آموزش بورس

منظور از سهم بنیادی چیست؟

برای انتخاب یک سهام بنیادی باید عواملی را مد نظر داشته باشید تا بیشترین سود را در سرمایه گذاری در بورس بهره مند شوید. افرادی که در بورس فعالیت می کنند با تحلیل و بررسی هایی که برای خرید یک سهام انجام می دهند تلاش در بدست آوردن یک سهام بنیادی و مورد قبول را برای خود دارند. البته این سهم دارای معیارهای مشخصی است که میتواند بسیار تاثیر گذار در سودمندی برای سرمایه گذار و سهامدار باشد. این عوامل تاثیرگذار در انتخاب سهام بنیادی عبارت اند از :صنعت، میزان سودآوری، میزان نقدینگی، بدهی­‌ها، نسبت قیمت به سود، درصد شناور آزاد، قدرت نقد شوندگی، سیاست شرکت در تقسیم سود، ترکیب سهامداران، سابقه قیمتی سهام و … این تحلیل ها و بررسی های بنیادی که ذکر کردیم شامل، تحلیل صورت­‌های مالی شرکت، نحوه مدیریت، جایگاه رقابتی شرکت، سنجش رقبا و بازارهای وابسته و پیش بینی فروش و هزینه میشود. به صورت کلی میتوان گفت به سهمی که با تحلیل بنیادی انتخاب و خرید می‌شود سهم بنیادی می گویند.

سهام بنیادی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جهت انتخاب سهام بنیادی در مرحله اول باید بازار بورس کشور و جهان را مورد بررسی و تحلیل قرار داد و با درک درست از زمان مناسب برای ورود به عرصه بازار با تحلیل های جایگاه رقابتی شرکت در صنعت مربوطه، سطح تکنولوژی، کیفیت مدیریت، رقابت خارجی و … به تحلیل خود ادامه دهید.

  1. هرچه میزان سودآوری شرکت ارائه دهنده یک سهام بیشتر باشد سهام ارائه شده توسط آن سهم بهتری است و این یکی از ویژگی های یک سهم بنیادی است. با بررسی درآمد، فروش، دارایی، حقوق صاحبان سهام به سادگی می توانید میزان سودآوری آن سهام را بدست آورید.
  2. سود سالیانه هم می تواند عنصری برای انتخاب یک سهام به عنوان سهام بنیادی باشد اما ثبات آن بیشتر مد نظر است زیرا ممکن است سود سالیانه آن ادامه دار نباشد.
  3. نسبت سود تقسیمی هر سهم، البته در بلند مدت میتواند در اخذ تصمیم ما برای انتخاب یک سهام بنیادی تاثیرگذار باشد.
  4. نسبت‌ مبلغ سود به ازای ارزش اسمی سهام  که p/e نامیده می شود یکی دیگر از شاخص های انتخاب یک سهم بنیادی است. این مقدار هر چقدر کمتر باشد سهام بنیادی تر است.
  5. استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات بروزتر و عمر شرکت نیز می تواند نشان دهنده بنیادی بودن سهم باشد.
  6. انتشار اطلاعات دقیق تر و شفاف تر در سامانه کدال
  7. پرداخت سود سهام در زمان معین و مشخص
  8. ارزش ویژه هر سهم

به عبارتی به نکاتی که در پست در هنگام خرید سهم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ همه این عوامل به صورت اختصاصی توضیح داده شده اند که برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از محتوای آموزشی آن استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا