اخبار بورس

روند تغییرات شاخص و ثبت رشدی 4 درصدی در هفته‌ای که گذشت

با توجه به گزارش تهیه شده  در پایان این هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ۹۹، شاخص کل توانست رشد هفتگی ۳۹ هزار و ۷۴۰ واحدی ( ۴ درصدی) را به ثبت برساند اگر چه در دو روز پایانی با افتی چشمگیر داشت اما این رشد به دلیل رشد خوب اول هفته  بود .

روند تغییرات شاخص کل در این هفته

در روز شنبه شاخص کل با رشدی ۴٫۳۲ درصدی همراه شد  و با بیش از ۴۲ هزار واحد رشد توانست برای نخستین بار در تاریخ فعالیت بورس وارد ابرکانال یک میلیون واحدی شود. در این روز بیش از یک میلیون و ۹۱ هزار معامله صورت گرفت که طی آن ۶ میلیارد و ۵۸۱ میلیون سهم با ارزشی بالغ بر ۱۰۱ هزار میلیارد ریال دادوستد شدند. در روزی که شاخص کل هم وزن نیز ۳٫۶۵ درصد رشد داشت بیش از ۲۵ نماد نیز بازگشایی شدند. در این روز سه نماد وخارزم، فولاد و وبانک به ترتیب با ۵۱۳، ۳۸۰ و ۳۳۱ میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

یکشنبه بورس شاخص کل به هم چنان رشد داشت و توانست در پایان با رشدی ۲۳ هزار واحدی به قله یک میلیون و ۴۳ هزارتای برسد. در این روز حجم معاملات نسبت به اولین روز هفته کاهش داشت و به ۵ میلیارد و ۳۸۲ میلیون سهم رسید و ارزش معاملات نیز بیش از ۸۷ هزار میلیارد ریال بود. در این روز نماد شستا که قرار بود بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شود، پس از دو بار ابطال کشف قیمت با رشد ۵ درصدی بازگشایی شد.

بازار سهام در دوشنبه را نیز با رشدی چشمگیر آغاز کرد و در همان ۲۰ دقیقه ابتدایی به سطح یک میلیون و ۴۹ هزار واحدی هم رسید اما به یکباره با فشار عرضه روندی نزولی در پیش گرفت و در نهایت با ۴ هزار و ۵۱۱ واحد افزایش د رپله یک میلیون و ۴۷ هزار واحدی ایستاد. در این روز بیش از یک میلیون و ۲۶۴ هزار معامله صورت گرفت که ارزش این معاملات بیش از ۱۰۶ هزار میلیارد ریال بود. سه نماد وبملت، فملی و پترول به ترتیب با ۱۳ هزار، ۸ هزار و ۳ هزار میلیارد ریال، بیشترین ارزش معاملات روز را به خود اختصاص دادند. در این روز نماد خساپا که به دلیل افزایش سرمایه به مدت ۲ ماه متوقف بود، با رشدی ۱۰۳ درصدی بازگشایی شد.

روز سه شنبه از همان ابتدا با فشار سنگین عرضه در اکثر نمادهای بورسی همراه بود. در این  روزی شاخص کل  بیش از ۲۶ هزار واحد سقوط کرد، شاخص کل هم وزن نیز افتی ۲ درصدی را به ثبت رساند. در این روز تعداد معاملات با عبور از مرز ۲ میلیون دفعه، رکورد جدیدی را به ثبت رساند و حجم معاملات نیز از مرز ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم عبور کرد. در روز رکوردشکنی بورس، ارزش کل معاملات ۱۹۷ هزار و ۳۸۸ میلیارد ریال به ثبت رسید. در این روز بیشترین سهم معاملات به سه نماد شپنا، شبندر و وتجارت تعلق داشت که به ترتیب ۲۶، ۱۸ و ۱۲ هزار میلیارد ریال معامله شدند. فعالیت حقیقی‌ها نیز در این روز به بیش از ۸۵ درصد رسید که رکوردی جدید در سال جاری محسوب می‌شد.

آخرین روز هفته اما بسیار جالب بود زیرا در یک ساعت نخست با ریزشی ۲۰ هزار واحدی همراه بود اما در یک ساعت دوم معاملات شاخص علاوه بر جبران ریزش خود روندی صعودی در پیش گرفت و با بازگشایی نماد فولاد رشدی ۳ هزار واحدی را به ثبت رساند اما این پایان کار نبود و مجددا در یک و نیم ساعت پایانی معاملات روندی نزولی در پیش گرفت تا در نهایت با ۳ هزار و ۷۸۶ واحد افت در سطح یک میلیون و ۱۷ هزار واحدی به کار خود در این هفته پایان دهد. در این روز نیز ارزش معاملات بیش از ۱۴۹ هزار میلیارد ریال بود که از معامله ۱۳ میلیارد و ۵۹۰ سهم به ثبت رسیده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا