اخبار بورس

ارزیابی بازار سال ۹۹ از نظر یک تحلیل گر بورس

به گزارش بورس فردا  بورس تهران با بازدهی ۱۹۰ درصدی در سال گذشته، جذاب‌ترین بازار در میان بازارهای سرمایه‌گذاری بود.

کارشناس مالی مژگان بازچی، که به بررسی و  پیش‌بینی آینده بازار سهام در سال ۹۹ در سالنامه تجارت‌فردا می‌پردازد و چشم انداز بازار سرمایه را از حیث فاکتورهای تاثیرگذار بر آن این گونه بیان میکند ”

سیاست‌های ارزی

از انجاییکه رشد بازار سرمایه نیازمند پشتیبانی قیمت دلار است و پیش‌بینی نرخ دلار برای سال ۹۹ با عدم قطعیت بالایی همراه بوده چرا که تنش‌های سیاسی و اقتصادی و شاید حتی موضوعات پزشکی همچون اپیدمی شدن ویروس کرونا می‌تواند تاثیر ملموسی در نوسانات ارزی داشته باشد؛ بازده ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان برای دلار در سال ۹۹ در خوش‌بینانه‌ترین حالت پیش‌بینی می‌شود.

حداقل چهار نوع نرخ  در بودجه سال 99 برای دلار در نظر گرفته شده است. این درحالیست که اقتصاد ایران همچنان درگیر چند نرخی شدن و عدم شفافیت است که  دربورس تهراننیز متاثر  است . در نتیجه با وجود چنین سیستمی بستر ایجاد شایعات نسبت به آزادسازی نرخ ارز در برخی صنایع و رشد حبابی قیمت‌ها را فراهمخواهد امد و  همانند آنچه پیش‌تر در خصوص صنعت روغن خوراکی و لاستیک شاهد میباشیم.

تورم

با توجه به دوبرابر شدن  نسبت ارزش معاملات به کل نقدینگی .حجم نقدینگی تا انتهای آذر ماه سال ۹۸ به ۲۲۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده، انتظار میرود برای تداوم این روند میبایست نسبت ارزش معاملات به نقدینگی کشور همچنان با ضرایب فعلی یا ضرایب بالاتر رشد کند، درنتیجه میتوان گفت که ابتدای سال ۹۹ فضای پررونقی برای بورس باشد.

از سوی دیگر انتظار ثبت نرخ تورم ۴۰ درصدی نیز موجب خواهد شد تا فعالان بازار، بخش زیادی از دارایی‌های ثابت شرکت را حداقل به میزان نرخ تورم ارزیابی کرد و آن را در محاسبات قیمت‌گذاری دارایی‌های شرکت‌ها لحاظ کنند که چنین نگرشی می‌تواند قیمت سهام را در تمام گروه‌های بازار در مدار صعودی قرار دهد.

سیاست‌های دولت

در لایحه بودجه سال ۹۹ درآمد نفتی که بخش قابل‌توجه تامین مخارج دولت بوده نسبت به سال ۹۸ به نصف کاهش یافته است. یکی از راهکارهای دولت برای جبران کسری درآمدها، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه است. مطابق بودجه، برنامه دولت در سال ۹۹ فروش ۸۰ هزار میلیارد تومان انواع اوراق است. سرمایه‌گذاری در سهام خرید اوراق، جذابیت سرمایه‌گذاری بالایی ندارد و به نظر می‌رسد بازگشت جذابیت به بازار بدهی‌ها از طریق افزایش نرخ بهره‌ اوراق و بهره بانکی امکان‌پذیر خواهد بود.

نقطه اصلی که فعالان بازار سرمایه را در خصوص حمایت دولت از بورس تهران دلگرم می‌کند فروش و واگذاری ۴۹٫۵ هزار میلیارد تومان از اموال منقول و غیرمنقول دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس یا به اختصار ETF است. واگذاری به شکل مستقیم از طریق سازوکار بازار سرمایه، توجه و حمایت دولت را بیش از پیش به سمت این بازار روانه ساخته است. از این‌ رو اگر بازار سرمایه نتواند شرایط جذابی برای سرمایه‌گذاران فراهم کند، چنین حجم نقدینگی به راحتی برای دولت تامین نخواهد شد.

ریسک سیاسی

سناریوی درگیری نظامی که کمتر به ذهن خطور می‌کرد در دی ماه سال ۹۸ رنگ و بوی جدی به خود گرفت و بورس تهران سهمگین‌ترین شوکی را که می‌توانست تجربه کند به چشم دید. اما سیگنال‌های سیاسی که پس از آن صادر شد نشان از آتش‌بس بین طرفین بود.

آنچه پس از این در تنش‌های سیاسی مهم جلوه می‌کند تاثیر تحریم‌های ایجاد شده بر فروش شرکت‌ها است. بدین ترتیب تا زمانی که صورت‌های مالی شرکت‌ها تاثیر با اهمیتی را از رخدادهای سیاسی نشان ندهند ریسک سیاسی در قیمت‌ها اهمیت بالایی نخواهد داشت اما به‌محض تغییرات منفی در روند تولید و فروش شرکت‌ها کفه ریسکی از نوع سیستماتیک برای سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت و نقدینگی که شریان اصلی رشد بازار بود روند رو به رشد بازار به مخاطره خواهد انداخت.

جمع‌بندی

میتوان نتیجه گرفت که  سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار  هم چنان ارزنده است  زیرا رشد قابل‌توجه شاخص هم‌وزن در مقایسه با شاخص کل و همچنین P/E تحلیلی بازار در مقایسه با شرکت‌های باارزش بازار بیانگر این موضوع میتواند باشد . در نتیجه رشد بازار در سال ۹۹ با محوریت سهام بزرگ با توجه به مفروضات مطرح‌شده پیش‌بینی می‌شود.

ب یکی از مشکلات برآورد عدد شاخص برای سال ۹۹ با توجه به عبور اعداد مقاومت تکنیکالی  است ولی در کل بازار برای سال ۹۹ حداقل تا نیمه ابتدایی سال و تعیین تکلیف واگذاری‌های دولتی مثبت ارزیابی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا