اخبار بورس

عدم ریزش شاخص با وجود افت قیمت نفت

با توجه به اتفاقی که در شب گذشته برای اولین بار افتاد و ، قیمت نفت آمریکا منفی و با افت ۳۰۶ درصدی همراه شد، با چنین سقوطی قیمت هر بشکه نفت به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید،  که این موضوع باعث نگرانی بسیاری از فعالان بازار سرمایه را با خود به همراه داشت و عامل ریزش شاخص بورس تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرد و برخی از گروه‌ها مانند پتروشیمی و پالایشی زمینه ضرر سهامداران را فراهم کند ،اما بازار سرمایه امروز برخلاف پیش‌بینی‌ها معاملات خود را صعودی آغاز کرد و از نخستین لحظات معاملات با رشد چند هزار واحدی به استقبال ادامه معاملات رفت.

«نوید قدوسی» امروز (سه شنبه) در مورد  اتفاق شب گذشته یعنی کاهش شدید قیمت نفت به منفی ۳۷ دلار را محدود به قراردادهای فیوچرز نفت به تاریخ MAY ۱۵ دانست و گفت: این کاهش قیمت صرفا برای گروه محدودی از قراردادهای آتی نفت آمریکا بود که وسط خشکی قرار دارند و اصطلاحا به آنها landlocked گفته می‌شود.

به گفته وی، اتفاق شب گذشته فقط برای یک نوع نفت و قرارداد نفتی رخ داده است و دیگر نفت‌ها از جمله نفت برنت با افت چشمگیر و سنگین مواجه نشدند.

هم چنین بیان کرد :  اینگونه نفت‌هایی که در خشکی قرار دارند برای اینکه بخواهند برای صادرات نفت به پایانه صادراتی برسند با هزینه حمل و نقل سنگینی همراه هستند، این موضوع باعث شد تا به دلیل نزدیک شدن به سررسید قراردادها، امکان خرید در قرار داد وجود نداشته باشد و همه به سمت فروش پیش رفتند، به همین دلیل قیمت آن کاهش پیدا کرده در صورتی که قیمت در دیگر قراردادهای نفتی مانند وست تگزاس حدود ۲۳ دلار است.

در ادامه با بیان اینکه نفت برنت شب گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرد و قیمت آن حدود ۲۸ دلار بود، گفت: به این وضعیت contango گفته می‌شود که قراردادهای نفتی با سررسید نزدیک خیلی ارزانتر از قراردادهای با سررسید دورتر معامله می‌شوند که آن هم ناشی از عدم ظرفیت ممکن برای انبار کردن است.

در این مواقع نفت از میدان نفتی استخراج می‌شود و استخراج کننده نفت حاضر است نفت استخراج شده را به عنوان زباله بفروشند که فقط در جای دورتری انبار شود تا میدان نفتی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد، چنین مسائلی موقتی است و به زودی از بین می‌رود.

واکنش پالایشی ها

وی  با اشاره به  واکنش پالایشی‌ها در این باره گفت: فقط یک نماد پالایش نفت بندرعباس واکنشی از این اتفاق نشان نداد و تحت فشار نقدینگی در صف خرید قرار گرفت اما دیگر سهام مانند پالایش نفت شیراز، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت اصفهان در حال معامله به صورت منفی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا