اخبار بورس

اتمام مشکلات دولت در خرید گندم توسط بورس کالا طبق گفته آقامحمدی

به گزارش بورس فردا  علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به افزایش معطوف شدن توجه جامعه به سمت بازار سرمایه ، و افزایش مرزهای ناشناخته بازار سرمایه ایران می گوید: ظرفیت های بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه بسیار بالاست به طوریکه با وجود این بورس، معنی ندارد گندم را دولت خریداری کند و همه کالاها می تواند وارد بورس کالا شود.

وی در گفتگوی ویژه خبری گفت: بازار سرمایه دارای کادر و نیروی انسانی متخصص و جوانی است به طوری که اشخاصی که در بورس ها حضور دارند، باسواد هستند و سالیان متمادی در این بازار تجربه کسب کرده اند.

وی افزود: توجه فعلی به بازار سرمایه در حالی است که هنوز بورس ایران مرزهای ناشناخته زیادی دارد مثلا بورس کالا همچنان راه طولانی در پیش دارد زیرا با وجود این بورس، معنی ندارد گندم را دولت خریداری کند و همه کالاها می تواند وارد بورس کالا شود.

هم چنین در مورد بورس انرژی  گفته که اینبورس نیز برای رسیدن به جایگاه واقعی اش هم مسیری طولانی دارد به عنوان مقال اکنون که بازار انرژی به هم خورده و مشکلات خارجی داریم، باید بورس انرژی را سریع رشد دهیم.

براساس این گزارش، آقامحمدی بر لزوم توسعه بورس کالا در سراسر کشور تاکید کرده و گفته بود: بورس کالا در کشور طی سال های گذشته باعث نظم بخشیدن به مبادلات کالاها و برقراری یک سیستم منطقی و عادلانه برای کشف قیمت کالاها شده است که این بورس باید فراگیری و پوشش بیشتری را در مبادلات کالاهای سراسر کشور در بر بگیرد.

به اعتقادی ایشان در حال حاضر بسیاری از مصرف کنندگان کالاها در کشور دسترسی مناسب و مستقیمی به تولیدکنندگان اصلی مواد اولیه را ندارند و مجبور هستند که به بازار آزاد و دلالان مراجعه کنند بنابراین با توسعه معاملات و ورود همه تولیدکنندگان به بورس کالا این دسترسی برای همه مصرف کنندگان در سراسر کشور فراهم می شود تا  بتوانند مواد مورد نیازشان را در  رقابتی عادلانه با قیمتی شفاف خریداری کنند.

وی رشد معاملات کالاها در بورس را عاملی برای خروج از انحصار می داند.ودراین باب میگوید :  وقتی قیمت ها در یک چانه زنی منطقی میان خریدار و فروشنده تعیین می شود و تولیدکننده در اتاقی شیشه ای و براساس منطق اقدام به فروش محصولش می کند در واقع بازار آن محصول را از یک حالت انحصار خارج کرده ایم که این موضوع نیز از مزایای بازار سرمایه کشور به شمار می رود.

آقامحمدی  ایجاد رقابت در بازار به سود صنایع  میداند و با بیان اینکه  قیمت گذاری کالاها نمی تواند به بازار کمک کند، گفت: بعضا مشاهده می شود که برخی ها به دنبال خرید مواد اولیه ارزان و قیمت گذاری روی کالاها هستند در صورتی که این اقدام باعث ایجاد رانت می شود براین اساس مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم چراکه حاصل این کار ایجاد خاصه خرجی و تبعیض است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا