اخبار عرضه اولیه

۱۴ شرکت در فهرست انتظار ورود به فرابورس

 هر چند فصل بهار فرابورس با عرضه اولیه چهار شرکت جدید رو به اتمام است، ولی مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران گفته است؛ پنج شرکت آماده عرضه یا گشایش نماد در این بازار هستند. همچنین ۹نماد دیگر نیز در فرابورس ایران پذیرفته شده‌اند و پس از انجام شروط لازم، وارد فرآیند درج و عرضه خواهند شد.

شاخص فرابورس از ابتدای امسال رشد ۱۰۵درصدی را تجربه کرده و ارزش معاملات خرد روزانه در این بازار هم از ۳۶۰۰میلیارد تومان عبور کرده که از حجم بالای گردش نقدینگی در این بازار حکایت دارد اما به نظر می‌رسد میزان عرضه‌ اولیه در این بازار با حجم تقاضا چندان تناسبی نداشته است.

سارا سادات‌اخلاقی، مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران اعلام کرد: شرکت‌های بیمه زندگی خاورمیانه، رایان هم افزا و سرمایه‌گذاری پویا در بازار اول یا دوم فرابورس عرضه خواهند شد. به گفته او همچنین نماد شرکت‌های صنعتی و معدنی ستبران و کیا الکترود شرق نیز قرار است در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط عرضه شوند. مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران در ادامه به ۹نماد دیگر اشاره کرد که پذیرفته شده و پس از انجام شروط لازم، به درج و عرضه راه خواهند یافت و گفت: شرکت‌های برق و انرژی پیوند گستر پارس، دنا آفرین فدک، پدیده شیمی جم، مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، زغال سنگ پروده طبس و ملی ساختمان از جمله شرکت‌هایی هستند که در بازار فرابورس ایران پذیرش و پس از انجام شروط پذیرش در مرحله درج و عرضه در بازار قرار خواهند گرفت.

عملکرد فرابورس در عرضه اولیه های سال قبل

مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران در ادامه به عملکرد فرابورس در عرضه‌های اولیه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۸، تعداد ۱۴۸ شرکت در صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی ، فلزات اساسی، استخراج زغال سنگ، سرمایه‌گذاری، بیمه، کشت و دام و طیور، حمل‌ونقل و… درخواست پذیرش خود را برای ورود به بازار اول و دوم فرابورس ایران ارسال کردند. او ادامه داد: طبق بررسی صورت گرفته در فرابورس ایران تعداد ۳۰ شرکت یعنی ۲۰درصد شرکت‌های متقاضی واجد شرایط اولیه پذیرش بودند که در ۲۹ جلسه هیات پذیرش مورد بررسی قرار گرفتند. در نهایت ۲۳ شرکت موفق به پذیرش در بازار اول و دوم فرابورس ایران شدند.

 در سال گذشته شرکت‌های درج شده در فهرست نرخ‌های بازار اول و دوم فرابورس ۲۰ شرکت بودند که این تعداد در مقایسه با سال گذشته ۲۵درصد رشد داشته است. همچنین از این تعداد ۱۴ شرکت عرضه اولیه و دو شرکت گشایش نماد شدند.

مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران در ادامه به درخواست پذیرش ارتقای برخی نمادها از بازار پایه به بازارهای بالاتر اشاره کرد و گفت: از میان شرکت‌های بازار پایه نیز ۳۳ شرکت متقاضی پذیرش در بازار بالاتر بودند که از این میان شرکت‌های واجد شرایط اولیه پذیرش ۱۲ شرکت بودند. این درخواست‌ها در هیات پذیرش مطرح و در نهایت با پذیرش پنج شرکت موافقت شد. به گفته اخلاقی، از میان شرکت‌های پذیرش شده شرکت بیمه زندگی خاورمیانه در بازار اول درج و شرکت ویتانا در بازار دوم فرابورس گشایش نماد شدند. سه شرکت دیگر نیز در جریان انجام شروط هیات پذیرش برای درج در بازار بالاتر هستند که اسامی آنها پس از درج به عموم اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا