اخبار بورس

بازگشایی نماد ETF / بورس در روز یکشنبه 1 تیر

شاخص کل بورس در روز یکشنبه ۱ تیر و در پایان معاملات با رشد ۳۰ هزار و ۲۰۰ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۳۰۰ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

شاخص هم وزن امروز نیز رشد مثبت داشت و با ۱ هزار و ۹۷۱ واحد عدد ۴۱۱ هزار و ۲۱۴ واحد را نشان داد.

به گزارش گسترش نیوز ارزش معاملات نیز ۱۴۵ هزار و ۶۸۳ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای “فولاد”، “فارس” و “فملی ” به ترتیب با ۳۳۵۰، ۲۹۹۰ و ۲۹۲۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز وبملت، فولاد و وتجارت بودند.

بازگشایی از یک نماد

بعد از گذشت یک ماه از آغاز پذیره‌نویسی صندوق‌های قابل معامله (ETF) نماد این صندوق به نام «دارایکم» از امروز (یکم تیرماه) در بورس باز می‌شود و افراد قادر به مشاهده ارزش آن را در پرتفوی خود هستند.

دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی مردم به بازار سرمایه باقیمانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را واگذار کرد.

این واگذاری از طریق پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) انجام شد و فرصتی بی‌نظیر را برای ورود مردم به منظور سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر را فراهم کرد.

پذیره‌نویسی این صندوق‌ها برای افراد دارای کد بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و اشخاص فاقد کد بورسی از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب از ۱۴ اردیبهشت آغاز و تا ابتدای خرداد ماه ادامه داشت.

بهره‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی از جمله مزیت‌های این واگذاری بود که براساس تصمیمات اتخاذ شده سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی دارای کد ملی دو میلیون تومان تعیین شده بود.

پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی بدون محدودیت سنی امکان‌پذیر بود اما اشخاص حقوقی قادر به شرکت در پذیره‌نویسی این صندوق‌ها نبودند.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به امکاناتی که دولت متقاضیان این صندوق در نظر گرفته بود اما استقبال چندان خوبی از سوی مردم برای این صندوق‌ها صورت نگرفت که قریب به بیشتر کارشناسان علت این موضوع را ناآشنایی مردم با این صندوق‌ها و عدم آموزش و آشنایی مردم با این صندوق‌ها اعلام کردند.

هفته گذشته فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی از دو برابر شدن ارزش این صندوق‌ها خبر داد و اعلام کرد حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واحدها و یونیت‌های نخستین صندوق ETF را خریداری کردند.

وی همچنین گفت که تا دو ماه آینده دومین صندوق ETF در بازار سرمایه عرضه خواهد شد.

حال بعد از گذشت یک ماه از پذیره‌نویسی، نماد این صندوق به نام دارایکم از امروز (یکم تیرماه) در بورس باز می‌شود و افراد قادر به مشاهده ارزش آن را در پرتفو خود هستند و این نماد از روز چهارشنبه (۴ تیر) در بورس قابل خرید وفروش خواهد بود، بنابراین با توجه به قابل معامله شدن واحدهای این صندوق افرادی که به دنبال معامله این صندوق‌ها هستند در ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام و کد بورسی دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا