آموزش بورسسبدگردان ها و کارگزاری ها

به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید

مقدمه

همانطور که می دانید یکی از روش های رایج معامله و خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در بازار بورس ایران، ورود غیر مستقیم از طریق شرکت های مجاز سبدگردانی می باشد. روش معاملاتی غیر مستقیم مزایای بسیاری خصوصا برای افراد تازه وارد دارد. اما نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که باید مراقب باشید که به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید. اما شاید برای شما سوال باشد که چرا نباید به سبدگردان های بدون مجوز اعتماد کرد؟ و یا چگونه می توان سبدگردان های مجاز را شناسایی کرد؟ در ادامه این مقاله شما را با نکاتی آشنا می کنیم تا با به توجه به آن ها هرگز به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید. اما ابتدا لازم است مقدمه ای در خصوص سبدگردان و مزایای استفاده از خدمات سبدگردانی ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

پیشنهاد می شود. سبدگردان کیست و چه وظایفی دارد؟

سبدگردانی چیست؟

به عبارت کلی و با توجه به تعریف سبدگردان در قانون بازار بورس و اوراق بهادار، سبدگردان شخصیتی حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به ‌منظور کسب انتفاع و سود، به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می ‌پردازد. عبارت سبدگردان یا سبدگردانی در انگلیسی برابر با Portfolio Management Service می باشد. یعنی سیستم مدیریت سبد اختصاصی. به عبارت ساده تر، سبدگردان شخص و یا شرکت حقوقی است که با دانش و تجربه بالا در زمینه بورس، با هدف کسب سود و بازدهی بالا برای مشتریان، سبد اختصاصی مناسبی برای سرمایه گذار تشکیل می دهد. تشکیل سبد اختصاصی برای مشتریان با توجه به موارد زیر انجام می شود:

 • با توجه به میزان سرمایه شخص
 • با توجه به علاقه و الویت های شخص
 • با توجه به میزان ریسک پذیری شخص
 • و غیره.

به عبارت دیگر سبدگردان با ارائه مشاوره و اطلاع از الویت ها و میزان ریسک و خطرپذیری شخص سرمایه گذار، یک سبد اختصاصی مناسب از کالا، اوراق بهادار و غیره تشکیل می دهد. همچنین مدیریت این سبد و مدیریت کلیه امور معاملاتی نیز به عهده سبدگردان خواهد بود. اما منظور از الویت ها چیست؟ برای مثال شخص سرمایه گذار این اختیار را دارد که سبدگردان را از ورود به برخی بازار ها و یا نماد ها محدود کند. همچنین می تواند موارد علاقه خود را به سبدگردان اعلام کند. برای مثال اگر شخص سرمایه گذار مایل است که بخش مهمی از سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه باشد، لازم است تا این موضوع را به اطلاع سبدگردان برساند.

استفاده از خدمات شرکت های سبدگردانی و روش غیر مستقیم انجام معاملات بورسی مزایای زیادی خصوصا برای افراد تازه کار دارد. در ادامه به بررسی برخی از مزایای روش غیر مستقیم معاملات می پردازیم.

پیشنهاد بعدی: سبدگردان بهتر است یا خودم خرید و فروش کنم؟

مزایای سبدگردانی

همانطور که گفته شد، روش غیر مستقیم و ورود به بازار بورس از طریق کانال های رسمی و مجاز سبدگردان مزایای ویژه ای به خصوص برای افراد تازه کار دارد. از مهم ترین مزیت های سبدگردانی باید به این مسئله اشاره کرد که تمامی افراد جامعه با هر میزان دانش، اطلاعات بورسی، می توانند با استفاده از سبدگردان ها سرمایه گذاری و فعالیت خود را در بازار بورس شروع کنند. اما این روش مزیت های دیگری نیز دارد. برای مثال:

 • مناسب برای همه افراد با هر میزان دانش و تجربه در زمینه بورس
 • مناسب برای افرادی که وقت کافی برای فعالیت در بازار بورس ندارند
 • امکان استفاده از تجربه افراد متخصص و حرفه ای در بازار بورس
 • تضمین سود دهی بیشتر نسبت به سپرده های بانکی در قرارداد
 • حمایت قانونی و نظارت کارگزاری های ناظر بر عملکرد سبدگردان
 • بررسی و آنالیز بازار قبل از انجام هر گونه خرید و فروش
 • ریسک، ضرر و زیان کمتر با توجه به مدیریت سبد توسط افراد حرفه ای
 • محرمانه بودن اطلاعات مشتریو سرمایه گذار نزد سبد‌گردان
 • نقد شوندگی و بازدهی بالای سرمایه نسبت به سایر روش ها
 • و غیره.

اما نکته ای که قبل از عقد قرارداد با سبدگردان باید به آن توجه کنید این است که انجام فعالیت های سبدگردانی باید در چهار چوب قانون و با اخذ مجوز های لازم از شرکت بورس و اوراق یهادار باشد. به عبارت دیگر به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید .

به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید !

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، شرکت های سبد گردانی می بایست قبل از شروع فعالیت، نسبت به اخذ مجوز های لازم اقدام کنند. تنها سبدگردان های رسمی و دارای مجوز و تایدیه از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران قابل اعتماد هستند. پس هرگز به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید. زیرا در این میان ممکن است بسیاری افراد متخلف و سودجو وجود داشته باشند که از عدم اطلاعات افراد سواستفاده کنند.

شرکت های غیز مجاز و غیر رسمی ( شخصی ) سبدگردانی قابل اعتماد نیستند. زیرا این شرکت ها بدون داشتن تایدیه از سازمان بورس به فعالیت مشغول هستند. به عبارت دیگر شرکت های شخصی مورد تایید سازمان بورس نیستند و شخص سرمایه گذار در این صورت از هیچ حمایت قانونی برخوردار نخواهد بود. لذا مسئولیت تمام خطرات و تخلفات به عهده خود شخص خواهد بود. بنابراین هرگز به مشاوران، سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید. امروزه این افراد سودجو از روش های متفاوتی برای ترغیب و اقناع افراد استفاده می کنند. برای مثال:

 • کانال ها و شبکه های مجازی
 • آگهی و تبلیغات اینترنتی
 • موسسات و شرکت های بدون مجوز
 • بازاریابی و معرفی از طرف افراد ناشناس
 • ایمیل یا پیامک های تبلیغاتی
 • و غیره.

البته ذکر این نکته لازم است که شرکت های مجاز و رسمی سبدگردانی نیز از این روش های تبلیغاتی برای جذب مخاطب و مشتریان خود استفاده می کنند. اما مسئولیت این موضوع به عهده شماست که قبل از هر اقدامی در خصوص مجاز بودن شرکت، تحقیق و اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر

امروزه با گسترش استفاده از فضاهای مجازی و آنلاین بسیاری از افراد سود جو، با سو استفاده از نام مشاور و یا سبدگردان، اقدام به ارائه برخی خدمات سبدگردانی به صورت غیر مجاز می کنند. اما به خاطر داشته باشید که این افراد و کانال‌ ها در فضای مجازی هیچ گونه تعهدی نسبت به مردم ندارند. این افراد غیر حرفه ‌ای به محض این که بورس دچار نوسان شود، سرمایه گذار را به حال خویش رها کرده و پاسخگو نخواهند بود. هر چند شاید در شرایط مثبت و رو به رشد بازار سرمایه، بعضی از پیش ‌بینی‌ های این افراد درست از آب در بیاید، اما همیشه به این صورت نخواهد بود.

بهتر است برای دریافت خدمات حرفه ای و حمایت قانونی تنها به سبدگردان های مجاز و دارای مجوز رسمی از سازمان بورس اعتماد کنید. در این صورت نه تنها خیال شما آسوده است، بلکه از حمایت و مشاوره افراد متخصص، حرفه ای و با تجربه در شرایط مختلف رشد و افت سهام برخوردار خواهید بود. اما شاید برای شما سوال باشد که چگونه سبدگردان های دارای مجوز را شناسایی کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید اذعان داشت که در حال حاضر در حدود  شرکت سبدگردانی دارای مجوز از سازمان بورس می باشند. می توانید با مراجعه به وبسایت رسمی سازمان بورس، لیست سبدگردان های مجاز را مشاهده کنید. از این که تا پایان این مقاله ( به سبدگردان های بدون مجوز و شخصی اعتماد نکنید ) همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا