آموزش بورس

تعیین هدف قیمتی در بورس چگونه است؟

اصطلاحات متفاوتی در بازار بورس و فرابورس وجود دارد که یکی از این اصطلاحات هدف قیمتی است. در اصل هدف قیمتی یا قیمت هدف که به آن price target نیز گفته می شود، قیمتی است که توسط یک تحلیلگر برای یک سهم خاص پیش بینی میشود به طور خلاصه باید گفت که یکی از وظایف تحلیلگران و مشاوران سرمایه گذاری تعیین هدف قیمتی است که یک قیمت سهام یا نماد را در آینده تشخیص دهد و پیش بینی کند. به صورت کلی هدف قیمتی بر اساس فرضیات مرتبط با عرضه و تقاضای یک دارایی در آینده، و همچنین سطح تکنیکال و اطلاعات بنیادی در مورد این دارایی صورت می‌گیرد.

هدف قیمتی
هدف قیمتی

تعیین هدف قیمت در بورس

تحلیلگران حرفه ای در بازار بورس وجود داردند که هدف قیمتی را تعیین میکنند و این هدف قمتی برای سرمایه گذاران و سهامداران بسیار با ارزش است زیرا برخی از سرمایه گذاران و سهامداران متکی به تحلیلگر هستند و هر هدف قیمتی که تحلیلگر ارائه کند را مد نظر معاملات خود قرار میدهند در واقع به انتظار یک تحلیلگر از آینده قیمت یک سهام یا نماد خاص هدف قیمتی گفته می شود.

در واقع اگر قیمت سهام مورد نظر به هدف قیمت رسید، زمان آن است که سهامدار یا سرمایه گذار از آن سهام خارج شود زیرا این هدف قیمت توسط تحلیلگران مشخص شده است. بهتر است هر معامله گری اعم از سهامدار حقیقی یا سهامدار حقوقی حتما برای خود هدف قیمتی معین کند، البته قابل ذکر است که این تعیین هدف قیمتی متاثر از عوامل و فاکتورهای بسیاری است بعنی اینکه عواملی هستند که بر هدف قیمت تاثیر میگذارند به همین دلیل با تغیراتی که به وجود می آید میتوان هدف قیمتی را تغیر داد.

این موضوع هم است که هر تحلیلگری یک هدف قیمتی برای سهام ها یا نمادها مشخص کند و نظرات کارشناسان درباره آینده قیمت یک سهم با یکدیگر متفاوت باشند و هر کدام از این تحلیلگران و مشاوران مالی از روش های مختلفی به منظور تعیین هدف قیمت استفاده می کنند و مسائل تاثیرگذار اقتصادی مختلف را در نظر می‌گیرند.

این هدف قیمت تنها یک حدس است که با محاسبه اعداد و ارقام تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بدست آمده است و میتوان گفت که هرگز یک تحلیلگر و مشاور مالی نمیتواند هدف قیمتی را به طور حتمی درست پیش بینی کند. به این نکته توجه کنید که هدف قیمت میتواند بالاتر یا پایین تر از قیمت سهم در حال حاظر در بورس باشد و اگر هدف قیمت بالاتر از قیمت کنونی باشد بازار به اصطلاح گاوی است و اگر پایین تر از قیمت کنونی باشد بازار خرسی است.

تفاوت بازار گاوی و خرسی در بورس چیست؟


 

تحلیلگران از چه روش هایی برای تعیین هدف قیمتی یک سهم استفاده می کنند؟


این تحلیلگران علاوه بر دانش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی از اندیکاتورها (اندیکاتور تعیین هدف)، پرایس اکشن ها، اعداد و ارقام و آمارها، نرخ‌ها و صورت‌های مالی، نرخ‌های رشد، روندها و مومنتوم قیمت برای تعیین قیمت هدف استفاده می کنند. علاوه بر تعیین هدف قیمتی در تحلیل تکنیکال و روش های دیگر که ذکر شد تشخیص هدف قیمتی با ابزار فیبوناچی نیز یکی دیگر از روش های تعیین قیمت هدف قیمت در بورس می باشد.

در تعیین هدف قیمتی برای یک سهم نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • همان طور که گفتیم هدف قیمتی یک سهم می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از قیمت کنونی بازار یک دارایی باشد.
  • اهداف قیمتی تنها یک حدس در مورد آینده قیمت سهم هستند و قطعی نیستند بنابراین اگر قصد دارید بر این اساس معامله کنید برای خود حدضرر در نظر بگیرید.
  • تحلیلگران مختلف از روش های مختلفی برای تعیین قیمت هدف برای یک سهم استفاده می کنند بنابراین این ارقام می تواند متفاوت باشد.
  • قبل از اینکه بخواهید براساس قیمت هدف تعیین شده معامله کنید این نکته را در نظر بگیرید که افق سرمایه گذاری شما عامل مهمی در تعیین نمودن هدف قیمتی برای یک سهم است.
  • تعیین هدف قیمت بزرگتر در طول یک بازه زمانی طولانی‌تر منطقی‌تر به نظر می‌رسد درحالیکه هدف قیمت کوتاه‌مدت احتمالا به شکل محافظه‌کارانه‌تری تعیین می‌شود.
  • اگر بازه سرمایه گذاری خود را مشخص کردید و در آن بازه زمانی سهم شما زان ده شد از آن سهم خارج شوید زیرا اهداف قیمت به منزله تحمل زیان نیستند. کنترل کردن زیان به عهده معامله‌گر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا