اخبار مهم اقتصادی

“مسکن رئیسی” مشمول چه کسانی می شود؟

طرح جهش مسکن با خانه دار کردن گروه های دهک اول تا سوم روی کار آمد. اما چزئیات این طرح نشان می دهد بسیاری از افراد دهک های پایین جامعه، توان پرداخت تسهیلات آن را ندارند. در این گزارش به بررسی هره بیشتر این موضوع پرداختیم.

“مسکن رئیسی” مشمول چه کسانی می شود؟

به گزارش بورس فردا به نقل از تجارت نیوز، ثبت‌نام طرح جهش مسکن از روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه شروع شد و تا پنجشنبه حدود ۱۰۰ هزار نفر برای آن ثبت‌نام کردند. طرحی که به گفته مقامات قرار است با هدف احداث مسکن در استطاعت خانوارهای دهک‌های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت انجام شود. اما آیا همه می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند؟

آنطور که اقبال شاکری، یکی از نمایندگان مجلس گفته اقساط تسهیلات ۴۵۰ میلیون واحدهای طرح جهش مسکن که به سازندگان پرداخت می‌شود، بین ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان با مدت بازپرداخت ۱۸ تا ۲۰ سال است.

این در حالی است که حداقل حقوق وزارت کاری سال ۱۴۰۰، حدود ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار توان است. یعنی اگر کسی این این میزان حقوق را بگیرد عملا توان پرداخت این اقساط و ثبت‌نام برای این طرح را ندارد.

برخی هم می‌گویند حقوق حدود چهار تا پنج میلیون تومانی می‌گیرند، اما با این میزان حقوق باز هم پرداخت اقساط این طرح قابل پرداخت نیست. بنابراین به نظر می‌رسد این طرح چندان برای دهک‌های اول تا سوم قابل استفاده نیست.

این در حالی است که بر اساس گزارش وزارت کار، با توجه به اینکه خط فقر در سال ۹۹ با افزایش ۳۸ درصدی به یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان رسیده بود انتظار می‌رفت تا پایان این سال و با توجه به شیوع گسترده کرونا در کشور و خروج حدود دو میلیون نفر از بازار کار، تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می‌کردند از ۲۶ میلیون نفر به حدود ۳۰ میلیون نفر برسد. (ایلنا)

طرح جهش مسکن برای کارگران نیست

برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز در واکنش به شرایط ثبت‌نام این طرح گفته‌اند توان پرداخت اقساط را ندارند. در ادامه نظر برخی از آنها را می‌خوانید:

«هر ماه چهار میلیون تومان حقوق می‌گیرم بعد دولت اقساط این وام را پنج میلیون تومان گذاشته است. این طرح هم برای پولدارهاست، اگر برای مستاجرهاست این طرح بدون کارشناسی است.»

«افراد مددجو تبصره چهارده کمیته که کارگر فصلی هستند و هیچ ضامنی نمی‌یابند، متاهل و دارای فرزند و درامد کمی دارند تکلیفشان چیست؟»

«کسی که مستاجر است نصف یا یک سوم حقوقش برای اجاره خانه، پول آب و برق و گاز می‌شود. اگر بیمار شود و هزینه درمان و بیمارستان را چطور یک کارگر ساده پرداخت کند؟»

«کسی که حقوقش سه میلیون است چطور می‌تواند پنج میلیون تومان قسط بدهد؟»

«همسرم کارگری ساده با حقوق سه میلیون تومان که حتی به خورد و خوراکمان هم نمی‌رسد، چطور ماهی سه میلیون تومان قسط پرداخت کند؟»

«خانواده چهار نفری و مستاجر هستیم. اگر اینقدر درآمد داشتیم که این اقساط را پرداخت کنیم، مستاجر نبودیم. برای ما خانه‌دار شدن افسانه است.»

«اگر مستاجری آنقدر درآمد داشته باشد که ماهی سه تا ۵ میلیون تومان پرداخت کند که با آن بهترین خانه در بهترین نقطه شهر خانه اجاره می‌کند.»

«ما کارگران چطور می‌توانیم این ملبغ اقساط را پرداخت کنیم؟ لطفا قیمت‌ها را پایین بیاورید تا بتوانیم ثبت‌نام کنیم.»

«یا واقعا نمی‌دانند حقوق دریافتی کارگر چقدر است یا باز این طرح برای کارگر جماعت نیست!»

جزئیات شرط سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا

نکته دیگر برای این طرح سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا است. در این زمینه کسانی که در شهر مادر سکونت داشته‌اند ممکن است در شهر خودشان پروژه‌ای تعریف نشده باشد، بنابراین مجاز هستند در شهرهای جدید اطراف ثبت نام کنند. به طور مثال افرادی که در شهر تهران سکونت دارند می‌توانند برای پرند و هشتگرد تقاضا بدهند اما نمی‌توانند دماوند یا پاکدشت را انتخاب کنند. در صورت اشتباه درخواست متقاضی رد می‌شود.

طرح جهش مسکن اگرچه به هدف کمک به خانه‌دار شدن مردم و مشخصا دهک‌های اول تا سوم شروع شده اما تاکنون جزئیاتی که از آن منتشر شده نشان می‌دهد این دهک‌ها امکان استفاده از آن را ندارند.

ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir از روز چهارشنبه، در ۳۱ استان و شهرهایی که زمین برای آنها تامین شده، آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا