اخبار عرضه اولیه

ورود گیاهان دارویی به بورس کالا

به گزارش بورس فردا به نقل از پایگاه خبری بورس کالا، «پریسا مردانی» در خصوص ورود گیاهان دارویی گفت:

یکی از مشکلات گیاهان دارویی کشور این است که تولیدکننده نمی‌تواند مستقیما محصولات خود را عرضه کند و خریدار نیز در پیدا کردن محصول با کیفیت مورد نظر دچار سرگردانی می‌شود، همچنین ممکن است به دلیل حضور واسطه ها در زنجیره تولید تا مصرف، قیمت محصولات چند برابر قیمت واقعی آن باشد.

وی افزود: به کمک راه اندازی استارتاپ و ورود گیاهان دارویی به بورس کالا کلیه کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می توانند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و بدون حضور واسطه محصول موردنظر خود را به قیمتی شفاف و رقابتی معامله کنند. ضمن اینکه علاقه مندان به تولید گیاهان دارویی می توانند در این سامانه از آموزش های لازم و مشاوره متخصصان برتر و تولیدکنندگان این حوزه استفاده کنند؛ اقدامی که در حوزه زعفران از چند سال قبل شروع شده و امروز شاهد مطرح شدن این محصول در دنیا، رشد صادرات و ارزآوری این صنعت هستیم.

هدف از اجرای طرح ورود گیاهان دارویی به بورس

مدیر عامل اتحادیه گیاهان دارویی خراسان رضوی یکی دیگر از ویژگی های مهم این طرح را ارتقای کیفیت محصولات برشمرد و افزود: در این طرح در نظر داریم گیاهان دارویی را حتما در انبارهای استاندارد مورد تایید بورس ارزیابی و نگهداری کنیم و آزمایش‌های کنترل کیفی بر روی آنها صورت پذیرد و با تایید استانداردهای لازم توسط وزارت بهداشت در عطاری‌ها و کارخانجات دارویی، غذایی و بهداشتی عرضه شوند که این امر در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: کارکرد اصلی این طرح آن است که تولیدکننده و خریدار به راحتی یکدیگر را پیدا کنند و ارتباط بین تولیدکننده با کارخانجات صنایع تبدیلی نیز با سهولت بیشتری برقرار می‌شود، به کمک این طرح می‌توانیم با ارزیابی صحیح عرضه و تقاضا رویکرد کشاورزی قراردادی در کشور نهادینه کنیم.

وی همچنین از راه‌اندازی صندوق حمایت از زنجیره گیاهان دارویی خبر داد و افزود مشکلات موجود در این صنعت از جمله بذر استاندارد، مکانیزاسیون و اخذ تسهیلات از این صندوق مرتفع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا