آموزش بورس

سود انباشته یا سهام جایزه چیست؟

مقدمه

در مباحث گذشته در مورد سود سالیانه یا سود تقسیمی که به آن dps هم گفته می شود صحبت کردیم. امروز قصد داریم در مورد سود انباشته یاسهام جایزه صحبت کنیم و بگوییم سود انباشته یا سهام جایزه چیست؟

سهام جایزه چیست؟

زمانی که شرکت تمایل به تبدیل سهام های خود به سرمایه داشته باشد و دارای ذخایر بسیار زیادی باشد، با منتشر کردن ذخایر خود به عنوان سهام جایزه به سهامداران فعلی خود اقدام می کند. سهام جایزه (Bonus share) بسیار به سود و نفع سهامداران است. در واقعیت شرکت ها می توانند در ازای پرداخت سود سالیانه، سهام جایزه را به سهامداران خود ارائه دهند. نکته بسیار جالب و لذت بخش درمورد سهام جایزه این است که سهامداران برای دریافت سهام جایزه لازم نیست که پولی را پرداخت کنند. دقت داشته باشید که پس از منتشر کردن سهام جایزه، قیمت سهام شرکت با توجه به تعداد سهام جایزه منتشر شده کاهش پیدا می کند. با این حال رقم و درصد سود هر سهم تغیری نمی کند پس سهامدار تعداد سهام هایش افزایش پیدا کرده است. خب در این صورت نرخ سود قابل تقسیم تغییر می کند، پس از گذشت چند روز قیمت سهم را افزایش می دهند و سهامداران با توجه به افزایش تعداد سهام خود منافع بیشتری را بدست می آورند.

تعریف سود جایزه به زبان ساده: افزایش سرمایه ازمحل اندوخته ها را سهام جایزه می گویند.

تعریف سود تقسیمی به زبان ساده: به مقدار سود نقدی که بعد از تصویب در مجامع عادی به سهامداران تعلق می گیرد را سود تقسیمی می گویند.

همانطور که در مبحث افزایش سرمایه صحبت کردیم، برای افزایش سرمایه راه ها و روش های گوناگون وجود دارد.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه)

شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را به عنوان سود انباشته نزد خود نگهداری کنند و از طریق آن در صورت نیاز افزایش سرمایه انجام دهند و منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس دقت داشته باشید که در روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته هیچگونه جریان نقدینگی جدید و تازه ای به شرکت وارد نمی شود. به این دلیل که سهامداران مقدار و پولی را برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند، پس به این سهمی که از طریق سود انباشته به سهامداران تعلق می گیرد سهام جایزه هم می گویند.

دلایلی که شرکت ها اقدام به پرداخت سهام جایزه میکنند

  • به منظور سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت
  • به علت کمبود پول اقدام به انتشار سهام جایزه می کند تا سهامداران بتوانند سهام خود را برای پول بفروشند.
  • شرکت با پرداخت اوراق بهادار سهام به سهامداران، قیمت سهام را کاهش می دهد و به این روش سرمایه گذاران جدید را برای خرید سهام تشویق می کند.
نکاتی در مورد سهام جایزه یا سود انباشته:
  • از سود سهام یا سود انباشته مالیات کسر نمی شود
  • برخی از شرکت ها براساس سیاست های خود هم سود سالیانه و سهام جایز را به سهامداران می دهند.

محاسبه سهام جایزه

محاسبه سهام جایزه توسط حسابدار که مبلغی از ارزش بازار سهام جایزه از حساب سود انباشته شرکت کم می کند و و مبلغ کم شد را به حساب سرمایه و صرف سهام پرداخت می کند.

نحوه دریافت سهام جایزه

معمولا ۲ ماه پس از ثبت آگهی افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفو یا سبدگردان سهامداران بصورت رایگان اضافه و قابل معامله خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا