اخبار بورسپیشنهاد سردبیر

جزئیاتی از نشست خبری عشقی 21 آذر 1400

ولین نشست خبری مجید عشقی، رئیس جدید سازمان بورس برگزار شد.

جزئیاتی از نشست خبری عشقی 21 آذر 1400

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت نیوز،  در آغاز این نشست رئیس جدید بورس ضمن ابراز امیدواری در مورد کاهش نوسانات بازار سهام گفت :« سیاست‌گذاری‌هایی که در دولت و مجلس انجام می‌شود بتوانیم بازار را به ثبات برسانیم. تمام تلاش ما قدم برداشتن در مسیر اعتمادسازی است اما کار سخت و زمان‌بری است. تمام تلاش ما در راستای اصلاح ساختار و سیاست‌گذاری و بودجه‌ریزی در همین راستاست.»

عشقی در خصوص صحبت‌های دیروز رئیس قوه قضاییه درباره دخالت‌های غیرمتعارف در بورس گفت: « جلسه با ریاست قوه قضاییه در خصوص اتفاقاتی که در بازار سرمایه افتاده و اقداماتی که باید صورت بگیرد انجام شد و در انتهای جلسه ابهاماتی مطرح شد و آقای اژه‌ای هم بنا نداشتند در آن جلسه ما به ابهامات پاسخ دهیم.»

حذف دامنه نوسان فعلا شدنی نیست

عشقی همچنین در خصوص حذف دامنه نوسان اعلام کرد: «بعضی از مسائل مربوط به زیرساخت‌های بازار هست که همواره مورد بحث بوده است. یکی از این موارد بحث دامنه نوسان است که ابعاد مختلفی دارد و باید متناسب با شرایط بازار در مورد آن تصمیم بگیریم. ایده‌آل این است که دامنه نوسان نداشته باشیم و در صورت نوسان شدید سهم ها متوقف شوند ولی در حالی که با عدم تعادل کلی مواجه هستیم و درگیر تصممیاتی هستیم که بر بازار تاثیرگذارند، حذف دامنه نوسان الان اجرایی نیست.»

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: «با این حال برای شرکت‌هایی که از ثبات قیمتی برخوردارند می توانیم دامنه نوسان را باز کنیم اما اگر به یکباره دامنه نوسان را باز کنیم باعث تلاطم در بازار خواهد شد.»

قیمت‌گذاری دستوری تنها مشکل صنایع نیست

عشقی گفت: «در پنج سال گذشته در برخی صنایع فولاد پتروشیمی قیمت‌گذاری دستوری نداریم. این مسیر باید ادامه پیدا کند. چالش‌های صنایع منحصر به یحث قیمت گذاری دستوری نیست. در فرایندها دچار مشکل هستیم. یه طور مشخص بحث صادرات محصولات پالایشگاه‌ها توسط دولت یا شرکت ملی پخش پالایش انجام می‌شود این در حالی است که ۸۰ درصد پالایشگاه‌ها خصوصی شدند این اشکال در فرآیند است. در بحث صنعت خودرو مشکل فقط قیمت گذاری نیست ساختار مالی و مالکیتی و مدیریتی هم هست. »

ورود استارتاپ‌ها به بورس تسهیل می‌شود

عشقی در پاسخ به شرایط پذیرش استارتاپ‌ها در بورس گفت: « امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده شده ورود  شرکت های تکنولوژی محور را در بورس داشته باشیم. الان نزدیک به ۲۰ شرکت در صف عرضه هستند و ورود شرکت های دیگر نیز در حال بررسی است.»

فروش سهام عدالت کی آغاز می‌شود؟

رئیس سازمان بورس در پاسخ به آغاز مجدد معامله سهام عدالت در بورس گفت: « یک سری ابهامات اساسی بر فرآیند فروش سهام عدالت وارد شده بود که باعث شد فروش به طور کلی متوقف شود. مقرر شده کارگروهی تشکیل شود تا ساختار اجرایی سهام عدالت را بررسی قرار دهیم و اصلاحات را به سرعت انجام دهیم تا بتوانیم شرایط معامله و مالکیت سهام عدالت که دارایی خوبی برای مردم می‌تواند باشد را به بهترین شکل فراهم کنیم.»

وی همچنین گفت: « ارزش سهام عدالت با توجه به روند بازار تغییر می‌کند ابلاغیه مقام رهبری، در خصوص آزادسازی و تشویق مردم به نگهداری سهام عدالت است و اصلاحات در این راستا خواهد بود که مردم سهام عدالت را نگه دارند. تلاش برای حفظ ارزش سهام عدالت و منافع سهامداران است.»

رانت در روش جدید عرضه اولیه

عشقی در پاسخ به پرسشی در مورد توزیع رانت در روش جدید عرضه اولیه اعلام کرد: «نمی‌توان گفت رانت برای عده خاصی است. روش قبلی هم با توجه به تجاربی که بود معایب و مزایایی داشت. مشکل اصلی که در عرضه سهم‌های کوچک وجود داشت این بود که وقتی سهام کوچکی عرصه می شود و متقاضیان به چند میلیون نفر می‌رسد مدیریت سهامداران به معضلی تبدیل شده و این شرکت تا ابد گرفتار تعداد زیاد سهامداران می‌شود. عرضه اولیه چنین شرکت‌هایی به روش قبلی منفعتی هم برای سرمایه‌گذاران ندارد و چیزی جز دردسر برای سهامداران و شرکت ندارد.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد که در عرضه‌های خرد باید سیاستی وجود داشته باشد که به نفع کل بازار باشد. به دنبال آن هستیم که تا جای ممکن عرضه‌ها به صورت عمومی باشد.

تحقیق و تفحص از سازمان بورس

مجید عشقی در رابطه با تحقیق و تفحص از سازمان بورس گفت: « از این اتفاق کاملا استقبال می‌کنیم. اتفاقاتی که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ افتاد، ابهاماتی را به وجود آورده است. امیدواریم با انجام این بررسی‌ها کاملا مشخص شود که چه مشکلاتی وجود داشته است. باید بتوانیم با اعمال اصلاحاتی که از تکرار این مشکلات جلوگیری کند را انجام دهیم. در حال تشکیل بدنه کارشناسی مربوطه هستیم. فکر نمی‌کنیم این اتفاقات روی نهادهای مالی اثر خاصی داشته باشد ولی به هر نتیجه‌ای برسیم اقدامات لازم را انجام دهند.»

لزوم اجرای مصوبات شورای عالی بورس

عشقی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار تجارت‌نیوز در خصوص ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی بورس گفت: « به عنوان سازمان عالی بورس موظفیم تمام تصمیمات شورای عالی بورس را عمل کنیم. تصمیم گیری به این نحو نیست که توسط نمایندگان بخش خصوصی یا دولتی گرفته شود. و معمولا همگی در خصوص یک تصمیم به اجماع می‌رسیم.

رئیس سازمان بورس در خصوص تناقض میان سیاست‌های بانک مرکزی و منافع سهامداران گفت: «سیاست‌هایی که بانک مرکزی با توجه به رسالت خود دارد ممکن است با سایر بخش‌های اقتصادی کشور همخوانی نداشته باشد. معمولا مذاکراتی صورت می‌گیرد که تبعات این تصمیمات به حداقل ممکن برسد. تصمیمات مرتبط و مشترک با بانک مرکزی به صورت تفصیلی گرفته می‌شود.»

آزادشدن قیمت فروش ارز صادرکنندگان

مجید عشقی همچنین اعلام کرد با مجوز بانک مرکزی شرکت‌های صادرات محور می‌توانند ارزهای خود را به نرخ رقابتی و بازار در سامانه نیما عرضه کنند.

شفافیت در انتشار صورت‌های مالی

در انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها از لحاظ زمانی پیشرفت خوبی داشتیم و بیش از ۹۹ درصد شرکت‌ها صورت‌های مالی را در زمان خود منتشر کردند و مشکلی نداشتیم. در بحث انتشار اطلاعات اغماضی نمی‌کنیم و اساس شفافیت بر این است که دارایی شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شود. همچنین اصرار کردیم که شرکت‌ها به صورت جداگانه در خصوص زمین و ساختمان و دعاوی مربوط اطلاعیه بدهند. اگر لازم باید در خصوص مسائل دیگر هم این کار را خواهیم کرد. از لحاظ کمیت گزارشات مشکلی نداریم ولی روی کیفیت گزارش‌ها کار می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا