آموزش بورس

با نشانه های ریزش بازار بورس آشنا شوید/ آیا بازار دچار ریزش شده است؟

مقدمه. همانطور که همه افراد حاظر در بازار بورس و فرابورس میدانند، بازار بورس همیشه مثبت نیست و گاهی به واسطه برخی از فاکتورها و عوامل منفی میشود. در پست های گذشته به اصلاح بازار اشاره کردیم. بازار بورس سه حالت دارد: مثبت، خنثی و یا منفی. اما در این میان با ریزش بازار بورس هم روبه رو میشویم و ریزش بازار بورس امری است که خارج از قدرت سهامداران و سرمایه گذاران است و در این راستا ممکن است، ضررهای زیادی را متحمل شوند. پس بهتر است قبل از اینکه ریزش بازار بورس اتفاق بیفتد، نشانه ها و علائم ریزش بازار بورس را بدانید تا آگاهانه تر برای معاملات خود تصمیم بگیرید و اگر لازم باشد از سهام خود خارج شوید. در ادامه به تعریف ریزش بازار بورس و نشانه های آن می پردازیم.


نشانه های ریزش بازار بورس
نشانه های ریزش بازار بورس

ریزش بورس به چه معناست؟


اگر بازار سرمایه و بورس بخواهد به سمت منفی پیشروی کند به صورت پلکانی منفی میشود و به صورت ناگهانی و یکدفعه منفی نمیشود. اما زمانی که سرمایه گذاران و سهامداران با تغییر شرایط، شاخص کل را هم منفی میکنند اوضاع بازار بورس بسیار بد میشود و در این حالت ریزش بورس اتفاق می افتد. سقوط یا ریزش سهام در واقع زمانی رخ میدهد که قیمت سهام به صورت واقعا چشمگیر و زیادی کاهش پیدا کند و این کاهش در بخش های مهم دیگر بازار بورس و بازار سهام تاثیر میگذارد که این سقوط و ریزش شاخص بورس میتواند با ترکیب عواملی رخ داده باشد مانند ترکیب رخدادهای بیرونی اقتصادی با روانشناسی و رفتار جمعی.

اگر در قسمت فوق به تغییراتی که سرمایه گذاران و سهامداران باعث میشوند اشاره کردیم منظورمان این بوده است که برخی از سرمایه گزاران و فعالان حاظر در بورس با فروش سهم هایی باعث میشوند تا دیگر شرکت ها هم به فکر فروش باشند و به اصطلاح مردم را به فروش تحریک می کنند و با این شرایط ریزش بازار بورس آغاز میشود. موضوع و نکته ای که باید اشاره کنیم این است که سرمایه گزاران و سهامداران باید قبل از انجام هر معامله ای برای خود و معامله خود حد ضرر و حد سود (اگر با حد ضرر آشنایی ندارید در آخر مطلب برایتان شرح داده شده است) مشخص کنند و بر طبق آن حد ضرر اگر لازم بود از سهام خود خارج شوند تا به سهام زیان ده تبدیل نشده است.


ریزش بازار بورس
ریزش بازار بورس

نشانه های ریزش بازار بورس


حال که به اهمیت ریزش بازار بورس پی بردید، باید به دنبال نشانه هایی باشیم که با بررسی آن ها بتوانید از ریزش بازار بورس زودتر مطلع شوید.

نشانه های ریزش بورس

  • افزایش قیمت سهام در طولانی مدت
  • بیش از حد خوش بین بودن در مورد اقتصاد بازار
  • بالاتر بودن نسبت P/E به میانگین بلندمدت
  • همه سهام های بازار به فروش گذاشته میشوند
  • سهامداران حقوقی خنثی میشوند
  • کاهش سنگین قیمت دلار
  • دولت هیچگونه حمایتی از بازار نمیکند.
  • پول و سرمایه های بسیار سنگین از بازار خارج شده اند.

آیا بازار بورس در روزهای اخیر دچار ریزش شده است؟

در روزهای اخیر شاهد افت شاخص کل بورس در چند روز پیاپی هستیم. به عقیده بیشتر کارشناسان منفی بودن شاخص بورس در روزهای اخیر نوعی اصلاح بازار است که با ریزش بازار تفاوت دارد و به دنبال رشد بی رویه شاخص کل که باعث شد عده زیادی از تازه واردان به دنبال سودهای کلان وارد این بازار شود به نظر میرسد تا حدودی این اصلاح برای بازار سرمایه لازم بود. به نظر میرسد تا اینجا بازار سرمایه دچار ریزش نشده است اما طولانی شدن این روند باعث بی اعتمادی سهامداران شده و با خروج آن ها شاهد ریزش در بازار خواهیم بود. اصلاح ذات هر بازاری است و باید اتفاق بیفتد اما در این میان افرادی که در رأس تصمیم گیری ها قرار دارند باید هوشمندانه عمل کنند و با مشاهده نشانه های ریزش بازار بورس که به برخی از آن ها در بالا اشاره شد وارد میدان شوند و سرمایه های خرد سهامداران را نجات دهند.


مطالبی که میتواند مفید باشد:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا