اطلاعیه ها

کلاهبرداری مجرمان سایبری در پوشش وام فرزندآوری

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ اعلام کرد در روزهای اخیر مجرمان سایبری با عنوان ثبت نام وام فرزندآوری یا  اعطای خارج از نوبت این وام در فضای مجازی اقدام به تبلیغات نموده اند. سرهنگ داوود معظمی گودرزی اظهار داشت مردم باید مراقب این لینک های جعلی باشند و هیچگونه واریز وجه برای این‌گونه افراد انجام ندهند همچنین از دادن اطلاعات شخصی خود به این افراد پرهیز نمایند. در ادامه خبر کامل کلاهبرداری و سودجویی مجرمان سایبری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم:

کلاهبرداری و سودجویی مجرمان سایبری

رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به کلاهبرداری یا سودجویی از اطلاعات شخصی و هویتی شهروندان در پوشش وام فرزندآوری هشدار داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سودجویی در پوشش وام فرزندآوری اظهارکرد: بارها گفته شده که افراد سودجو همواره از هر فرصتی برای کلاهبرداری و سوءاستفاده از کاربران اقدام می‌کنند، یکی از این موارد سوء استفاده از تسهیلات و وام‌های بانکی است. در همین راستا نیز این احتمال وجود دارد که مجرمان سایبری تحت عنوان ثبت نام وام فرزندآوری یا دریافت خارج از نوبت این وام اقدام به درج تبلیغ در فضای مجازی کنند.

وی با بیان اینکه در این روش مجرمین سایبری با ترفندهای مختلف مانند ارسال لینک‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی با عناوینی همچون «برای ثبت‌نام وام فرزندآوری بر روی لینک زیر کلیک کنید» و … توجه کاربران را جلب کرده و آنان را به صفحات دیگر هدایت کرده یا حتی در فضای گفت‌وگوی خصوصی اقدام به چت کردن با آنان می‌کنند. رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه مجرمان در نهایت درخواست واریز وجه برای انجام امور اداری و بانکی کرده و اطلاعات شخصی متقاضیان را نیز دریافت می‌کنند، ادامه داد:‌ در ادامه این مجرمان با چند شیوه می‌توانند اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کنند. شیوه نخست هدایت آنان به صفحات جعلی و فیشینگ است. ممکن است حتی مبالغ اندکی را برای ثبت نام درخواست کنند، اما این صفحات جعلی بوده و با کپی کردن اطلاعات کارت بانکی شهروندان حساب آنان خالی می‌شود.

معظمی گودرزی ادامه داد:‌در روش دیگر ممکن است مبلغی را به شیوه کارت به کارت دریافت کرده اما دیگر پاسخی به تماس‌ها ندهند. همچنین ممکن است این افراد با دریافت اطلاعات شخصی و هویتی افراد اقدام به سوء استفاده از این اطلاعات کرده و برای آنان مشکلات دیگری را ایجاد کنند. وی با تاکید بر اینکه شهروندان به هیچ عنوان نباید فریب تبلیغات منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی را بخورند، گفت:‌ تنها سایت معتبر و مورد تایید بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات فرزندآوری، وب سایت ve.cbi.ir است. شهروندان توجه داشته باشند که  از مراجعه به لینک‌های دیگر خودداری کنند و همچنین به آدرس سایت نیز دقت کنند، چون ممکن است افراد سودجو با ایجاد آدرس‌های مشابه سعی در کلاهبرداری داشته باشند. رییس پلیس فتای تهران بزرگ از شهروندان خواست که در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک موضوع را به پلیس فتا اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا