اخبار بورساخبار عرضه اولیه

میزان نقدینگی احتمالی موردنیاز برای خریدعرضه اولیه شستا چقدر است ؟

با توجه به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) قرار است روز چهارشنبه ۸ میلیارد سهم خود را (معادل ۱۰ درصد کل سهام) در بورس عرضه اولیه کند به طوریکه  سهمیه افراد حقیقی و حقوقی ( به جز صندوق‌های سرمایه‌گذاری) ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون سهم خواهد بوداین عرضه از بزرگترین عرضه اولیه سال‌های اخیر بورس ایران به حساب می‌آید.

سرمایه ثبت شده این شرکت در بورس تهران برابر با ۸۰ هزار میلیارد  است که در صورت‌حساب مالی میاندوره‌ای ۹ ماهه منتهی به پایان اسفند ۹۸ خود بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال سود خالص شناسایی کرده که تقریبا ۸۰ درصد کل سال مالی گذشته بوده است.

میزان دارایی‌های جاری و غیرجاری شستا نیز در پایان سال ۹۸

میزان دارایی ها جاری و غیر جاری گزارش شده شستا بیش از ۲۰۳ هزار میلیارد ریال میباشد که در مقایسه با کل سال مالی ۹۷ افتی ۱۱ درصدی داشته است. همچنین میزان بدهی‌های این شرکت نیز ۸۰ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده که نسبت به کل سال مالی ۹۸ افتی ۹ درصدی داشته است.

هزینه ای که این شرکت در ۹ ماه نخست امسال  برای خرید سهام مختلف بورسی انجام داده است به بیش از ۴ هزار و ۵۱۶ میلیارد میرسد و در همین مدت از فروش بعضی سهام های شرکت‌های بورسی به  بیش از ۴۴ هزار و ۸۳۷ میلیارد ریال سود به دست اورده است .

ببررسی سبدسهام بورسی و غیربورسی این شرکت بنشان دهنده این است که پورتفوی سرمایه‌گذاری این شرکت از ۸۷ شرکت بورسی و ۱۰۵ شرکت غیر بورسی تشکیل شده که بر این اساس خالص ارزش دارای‌های شستا بالغ بر ۹۹٫۸ هزار میلیارد تومان و ارزش خالص هر سهم ۱۲ هزار و ۴۸۴ ریال برآورد شده است. این محاسبات نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری انجام شده برای عرضه اولیه (۸۶۰ تومان) تقریبا حدود ۶۹ درصد خالص ارزش دارایی‌ها بوده و رقمی راضی‌کننده و معقول است.

سهمیه تخصیص داده شده برای هرکد چقدر است ؟

براساس اطلاعیه مندرج در وبسایت سازمان بورس، سهمیه تخصیص داده شده برای هر کد بورسی ۱۰ هزار سهم و بازه قیمت تعیین شده برای ثبت سفارش ۸۵۰ تا ۸۶۰ تومان است. یعنی اینکه  که هر کد بورسی به صورت بالقوه می‌تواند ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از عرضه اولیه شستا خرید کند. اما با توجه به مشارکت نزدیک به ۲ میلیون نفری در آخرین عرضه اولیه ( صبا) پیش‌بینی می‌شود به هر کد بورسی چیزی بین ۳۳۰۰ تا ۳۸۰۰ سهم برسد که در این صورت نقدینگی موردنیاز برای این عرضه اولیه معادل ۲ میلیون ۸۰۰ تا ۳ میلیون ۳۰۰ هزار تومان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا