اخبار مهم اقتصادی

سکه بهار آزادی در بازار نایاب شد

در روز گذشته افت حدود ۱۰۰ هزار تومانی قیمت سکه باعث شد که حباب سکه به میزان یک میلیون و ۳۹۰هزار تومان برسد. همچنین سکه بهار آزادی به دلیل قیمت کمتر و نرخ بدون حبابی که دارد در بازار به صورت نایاب شده است. در ادامه خبر کامل نایاب شدن سکه بهار آزادی در بازار را بخوانید:

مسیر متفاوت قیمت دلار و سکه

به گزارش بورس فردا و به نقل از اقتصادنیوز، جنگ خبری شدید بین خریداران و فروشنده‌ها در بازار روز گذشته قابل رویت بود، جنگی که باعث می‌شد بعضی وقت‌ها شایعات اندازه یک خبر نرخ را بالا و پایین کند.

در روزی که نرخ دلار کمی افزایشی شد، سکه با این افزایش همراهی نکرد. سکه بهار آزادی کمیاب شد و نرخ دلار سهمیه‌ای در یک صرافی به کانال 28 هزار تومان رفت. اما مهم‌ترین نکته بازار ارز سه‌شنبه، وقوع یک جنگ تمام عیار خبری بود.

در بازار تهران تقریبا 400 تومان افزایش نرخ در بازار آزاد گزارش شده که بیشتر از دو بازار مرزی هرات و سلیمانیه بود. در بازار سکه اما، این فلز گرانبها نظاره‌گر بازار بود. افت حدود 100 هزار تومانی قیمت سکه باعث شد تا حباب به یک میلیون و 390 هزار تومان کاهش پیدا کند.

افزایش قیمت دلار هرات

به گزارش اکوایران، صبح روز سه‌شنبه هرات کار خودش را با افزایش نرخ شروع کرده بود.

راجع به طلای آبشده هم، معامله‌گران می‌گویند که سقف سخت پارسال، محدوده 5 میلیون و 770 تا 5 میلیون و 800 هزار بوده ‌که امسال، آن مقاومت سخت تبدیل به حمایت شده است.

جنگ شدید خبری بین خریداران و فروشندگان ارز

اما در بازار ارز چه اخباری مورد توجه قرار گرفته بود؟ قبل از اینکه به طور مفصل وارد اخبار روز سه‌شنبه شویم، جالب است که بدانید یک جنگ خبری شدید بین خریداران و فروشنده‌ها در بازار قابل رویت بود؛ جنگی که باعث می‌شد بعضی وقت‌ها شایعات اندازه یک خبر نرخ را بالا پایین کند.

صبح سه‌شنبه معامله‌گران عقیده داشتند که قیمت‌های دوشنبه فعلا در بازار مشاهده نخواهد شد، چرا که خبر مذاکرات قطر پیشخور شده است؛ نرخ‌های جدیدتر نیاز به  خبر مثبت جدیدی دارند.

ردپای نفت در بازار ارز

خبری در بازار دست به دست می‌شد که قیمت هر بشکه نفت به 116 دلار رسیده و افزایشی بوده که نظر جالبی نسبت به این خبر در بازار وجود داشت. بعضی‌ها می‌گفتند بازار نفت به مذاکرات برجامی دوحه خوشبین نیست.

اما واقعیت این بود که بیشتر از اینکه قیمت نفت به مذاکرات احیای برجام واکنش نشان داده باشد، به اظهاراتی که در محل نشست گروه 7 در خصوص عرضه نفت مطرح شده، واکنش داشته و چندان سیگنالی از مذاکرات ایران نمی‌داد.

اما خبری که گروه خریدار در بازار خیلی روی آن مانور داد، خبری از روزنامه کیهان بود. روزنامه کیهان سه‌شنبه به نقل از یک روزنامه روسی نوشته: « ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند. ایران با قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نمی‌کند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختارهای داخلی سپاه. ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن‌، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند.»

پای همتی و رئیسی به بازار ارز باز شد

در بازار یک خبر دیگر درباره مذاکرات پشت پرده بر سر سپاه  نیز بسیار چرخید؛ برخی با توجه به خبر کیهان اعتقاد داشتند این خبر را هم باید جدی گرفت اما بعد مشخص شد آنچه دست به دست می شود یک شبه خبر است و سندیت ندارد.

خبر دیگری که بیشتر محبوب گروه خریدار بازار بود، واکنش همتی به اظهارنظر رییسی بود. سید ابراهیم رییسی گفته بود برخی از افزایش قیمت‌ها به سال بعد موکول شده، عبدالناصر همتی در واکنش گفته این حرف‌ها مشعل انتظارات تورمی را داغ نگه می‌دارد.

برخی هم سعی می‌کردند این موضوع را تلقین کنند که پس از اخبار مذاکرات، دلار بیش از 3500 تومان ریخته است. این در حالی بود که دو موج کاهشی در هفته‌های اخیر در بازار ارز مشاهده شده؛ موج اول به دلیل برخی سیاست‌های بانک مرکزی و افزایش سطح عرضه بود و موج دوم که در حدود 1500 تومان قدرت داشته، به دلیل اخبار ناشی از مذاکرات بوده است.

کف محکم قیمت سکه چند؟

درباره آینده بازار، چه معامله‌گران طلای آبشده، چه معامله‌گران دلار و چه سکه‌بازان نظرشان این بود که فعلا رنج خواهد بود تا روند اصلی برای بازار مشخص شود. کف محکم سکه را 13 میلیون و 500 تا 14 میلیون تومان می‌دانند. در مورد کف ماهیانه دلار هرات هم بعضا گفته می‌شود که در سطح 28 هزار و 800 تا 29 هزار و 100 تومان خواهد بود. وجود اخبار جدید برجامی  و شکست این سطوح به سمت پایین، می‌تواند روند کاهشی را در بازار برنده کند.

قیمت خرید دلار سهمیه در بانک شهر متفاوت شد

اما یکی از اتفاقات جالب بازار  به نرخ سهمیه ای اختصاص دارد. با اینکه نرخ دلار سهمیه‌ای در بیشتر صرافی‌ها رشد کرد، صرافی بانک شهر نرخ دلار با کارت ملی یا سهمیه‌ای را 29 هزار و 150 تومان زده بود که نسبت به دیروز کاهشی بود. البته برای خرید با کارت ملی از صرافی شهر، باید ثبت نام کنید و معمولا هم ظرفیت ثبت نامش زود پر می‌شود.

سکه بهار آزادی نایاب شد

رییس کانون صرافان نیز گفته که دلار سهمیه‌ای به کانال 28 هزار تومان رسیده، اما بر اساس شنیده‌های بازار، تنها یک صرافی در غرب تهران است که دلار سهیمه‌ای را در نرخ 28 هزار و 800 تومان به خریدار عرضه می‌کند.

در بازار سکه نیز همچنان سکه بهار ازادی نایاب است، سکه بهار به دلیل قیمت کمتر و نرخ بدون حباب طرفداران خاص خود را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا