آموزش بورس

آیا بورس فردا 15 آبان تعطیل است؟

مقدمه

بازار بورس یکی از مهم ترین و پر طرفدار ترین بازار های سرمایه در ایران و سراسر جهان می باشد. در روزهای اخیر توجه به بازار بورس و سرمایه بیش از پیش رونق گرفته است. بسیاری از افراد تازه کار برای شروع به این بازار سوال ‌های زیادی دارند. و با توجه به اینکه برخی از مردم سرمایه گذاری در بورس را به عنوان شغل دوم یا سوم خود انتخاب می کنند و وقت کافی برای مدیریت امور آن ندارند مایلند تا از روز های تعطیلی بورس مطلع باشند. با توجه به این که فردا پنجشنبه 15 آبان 99 بسیاری از ادارات دولتی تعطیل هستند بسیاری از افراد سوال دارند که آیا بورس فردا 15 آبان تعطیل است؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

پیشنهاد می شود: معرفی کارگزاری پارس ایده بنیان

آیا بورس فردا 15 آبان تعطیل است؟

بله فردا یعنی روز پنجشنبه 15 آبان 99 بورس تعطیل است. بنابراین فردا 15 آبان 99 هیچگونه فعالیت ، معامله و خرید و فروشی در بازار بورس و سرمایه انجام نخواهد شد. شما عزیزان می توانید سفارش های خرید و فروش خود را از طریق شرکت های کارگزاری و اپلیکیشن هایی که در این زمینه وجود دارد ثبت کنید تا بلافاصله بعد از تعطیلی بورس در روز پنجشنبه و جمعه و آغاز به کار آن در روز شنبه هفته آینده سفارش شما در صف خرید و یا فروش قرار بگیرد.

اگر به تازگی وارد بازار بورس شده اید احتمالا سوالات و ابهامات زیادی در این خصوص دارید. در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که بازار بورس در روز های تعطیل رسمی و روز های تعطیل پنجشنبه و جمعه هر هفته تعطیل بوده و امکان معامله و فعالیت در آن در این روز ها وجود ندارد. لذا فردا روز پنجشنبه 15 آبان و پس فردا یعنی جمعه 16 آبان 99 بازار بورس تعطیل خواهد بود.

ساعت کاری در بازار بورس ایران

 

همان طور که می دانید هر سیستمی برای ادامه فعالیت از یک سری قوانین خاص پیروی می کند. بازار بورس و سرمایه نیز در ایران تابع قوانین خاص می باشد. لذا هر فردی به عنوان سرمایه گذار و یا سرمایه پذیر می بایست مطابق با قوانین تعیین شده در این بازار فعالیت کند. مهمترین قانون مورد بحث در این مطلب ساعت کاری بورس ایران می باشد. طبق قوانین موجود در بازار بورس و سرمایه ایران، سرمایه گذاران می توانند در روز های شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۱۲:۳۰ ظهر نسبت به ثبت سفارش خرید و فروش سهام اقدام کنند.

اما نکته مهم در این خصوص این است که شروع تمامی معاملات از ساعت ۹ صبح امکان پذیر می باشد. در نظر گرفتن بازه زمانی ۸:۳۰ تا ۹ صبح به جهت ثبت سفارشات می باشد. سفارش ثبت شده شما برای خرید و فروش سهام از ساعت ۸:۳۰ در صف قرار گرفته و از راس ساعت ۹ در فرایند پرداخت قرار می گیرد. بدیهی است انجام هرگونه معامله خارج از زمان و روز های مجاز برای هیچ کاربری امکان پذیر نمی باشد. پس بورس ایران در روز های پنجشنبه و جمعه باز نیست.

آیا بورس پنجشنبه و جمعه باز است؟

آیا بورس ایران در روز های پنجشنبه و جمعه باز است؟ پاسخ به این سوال منفی است. فعالیت در بورس تابع قوانین خاص می باشد. این مورد هم یکی از آنهاست. بازار سهام و سرمایه در ایران تنها در پنج روز ابتدای هر هفته فعال می باشد. به عبارت دیگر بورس ایران در روزهای پنجشنبه و جمعه باز نیست و تعطیل است. بدیهی است انجام هرگونه معامله نظیر خرید و فروش سهام در این روز ها امکان پذیر نمی باشد. البته در خصوص معایب این موضوع سخن ها و اظهار نظرات فراوانی وجود دارد.

به گفته کارشناسان تعطیلی بورس ایران در روز های پنجشنبه و جمعه یک عیب بزرگ برای بازار سرمایه ایران محسوب می ‌شود. زیرا تمامی بازار های جهانی در این روزها در حال فعالیت هستند. (بازار های جهانی به جای آن شنبه و یکشنبه تعطیل هستند). طبق نظر کارشناسان دو مورد زیر از موارد تاثیر گذار بر بازار سرمایه ایران می باشد:

  • تعطیلی پنجشنبه و جمعه بازار بورس ایران
  • اختلاف زمانی ۴ روزه با بازار جهانی.

طبق نظر کارشناسان این دو مورد موجب عقب ماندن بازار سرمایه ایران از بازار جهانی می‌ شود. همچنین می تواند معایب و عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد ( که این موضوع مورد بحث این مطلب نیست). به همین ترتیب اخیراً بحث تعطیلی بازار بورس در روز شنبه به جای پنجشنبه از سوی متخصصین مطرح شده است. اما این موضوع هنوز به ‌تصویب مجلس و دولت نرسیده است. قابل ذکر است که فردا نیز یعنی روز پنجشنبه 15 آبان 99 و جمعه 16 آبان 99 بازار بورس تعطیل است. لذا سرمایه گذاران از روز شنبه 17 آبان 99 می توانند به معاملات خود ادامه دهند. از این که تا پایان مقاله آیا بورس فردا 15 آبان تعطیل است؟ همراه من بودید از شما سپاس گزارم.

پیشنهاد می شود: معرفی کارگزاری توازن بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا