اخبار بورس

یک کارشناس بازار سرمایه: بورس رشد پرشتاب ندارد

یک کارشناس بازار سرمایه در پیش بینی بورس در سال جدید گفت: بورس در 1401 خیلی متفاوت از سال پیشین خود نیست. او اظهار داشت بورس تنها در 6 ماه نخست سال، مستعد رشد است.

یک کارشناس بازار سرمایه: بورس رشد پرشتاب ندارد

به گزارش بورس فردا  و به نقل از ایرنا معاملات بورس کار خود را در سال ۱۴۰۱ با روندی صعودی آغاز کرد که این اتفاق توانست خوش‌بینی‌های زیادی را در میان سهامداران در راستای تصمیم‌گیری‌های خود برای سرمایه‌گذاری پول‌های پارک شده خود ایجاد کند.

کارشناسان علت ایجاد چنین روندی را در بازار برداشته شدن سایه مذاکرات برجام و نیز ابهام موجود در زمینه لایحه بودجه ۱۴۰۱ از سر بازار می‌دانستند و معتقدند که اکنون با توجه به شفاف‌سازی‌های انجام شده در خصوص ابهامات موجود بر بازار شاهد تاثیر مثبت این اتفاقات بر بازار و نیز بازگشت رشد به شاخص بورس هستیم.

رشد ۶۵ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص بورس برخلاف کل سال ۱۴۰۰ که شاهد معاملاتی پرنوسان و نزولی بود، اما از آخرین روزهای اسفند ماه سال گذشته حال و هوای دیگری به خود گرفت و توانست با نمایی سبز به استقبال بهار برود.

پرونده معاملات بازار سرمایه و نیز شاخص بورس در آخرین روز اسفند ۱۴۰۰ با عدد یک میلیون و ۳۶۷ هزارواحد بسته شد.

در ادامه چنین روندی، معاملات بازار در نخستین روز معاملاتی بهار (۶ فروردین ماه) با صعودی بیش از گذشته آغاز به کار کرد و توانست معاملات خود را در روز ۱۰ فروردین ماه که آخرین روز معاملاتی تعطیلات نوروزی بود در کانال یک میلیون و ۴۳۲ هزار واحد پایان دهد، این آمار نشان دهنده رشد ۶۵ هزار واحدی شاخص بورس در پنج روز معاملاتی بود.

از نظر کارشناسان، وجود چنین معاملات مثبتی در بازار سهام نوید روزهایی روشن از معاملات این بازار را برای سال ۱۴۰۱ دارد که می تواند بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد اما لازمه این اتفاق انتخاب سهام مناسب توسط سرمایه‌گذاران است و در این صورت سهامداران می‌توانند تا حدودی از ضرر و زیان‌های گذشته خود را جبران کنند.

اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در رشد بورس

در این زمینه «نوید خاندوزی»، کارشناس بازار سرمایه امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و افزود: بازگشت رشد به بازار سهام ناشی از دلایل مختلف است، اما بخش مهمی از ورود شاخص بورس به مدار صعود تحت تاثیر پیشتازی گروه خودرو در میان دیگر صنایع بود.

وی اظهار داشت: موتور معاملات بازار در نخستین روزهای سال ۱۴۰۱ توسط گروه خودرو روشن شد، این گروه با جذب نقدینگی زیادی همراه بود و سبب ورود پول‌های پارک شده به این بازار شدند.

خاندوزی با بیان اینکه گروه خودرو کمک کننده به بازگشت رشد در معاملات بازار سهام بود، گفت: در این میان اخبار مثبت مربوط به بازارهای جهانی، تغییرات نرخ ارز و نیز گزارش‌های مثبت ماهانه شرکت‌ها زمینه ساز ایجاد برخی از خوش بینی‌ها در میان سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بازار شدند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: تاکنون مسایل مربوط به مذاکرات برجام نشان دهنده جهت منفی نبوده است، بنابراین ممکن است تعیین تکلیف آن زمان‌بر باشد، اما دید مثبتی را در میان فعالان بازار ایجاد کرده که نتیجه آن می‌تواند روزهای روشنی را پیش‌روی این بازار قرار دهد.

رشد شاخص بورس در بازار می‌تواند ادامه‌دار باشد؟

وی در مورد این سوال که روند صعودی شاخص بورس می‌تواند ادامه دار باشد یا خیر؟، پاسخ داد: امکان رشد شاخص بورس در بازار وجود دارد، اما نه با سرعت پرشتابی که اکنون سهامداران در انتظار آن هستند.

خاندوزی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد بازار در مسیر حرکتی خود با فراز و نشیب یا نوسان همراه باشد، اظهار داشت: در این مسیر ممکن است شاخص بورس بعد از استمرار صعود خود در بازار  برای مدتی وارد فاز استراحت شود و بعد از جذب جریان نقدینگی دوباره به مدار صعود ورود پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که سرعت رشد شاخص بورس دیگر چندان پرشتاب نیست و سهامداران نباید در انتظار روند صعودی بازار همچون سال ٩٩ باشند.

به گفته وی، به احتمال زیاد در مسیر صعودی بازار سهام شاهد اصلاح و استراحت‌های مختلفی در شاخص بورس خواهیم بود، اما براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برآیند کلی بازار را می‌توان صعودی پیش‌بینی کرد.

روند صعودی شاخص بورس تحت چه شرایطی ادامه دار است؟

خاندوزی درباره اینکه روند صعودی شاخص بورس تحت چه شرایطی می تواند ادامه دار باشد، افزود: فضای حاکم در بازار باید فضایی آرام باشد، به هر میزان که تنش در بازار کمتر باشد فضای ایجاد شده می‌تواند کمک کننده به جریان ورود نقدینگی در بازار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر زمینه تنش های سیاسی و اقتصادی در کشور افزایش یابد و معاملات بازار وارد فضایی ناپایدار شود، در آن زمان رشد شاخص بورس به صورت کوتاه مدت و مقطعی خواهد شد.

وی اظهار داشت: اگر دولت خود را از فضای بازار دور کند و روند بازار را براساس تصمیم گیری‌های عقلانی مشخص کند، از این طریق زمینه اثرگذاری مثبت اتفاقات در بازار را فراهم خواهد کرد.

خاندوزی روند معاملات بورس را برای سال ۱۴۰۱ مورد پیش بینی قرار داد و خاطرنشان کرد: بازار سرمایه در ۶ ماه نخست سال ١۴٠١ به دلیل وجود شرایط معقول در تصمیم‌گیری‌ها و نیز تحت تاثیر ارزندگی در قیمت‌ها می‌تواند شرایط بسیار خوبی را تجربه کند، اما برای ارزیابی وضعیت بازار در ۶ ماه دوم سال در ابتدا باید اوضاع حاکم در کشور مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان براساس آنها روند بازار را مورد پیش‌بینی قرار داد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه هر سال، سال سرمایه‌گذاری در بورس است، گفت: همچنان بازار سرمایه، بهترین بازار برای سرمایه‌های خرد و کلان است؛ بازار مسکن و ملک از لحاظ سرمایه گذاری قابل رقابت با بازار سرمایه است، اما از شرایط حاضر در بازار سرمایه برخوردار نیست.

وی بازار رمزارزها را به عنوان بزرگترین بازار رقیب برای بازار سرمایه معرفی کرد و افزود: اکنون تعداد زیادی از مردم در بازار رمز ارزها فعال هستند، اما به نظر می‌رسد بازار سرمایه روند قوی‌تری را نسبت به سایر بازارها در پیش بگیرد.

تغییر دامنه نوسان، اقدام مثبت سازمان بورس برای بهبود روند معاملات بازار

خاندوزی به برنامه‌های سازمان بورس برای تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: براساس برنامه سازمان بورس قرار بر این است تا دامنه نوسان به صورت آرام و پلکانی افزایش پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: تغییر دامنه نوسان به صورت فصلی به عنوان اتفاقی مثبت تلقی می‌شود و می‌تواند کمک کننده به بازار برای روندی پویا تر و تحلیلی‌تر باشد.

نقش بازار سرمایه در بهبود فعالیت شرکت‌های دانش بنیان

وی به کمک بازار سرمایه در زمینه رونق و توسعه شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه، بهترین و واقعی‌ترین بازار برای شکل گیری فعالیت شرکت‌های دانش بنیان است.

خاندوزی با بیان اینکه تجهیز سرمایه در بورس برای پیشبرد اهداف شرکت‌ها به خوبی انجام می‌شود، ادامه داد: تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه اتفاقی مبارک است که به نظر می‌رسد عرضه اولیه آنها به عنوان اقدامی مثبت برای بازار تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا