اخبار بورس

چشم انداز پیش رو برای بورس چگونه است ؟

همانطور که میدانید  بازار سهام در هفته جاری نیز به رشد جهش گونه خود ادامه داد تا جایی که با افزایش بیش از ۱۳۵ هزار واحدی شاخص کل، بازدهی هفتگی به  یک سطح اعجاب‌انگیز ۱۸درصد رسید و  البته این رشد از ابتدای سال به ۷۱ درصد رسید.

در دنیای اقتصاد اینگونه نوشته  شده : برای اینکه ابعاد این رشد بهتر درک شود باید توجه کرد که رقم شاخص کل دو سال قبل در همین روز کمتر از صد هزار واحد بود؛ به عبارت دیگر به میزان ۳۵ درصد بیشتر از کل ارزش خلق شده در بورس تهران در نیم قرن، تنها در هفته جاری بر ارزش کل بورس افزوده شده است.

این اتفاق درحالی روی می‌دهد که رسیدن به شاخص یک میلیون واحدی دیگر هدفی دور از دسترس به‌نظر نمی‌رسد و هدف‌گذاران اعداد رویایی شاخص به زودی باید به انتظار تعیین رقم جدیدی برای تداوم ترسیم رشد هیجانی کنونی و جذب آحاد جامعه به سمت بورس باشند.  هم جنین در اتفاق نادر دیگری که ، مسوولان دولتی و سیاست‌گذاران نیز به‌طور همنوا از شرایط کنونی ابراز خرسندی کرده و به‌طور تلویحی ادامه رونق سهام را نوید می‌دهند؛  این درحالی است که  این وضعیت معمولا با موقعیت رشدهای هیجانی و هجوم سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای در دنیا با رویکرد احتیاطی و محدود‌کننده نهاد حاکمیت مواجه می‌شود.

درنتیجه با  سرازیر شدن سیل نقدینگی به سمت بازار سهام  و با برداشت اکثریت از حمایت دولت از این مساله،  باعث تشکیل روندی  شده که مشخص نیست  شاخص تا چه نقطه ای به رشد خود ادامه دهد.

اما در ادامه بورس چه خواهد شد و چه چشم‌اندازی پیش رو دارد؟

با توجه به گزارشها در دنیای اقتصاد این گئنه بیان شده  که : بورس تهران امروز نیز با رشد تاریخی بیش از ۳۲ هزار واحد مواجه  شد. شاخص کل جهش ۸/ ۳ درصدی را تجربه کرد و فاصله خود را تا ابرکانال ۹۰۰ هزار به ۵/ ۲ درصد رساند. با شتاب کنونی سهام در مسیر صعودی طی هفته آتی باید انتظار شاخص یک میلیونی را کشید.

مهم‌ترین دلایل هیجان محسوس در سمت خرید سهام دوعامل نقدینگی و «صف» هستند. که هم چنان در حال شارژ میباشند .

علاوه بر این هر روز  با خبر تازه‌ای از توجه حداکثری دولت به بازار سهام  روبه رو میشویم که آخرین آنها آزادسازی سهام عدالت است. از هفته آینده نیز پذیره‌نویسی سهام دولت در شرکت‌های بورسی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله آغاز می‌شود. در شرایطی که سهام مسیر صعودی را بی‌محابا طی می‌کند از عواملی که در کوتاه‌مدت شاید در صعود بورس خللی ایجاد کند جذب حجم عظیمی از نقدینگی از طریق صندوق‌های سهام دولتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا