اخبار بورس

پیش بینی بورس و بررسی بازار سرمایه در سال ۹۹

باتوجه به گفته های یک اقتصاددان،  که سال99 را سال خوبی برای بازار سرمایه نمیداند. به این دلیل که  اگر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و به طور کلی دولت چاره‌ای برای این وجوهی که احتمالا در سال آینده از بازار سرمایه خارج می شوند نیابند ممکن است جای دیگری را دچار اختلال کند.

به گزارش بورس فردا شاخص کل بازار سرمایه را در دوسال اخیر مقایسه نمود که  در پایان اسفند ماه سال ۹۷ روی سطح ۱۷۸ هزار واحدی قرار داشت، اما در سال ۹۸ با شیب بسیار تندی رشد کرد.

در واقع  بورس رشد ۳۳۵ هزار واحدی شاخص کل  با بازدهی ۱۸۸ درصدی را برای سرمایه‌گذاران بورسی به همراه داشته است. اما  بورس در دو هفته پایانی اسفند ماه سال ۹۸ با ریزش‌هایی همراه بود که  برای سهام‌داران جهت  حفظ دارایی‌های خود در این بازارنگران کننده شد.

مرتضی عزتی، اقتصاددان در خصوص نوسانات اخیر و افت شاخص کل بازار سرمایه در پایان سال معتقد است بازار سرمایه در کشور ماه به خاطر رکودی که در بخش‌های دیگر رخ داده است تحت تاثیر هجوم وجوه نقد یک مدتی رشد زیادی داشت که آن رشد زیاد بیش از ارزش واقعی بازار سرمایه بود، طبیعتا باید انتظار داشته باشیم اگر یک اتفاق ناگواری برای سیاست اقتصاد و جامعه رخ دهد که انتظارات منفی روی بازار سرمایه ایجاد کند به شدت شاخص بازار سرمایه افت کند.

هم چنین با توجه به شرایط فعلی کرونا در بورس 99 که تاثیر یک تا دو درصدی روی اقتصاد داشته اما اثر شدیدتری روی افت بازار سرمایه خواهد داشت،که این  بیانگر ان است که بازار سرمایه هم به شدت تحت تاثیر این عوامل است و هم در شرابط فعلی اقتصاد ایران بیش از حد معقول و اقتصادی قیمت ها بالا رفته است.

در ادامه تاکید کرد که  اگر عوامل انتظاری و وجوه نقدی جای دیگری بهتر از بازار سرمایه برای ورود پیدا نکرده‌اند افزایش پیدا کند و انتظارات موجود ادامه نداشته باشد ،  وضعیت بازار سرمایه در سال آینده خیلی خوب  نخواهد بود زیرا بازدهی وجوه نقدی که به بورس وارد می‌شود افت می‌کند.

 تدبیر دولت برای جلوگیری از فرار سرمایه‌های بورسی چیست؟

اعتقاد این  استاد دانشگاه این است که دولت با اعمال سیاستهایی میبایست موجب افزایش حجم دارایی‌های واقعی شود که بخشی از قیمت بالا رفته بیش از حد را بپوشاند یا این که جایگزین مناسبی پیدا کند. اگر این کار را نکند احتمالا مشکلاتی برای بخش های دیگر رخ دهد.

یشنهاد وی، به این صورت است که دولت باید 1- شرکت‌هایی حاضر در بورس را وادار کند سرمایه‌گذاری بیشتری کنند یا 2- خصوصی‌سازی را به شدت بالا ببرد  و در نتیجه با این کار  حجم دارایی واقعی که وارد بازار می‌شود افزایش میابد و میزانی  از این تورم بیش از حد موجود در بازار را خنثی کند.

از جمله دیگر اقداماتی به آن اشاره کرد این است که دولت می‌تواند نرخ سود سپرده بانکی را افزایش دهد که اگر فرار سرمایه در بورس رخ داد جای دیگری برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد.

ودر نهایت اعلام داشت که  این دارایی‌ها اگر از بازار سرمایه خارج شود، وارد بازارهای دیگر می‌شود و آنها را متلاطم می‌کند،  و از طرفی امکان افزایش دلال‌بازی‌ها را را بهمراه دارد و حتی کالاهای مصرفی را به کالاهای سودده تبدیل کند و موجب احتکار در آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا