اخبار بورساخبار عرضه اولیه

بررسی نمادها با بیشترین و کمترین بازدهی در تیرماه 99

در تیر ماه اگر چه شاخص کل بورس بیش از ۵۰ درصد (۵۰٫۸ درصد) رشد داشته است، اما نگاهی به شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد که بازدهی کل بازار به اندازه شاخص کل نبوده است. در یک ماه گذشته شاخص کل هم‌وزن با بازدهی  کمتر از نصف شاخص کل توانسته رشدی ۲۳٫۷ درصدی را به ثبت برساند.

پربازده ترین نمادها در تیرماه

در این ماه اکثر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز وضعیت خوبی داشتند، یک نماد سیمانی عنوان پربازده‌ترین نماد بازار را به نام خود ثبت کرد. سیمان خزر (سخزر) که در یکسال اخیر حدود ۱۶۰۰ درصد بازدهی داشته است، در تیرماه توانسته رشدی ۱۷۷ درصدی را به ثبت برساند. بعد از این نماد نیز کگهر (سنگ‌آهن ایران‌زمین) بوده که با احتساب افزایش سرمایه ۱۰۳ درصدی بیش از ۱۳۹ درصد بازدهی داشته است. نماد شتران و خپارس نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند و پترول که بعد از حدود دو ماه بازگشایی ۱۰۰ درصدی را به ثبت رساند پنجمین نماد پربازده بورس در تیرماه بود.

نمادها با کمترین بازده بورسی

نماد تکمبا در میان نمادهای زیان‌ده رتبه نخست را دارد که در تیرماه زیانی ۳۱ درصدی به سهامدارانش زده است و پس از آن تلیسه، فاما، زمگسا و زگلدشت رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته جالب در فهرست نمادهای زیانده، حضور نمادهای کشاورزی و برخی نمادهای دارویی در میان آنهاست که نشان از عملکرد ضعیف این دو گروه در اولین ماه تابستان است. در مجموع در تیرماه ۲۰۰ سهم از ۶۵۵ سهم بازار بازدهی منفی داشتند که حاکی از این موضوع است که رشد بازار سهام در این ماه اصلا یکنواخت نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا