایه گذاری در بازار بورس و بانک می توان به عوامل تاثیرگذار بر سود، تضمین سود و … اشاره نمود.

  • بررسی عوامل تاثیرگذار بر میزان سود

سرمایه گذاران با افتتاح سپرده بانکی می توانند ماهیانه یک مبلغ ثابتی را دریافت نمایند اما در بازار بورس اینگونه نیست. بطور مثال تمامی افراد با 5 میلیون تومان سپرده بانکی با نرخ سود 18% سودی یکسان دریافت می نمایند اما هیچ گاه نمی توان تضمین کرد که همین افراد با همین سرمایه در مدت 1 ماه در بازار بورس سودی برابر دریافت نماند و این تفاوت اساسی سرمایه گذاری در بانک با بورس می باشد.

به عبارتی می توان گفت ، یکی از عوامل تاثیر گذار بر سود و بازدهی سرمایه گذاری در بورس توانایی های و تجربه سرمایه گذار می باشد.

  • تفاوت در تضمین سود

حال به بررسی تفاوت دیگر سرمایه گذاری در بورس و بانک که تضمین سود است می پردازیم شما با افتتاح سپرده بانکی بصورت حتمی و قطعی ماهیانه سودی تضمین می نمایید اما در بورس اینگونه نیست و هیچ تضمینی جهت دریافت سود وجود ندارد.

البته که در بیشتر مواقع بازدهی سرمایه گذاری در بورس بیشتر از بانک است اما تضمینی وجود ندارد زیرا بازار بورس ایران به شدت تحت تاثیر عوامل سیاسی و اقتصادی قرار دارد.

  • بررسی سود حقیقی بانک و بورس

با توجه به نمودار های زیر که بیانگر سود بانک ها و بازار بورس در  بازه زمانی ۹۰ تا ۹۴ می باشد می توانید به راحتی متوجه شوید که سرمایه گذاری در بانک بهتر است ی بانک؟ 

نمودار مقایسه بازدهی بانک و بورس در بازه زمانی 90 الی 94
نمودار مقایسه بازدهی بانک و بورس در بازه زمانی 90 الی 94

روند شاخص کل بورس تهران در سالهای 90 الی 95
روند شاخص کل بورس تهران در سالهای 90 الی 95

در بورس سرمایه گذاری کنیم و یا بانک؟

همینطور که این روز ها شاهد آن هستیم با افزایش نرخ تورم ارزش پول نقد ما نیز کاهش می یابد از این رو با سپرده بانکی در ازای دریافت سود ناچیز نمی توانیم به حفظ ارزش پولمان کمک نمایم. بطور مثال اگر شما 5 میلیون تومان را به مدت 5 سال در ازای دریافت سود 18% به بانک بسپارید شما فقط 4 میلیون 500 هزار تومان سود دریافت نموده اید در حالیکه اگر این پول را به مدت 5 سال در بورس سرمایه می کردید قطعا سود بیشتری دریافت می کردید.

با توجه به مطابی که در این مقاله گفته شد، بهتر است که روحیه خود را تقویت نمایید و درصد ریسک پذیری خود را بالا ببرید و به سرمایه گذاری در بازار بورس بیاورید و به کاهش نرخ بیکاری و همچنین تورم در جامعه کمک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا