اخبار عرضه اولیه

عرضه معادن به بورس چگونه است ؟

نماینده مردم شهربابک در مجلس یازدهم می‌گوید از آنجایی که معادن جزو انفال بوده و ثروت عمومی محسوب می‌شود، باید با دقت و سازوکاری مناسب واگذار شود.

مصطفی رضا حسینی قطب آبادی نماینده مردم شهربابک در مجلس درباره واگذاری معادن در بورس ، گفت: حوزه معدن می‌تواند جایگزین خوبی برای درآمدهای نفتی بوده و کشور را از وابستگی نفتی نجات دهد، اما باید از این ظرفیت با توجه به توسعه پایدار استفاده شود به گونه‌ای که نسل‌های آینده نیز بتوانند از ظرفیت معادن بهره ببرند.

جلوگیری از واگذاری سلیقه‌ای با ورود معادن به بورس

وی دراین باره میگوید: واگذاری معادن در بورس دارای معایب و محاسنی است؛ در صورت تحقق این مهم، تمامی متقاضیان می‌توانند برای خریدسهام معادن اقدام کنند از سوی دیگر، از واگذاری سلیقه‌ای معادن توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت و اداره کل صنایع و معادن استان‌ها به افراد خاص جلوگیری می‌شود.

وی در تشریح معایب واگذاری معادن در بورس، اظهار کرد: در بورس تنها افراد سرمایه‌دار می‌توانند اقدام به خرید و فروش سهام کنند، بنابراین معادن در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که قدرت خرید آنها بسیار است، با این نتیجه افراد توانایی که از بنیه مالی کمتری برخوردار هستند، از این ظرفیت محروم شده و معادن به‌دست کسانی می‌افتد که از تخصص کافی برخوردار نیستند.

این نماینده مردم با بیان اینکه اگر به دنبال واگذاری بورس در معادن هستیم باید مولفه هایی مانند تخصص و تجربه عنوان یکی از اصلی‌ترین اصول خریداران سهام در نظر گرفته شود، اضافه کرد: از آنجایی که معادن جزو انفال بوده و ثروت عمومی محسوب می‌شود، واگذاری آن باید با دقت و نظارت کامل انجام شود زیرا فرد با پرداخت پول اندک، از تمام سود و منافع معادن استفاده کند.

اگرچه اصل ۴۴ اجازه واگذاری دارایی‌های دولت را می‌دهد اما برای این امر باید سازوکار مناسبی پیش‌بینی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا