اخبار بورساخبار عرضه اولیه

زمان عرضه اولیه فولاد مبارکه در بورس کالا

مرحله دوم عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده شرکت فولاد مبارکه اصفهان از روز شنبه آینده(۱۴ تیر) به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران آغاز می‌شود.

  براساس اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران : مرحله دوم عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده شرکت فولاد مبارکه اصفهان از روز شنبه آینده(14 تیر) به ارزش 10 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران با هدف تامین سرمایه در گردش این شرکت فولادی آغاز می‌شود.

طبق این اطلاعیه  انتشار این اوراق سلف در سه مرحله 10 هزار میلیارد ریالی انجام می شود که فاصله زمانی بین هر مرحله انتشار اوراق بیش از سه ماه نخواهد بود. همچنین حجم عرضه اولیه این اوراق در هر مرحله حدودا 20 هزار تن است به شرط آنکه ارزش اوراق در هر مرحله از 10 هزار میلیارد ریال بیشتر نباشد؛ مرحله اولیه تامین مالی فولاد مبارکه از طریق انتشار اوراق سلف موازی، 30 اردیبهشت ماه در بورس کالای ایران با موفقیت انجام شد.

مرحله دوم عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه اصفهان در نماد “عفولاد 3”  به تعداد 13.493.637  قرارداد و با قیمت 741.090 ریال در هر قرارداد 10 کیلوگرمی روز شنبه 14 تیر ماه و از طریق شرکت کارگزاری بانک ملت انجام می شود.

در این عرضه دوره پیش گشایش از ساعت 9:30 الی 10 و دوره عادی معاملات از ساعت 10 الی 12:30 خواهد بود.همچنین معاملات ثانویه آن از تاریخ 15 تیر ماه 99 آغاز شده و تا 14 تیر ماه 1400 ادامه خواهد داشت.این عرضه به روش گشایش انجام شده و دامنه نوسان قیمت در عرضه اولیه مثبت و منفی 5 درصد خواهد بود.

در صورتی که در پایان مدت عرضه اولیه، بخشی از اوراق پذیره نویسی نشود، متعهد پذیره نویسی مکلف به خرید اوراق باقی مانده به قیمت تعیین شده در بازار است. همچنین در صورتی که در پایان مدت عرضه اولیه، هیچ بخشی از پذیره نویسی اوراق صورت نگیرد، متعهد پذیره نویسی مکلف به خرید اوراق به قیمت پایه خواهد بود.

اوراق سلف موازی استاندارد کلاف گرم نوردیده ( به همراه اختیار خرید و فروش تبعی)، با نام و قابل معامله در بورس کالای ایران بوده و هدف از انتشار این ابزار مالی، تأمین سرمایه در گردش شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

قیمت خرید هر قرارداد سلف عبارتست از، قیمت دارایی پایه در عرضۀ اولیه بر مبنای میانگین آخرین قیمت های کلاف گرم نوردیده معامله شده در بورس کالای ایران و یا آخرین قیمت های منتشره نشریه پلتس با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر بازار محاسبه خواهد شد.

از آنجایی که عرضه اولیه به روش گشایش است و قیمت بازگشایی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود ، ممکن است قیمت خرید هر قرارداد سلف متفاوت با قیمت پایه در عرضه اولیه باشد اما قیمت پایه به عنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قرار خواهد گرفت.

قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی 118.5 درصد قیمت پایه عرضه اولیه در سررسید اوراق و قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی 119 درصد قیمت پایه عرضه اولیه در سررسید اوراق تعیین شده است. همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قیمت پایه در عرضه اولیه به علاوه 17.5 درصد سالیانه روزشمار تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا