آموزش بورس

اصلاح بازار بورس یعنی چه؟

مقدمه

زمانی که سخن از اصلاح و اصلاح بازار بورس می شود ناخودآگاه همه تفکرات به سمت تصحیح کردن و درست کردن یک اشتباه میرود. در بازار بورس هم مانند همه کسب و کارهای دیگر فراز و نشیب هایی وجود دارد که همه سرمایه گذاران و سهامداران از آن با خبر هستند، ریسک و سودی که در بازار بورس وجود دارد شاید به نسبت بازارهای دیگر بیشتر باشد اما با تعریف اصلاح بازار بورس این موضوع برایتان بیشتر روشن میشود. در قسمت های گذشته درمورد شاخص کل و قیمت و ارزش واقعی یک نماد یا سهام صحبت کردیم و حال این موضوع که اصلاح بازار بورس یعنی چه؟ برایمان در این قسمت سوال است که تلاش در برطرف کردن این سوال داریم.

اصلاح بازار بورس یعنی چه؟

زمانی که شما در اینترنت واژه اصلاح بازار بورس را سرچ و جستجو می کنید با انواع مختلفی از اصلاح بازار بورس روبه رو میشوید مانند: اصلاح شاخص و اصلاح قیمت که در این پست به هر دو مورد آن میپردازیم. تعریف اصلاح شاخص مستلزم این است که نگاهی به تعریف شاخص و مخصوصا شاخص کل داشته باشیم که البته در پست های گذشته به طور اختصاصی در مورد آن صحبت کردیم ولی در حال حاظر اشاره کوچکی به تعریف کلی شاخص می پردازیم تا مفهوم اصلاح بازار بورس و اصلاح شاخص ساده تر باشد.

شاخص بورس چیست؟ اگر به خاطر داشته باشید شاخص های بورس نشان دهنده میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس هستند که مهم ترین آن شاخص کل است و شاخص کل  بیانگر سطح عمومی قیمت و تغییرات قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

اصلاح شاخص در بازار بورس به چه معناست؟

با تعداد بیشتر داد و ستد و معاملاتی که بر روی یک نماد یا سهام انجام میگیرد و هنگامی که این روند در روزهای پشت سر هم ادامه پیدا کند به همان نسبت شاخص کل هم افزایش پیدا می کند اما مشکلی که اینجا مطرح است این است که این افزایش قیمت های ایجاد شده در سهام شرکت ها متکی به معیارهای ارزندگی واقعی سهام نبوده و جو روانی یا برخی اخبار موجب افزایش قیمت سهام شرکت ها شده است که البته این موضوع حتمی نیست ولی امکان این مشکل وجود دارد. بدین دلیل سرمایه گذاران و سهامداران اقدام به فروش سهام یا نماد خود در قیمت بیشتر می کنند تا سودی را که مبنای چندان واقعی ندارد از آن خود کنند و همین امر موجب سنگین شدن طرف عرضه و سقوط قیمت سهام می شود. به این روند اصطلاحا اصلاح شاخص گفته می شود. اگر سطح عمومی قیمت سهام از ارزندگی واقعی سهام فاصله گرفته و فراتر رفته باشد اصلاح شاخص اتفاق مثبتی به شمار می رود و بازار را شفاف تر و سرمایه گذاری در آن را کم ریسک تر می کند.

در این راستا پیش بینی هایی براساس بازار بورس در هر هفته انجام میشود که میتوانید از آن باخبر شوید و یا حتی سوالاتی مثل اصلاح بورس تا کی ادامه خواهد داشت؟ را میتوانید به سادگی در اخبار بورس دنبال کنید و از آن اطلاع پیدا کنید. از مبحث اصلاح بازار بورس، اصلاح شاخص را بیان کردیم و در ادامه به چیستی اصلاح قیمت می پردازیم.

اصلاح قیمت در بازار بورس به چه معناست؟

به جنبشی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می‌کند اصلاح قیمت می گویند زیرا که قیمت برخلاف موج اصلی حرکت می‌کند. در این بحث 2 مفهوم به اسم دوران استراحت و دوران اصلاح قیمت داریم. دوران استراحت به زمانی گفته میشود که احساس شود قیمت‌ها بیش از اندازه حقیقی‌شان رشد کرده‌اند در همین راستا سرمایه‌گذاران اقدام به فروش سهام خود می‌کنند، که به این روند دوران استراحت می گویند. اما دوران اصلاح قیمت هنگامی است که با رشد بیش ازحد سهام که باعث فروش‌های بعدی سنگین‌تری را ایجاد می‌کند را دوران اصلاح قیمت  می‌نامند. شایان ذکر است که اصلاح می‌تواند یک حرکت نزولی درروند صعودی یا یک حرکت صعودی در یک‌روند نزولی باشد.

انواع اصلاح قیمت ها چیست و اصلاح زمانی در بورس چیست؟

بدین دلیل که ﻧﻤﻮدارﻫﺎ از دو ﺑﻌﺪ ﻗﯿﻤﺖ و زﻣﺎن تشکیل‌شده‌اند، اصلاح‌ها هم می‌توانند در دو بعد قیمتی و زمانی اتفاق بیفتند.

اصلاح زمانی به این معنی که، روند معکوس روند قبلی طی مدت‌زمان بلندتری ولی با اصلاح قیمت کمتر شکل می‌گیرد.

منظور از پولبک (pullback) در بورس چیست و چه تفاوتی با اصلاح قیمت دارد؟

پولبک حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده‌ای که قبلاً در آن بوده برمی‌گردد و آن را لمس می‌کند بدین دلیل است که در بین سهامداران و سرمایه گذاران به آخرین بوسه (Last Kiss) معروف شده است. به عبارتی پولبک‌ها نشانه‌ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت است. در پست جداگانه ای به تعریف پولبک خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا