آموزش بورس

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟(بیان ویژگی های بازار بورس)

هدف از انتشار این مطلب بررسی دلایل منطقی برای سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد و پاسخ به سوالاتی نظیر چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ مزایا و ویژگی بازار بورس چیست ؟

بازار بورس یکی از بهترین بازار های سرمایه گذاری در ایران می باشد که در دراز مدت سود خوب و قابل توجهی را نصیب سرمایه گذارانش نموده اما این بازار همانقدر که سودمند است می تواند ضرر های جبران ناپذیری را به سرمایه گذاران وارد نماید از این رو باید از انجام معاملات ناشیانه با عدم آگاهی پرهیز نمایم. در ادامه به بیان ویژگی های بازار بورس ایران می پردازیم که برای هر سرمایه گذاری جذابیت دارد.

آشنایی با بهترین روش سرمایه گذاری در بازار بورس ایران

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

افرادی که با ویژگی های بازار بورس آشنایی ندارند و سال ها به دلیل ترس از ریسک این بازار پول خود را در بانک ها در ازای دریافت سود ناچیز سرمایه گذاری کردند می پرسند که چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

ما در این مطلب به بیان ویژگی های بازار بورس همچون نقدشوندگی بالا ، شفافیت اطلاعات سرمایه گذاری ، سهولت در سرمایه گذاری و انجام معاملات و کسب سود قابل قبول در بازه زمانی مناسب می پردازیم تا پاسخ منطقی به سوالات اینچنینی دهیم.

نقدشوندگی بالا بازار بورس

نقدشوندگی بالا بازار بورس

یکی از ویژگی های بازار بورس ایران قابلیت نقدشوندگی بالای آن می باشد که از نظر هر سرمایه گذاری ویژگی نقدشوندگی مهم ترین معیار برای انتخاب بازار خوب برای سرمایه گذاری می باشد. البته بازار های موازی همچون طلا و ارز نیز از این ویژگی برخوردارند اما سوددهی سرمایه گذاری آگاهانه و با تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بورس از دیگر بازار ها بیشتر می باشد.

نقدشوندگی به این معناست که سرمایه گذار در هر زمان بتواند سرمایه خود را به پول نقد تبدیل نماید. بطور مثال اگر در بازار مسکن سرمایه گذاری نمایید برای اینکه زمین و یا ملکی خود را در صورت نیاز بخواهید به پول نقد تبدیل نمایید ممکن است ماه ها زمان ببرد تا مشتری مناسب با پول نقد برای ملک شما پیدا شود و پس از آن شما چند روزی را باید صرف طی نمودن مراحل اداری نمایید.

اما در بازار بورس اینگونه نیست و سهامداران در شرایطی که سهم آنها در حالت عادی باشد و متوقف نباشد می توانند اقدام به فروش سهم نمایند و این یعنی نقدشوندگی بالا!!!

شفافیت در اطلاعات سرمایه گذاری

یکی از دیگر ویژگی های بازار بورس که می تواند پاسخی محکم به سوال چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ باشد “شفافیت در اطلاعات سرمایه گذاری”  است.

سرمایه گذاری در بازار بورس از شفافیت بالایی برخوردار است و این بدان معناست که سرمایه گذار قادر به رصد تغییرات سهم می باشد. شرکت هایی که می خواهند به منظور تامین مالی وارد بورس شوند باید از چند سال قبل سودده باشند و دارایی آنها از مقدار مشخصی کمتر نباشد.

شرکت های بورسی باید متعهد شوند که طبق استانداردهایی از پیش تعیین شده اطلاعات و صورت های مالی خود را برای استفاده عموم سهامدارن ارائه نمایند همین موضوع باعث ایجاد شفافیت این بازار نسبت به بازارهای دیگر مالی می شود.

سادگی و سهولت فرآیند سرمایه گذاری بازار بورس

سادگی و سهولت فرآیند سرمایه گذاری بازار بورس

سرمایه گذاری در بورس بر خلاف بازار های دیگر بسیار راحت می باشد جهت انجام معاملات آنلاین در بورس نیازی نیست مانند بازار های دیگر به مکان خاصی مراجعه نمایید.

اگر شما از دانش و علم کافی بازار بورس برخوردار هستید فقط کافیست کد بورسی بگیرید و به اینترنت دسترسی داشته باشید آنوقت هر کجای این کره خاکی باشید می توانید به راحتی در بازار بورس فعالیت نمایید و به انجام معاملات بورسی بپردازید.

کسب سود و بازدهی بالا

کسب سود و بازدهی بالا ، می تواند به تنهایی دلیلی محکم برای سرمایه گذاری در بورس باشد. سهامداران از 2 جهت در بورس سود کسب می کنند :1) افزایش قیمت سهم 2) سود در پایان سال مالی شرکت. علاوه بر این افراد با خرید عرضه اولیه می توانند در مدت زمان کوتاهی از سود و بازدهی خوبی بهره مند شوند.

تنوع روش سرمایه گذاری با توجه به درصد ریسک پذیری افراد

فعالیت در اکثر بازار های سرمایه نیاز به تجربه و کسب آگاهی دارد البته بازار بورس نیز همینطور است اما سازمان بورس اوراق بهادار به منظور بهبود معاملات بورسی افرادی که به روش های تحلیل آشنایی ندارند و می خواهند از حداکثر سود این بازار بهره مند شوند، شرکت های سبدگردان با تیم حرفه ای تحلیل روی کار آورد تا افراد با انتخاب روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس مدیریت سبد و دارای خود را به آنها بسپارند.

 حفظ سرمایه در مقابل تورم

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بازار بورس حفظ سرمایه در مقابل تورم می باشد البته سرمایه گذاری در بورس می تواند به کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی جامعه کمک نماید و این دلیل محکم برای سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد.

در واقع شما با خرید سهام یک شرکت بورسی به نوعی در دارایی های آن شرکت به اندازه سهام خود شریک می شوید و با رشد ارزش دارایی های شرکت به مرور زمان، ارزش سهام فرد نیز افزایش می یابد.

کلام آخر

در این مطلب با ویژگی و مزایای سرمایه گذاری آشنا شدید و همچنین پاسخ سوال چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ را دریافت نمودید فقط کافیست سطح اطلاعات و آگاهی خود را نسبت به این بازار بالا ببرید و بهترین روش ا انتخاب کنید تا از سود آن بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا