آموزش بورس

دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟

در بازار بورس ایران سهام قابل معامله می تواند 5 درصد بیشتر و یا 5 درصد کمتر از قیمت پایانی روز قبل معامله شود به این معنی که دامنه نوسان قیمت در بورس ایران مثبت و منفی 5 یا به عبارتی 5 درصد است. اما دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟ آیا در کشورهای دیگر نیز مانند ایران برای دامنه نوسان قیمت محدودیتی در نظر گرفته می شود یا نه و اگر در نظر گرفته می شود این محدودیت نوسان چقدر است؟

دامنه نوسان
دامنه نوسان

مواردی که در این پست مورد بررسی قرار می گیرند:

نوسان

دامنه نوسان

علت کنترل نوسانات

دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟


نوسان چیست؟


همانطور که در مطالب قبلی ذکر شده است و میدانید بازار بورس بازاری بسیار رقابتی است و البته هر فردی بدون محدودیت سنی با داشتن کد بورسی و ثبت نام در سامانه سجام به سادگی میتواند وارد دنیای بورس شود و معاملات را شروع کند. در بازار بورس و فرابورس به علت تعداد زیاد خریداران و فروشندگان و تغییر قیمت ها، نهادهای ناظر بازار سرمایه این وظیفه را دارند که نوسانات را مدیدریت و کنترل کنند. به منظور کنترل نوسانات قیمت بازار از ابزارهای متفاوتی استفاده میشود که مهمترین آن ها، دامنه نوسان است. دامنه نوسان بیشتر در اوراق بهادار بورس تهران مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان گفت که اکثر کشور ها برای کنترل و مدیریت نوسانات از دامنه نوسان استفاده می کنند.


 


دامنه نوسان چیست؟


برای پاسخگویی به سوال ” دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟ ” باید به تعریف دامنه نوسان بپردازیم و بگوییم که منظور از دامنه نوسان در بورس چیست؟ دامنه نوسان در واقع به سقف و کف قیمتی که هر روز برای هر سهم مشخص میشود می گویند و این دامنه نوسان در بازار بورس هر کشوری متفاوت است. قیمت هر سهم را خریدار و فروشندگان با توجه به تقاضا و عرضه مشخص می کنند و میتوان گفت بازار بورس بازاری است که تقریبا دستخوش تغییراتی است که خود معامله گران به وجود آورده اند.

محدودیت نوسان قیمت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران برای سهام مثبت ۵ درصد تا منفی ۵ درصد است و برای حق تقدم سهام از مثبت ۱۰ درصد تا منفی ۱۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. به منظور شفاف شدن موضوع از یک مثل کمک میگیریم، به طور مثال اگر قیمت یک سهمی امروز 2000 ریال باشد، با توجه به معاملاتی که در روز آینده رخ میدهد میتواند این قیمت سهام به 2200 افزایش پیدا کرده و یا به 1700 کاهش پیدا کند اما بر اساس مقررات بازار سرمایه روزهای خاصی وجود دارد که سهم از این محدودیت تبعیت نمی‌کند. مانند حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان.

دامنه نواسان قیمتی یا price limit یکی از ابزارهای کنترلی است که در بسیاری از بورس‌های جهانی استفاده می‌شود، اما معمولا به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در ترکیب با دیگر ابزارها مانند حجم مبنا استفاده می‌شود و مهم‌ترین نکته قابل توجه این است که بورس تهران یکی از محدودترین دامنه‌های نوسان در سطح جهان را دارد.


علت کنترل نوسانات قیمتی در بورس چیست؟


نهاد های ناظر بازار سرمایه این وظیفه را دارند تا نوسانات را کنترل کنند اما چرا؟ هرچند که نوسانات جزئی از بازار بورس و فرابورس هستند اما هدف از کنترل نوسانات، کنترل نوسانات شدید و مقطعی هستند که به بازار بورس و معاملات ضرر بسیاری وارد می کنند و امکان بروز بحران های اقتصادی را افزایش میدهند.


دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟


دامنه نوسان در هر کشوری متفاوت است و با توجه به شرایط آن کشور دامنه نوسان آن هم تغییر می کند.

دامنه نوسان بورس در برخی از کشورهای مختلف به شرح زیر است و همان طور که میبینید برخی از کشورهای جهان دامنه نوسان قیمت ندارند و معاملات بورس در این کشورها بدون داشتن محدودیت دامنه نوشان انجام می شود مانند آلمان، آمریکا، یونان و برزیل.

دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟
دامنه نوسان بورس در کشورهای مختلف چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا