اخبار عرضه اولیه

اجاره بهای کانکس در تهران چقدر است؟

یک خانواده برای اجاره واحدی ۵۰ متری در کمترین حالت باید ماهیانه حدود چهار میلیون و ۵۰۰ تومان بپردازند، درحالی که دستمزد یک کارگر کمتر از این میزان است. این موضوع حالا موجب افزایش کانکس‌نشینی در پایتخت شده است.

اجاره بهای کانکس در تهران چقدر است؟

به گزارش بورس فردا و به نقل از فرارو،  افزایش اجاره بهای مسکن در تهران در طول یک سال اخیر به ۵۴ درصد رسیده است. این افزایش چشمگیر حالا باعث شده تا هزینه هر متر اجاره خانه در ارزان‌ترین محلات تهران به بیش از سه میلیون تومان برسد.

یعنی یک خانواده برای اجاره یک واحد ۵۰ متری در کمترین حالت باید ماهیانه حدود چهار میلیون و ۵۰۰ تومان بپردازند. این در حالی است که دستمزد کارگر قدری کمتر از این میزان است. این موضوع حالا موجب افزایش کانکس نشینی در پایتخت شده است.

برای یافتن موارد کانکس‌های اجاره در تهران کافی در فضای وب جستجو کنید، آن زمان می‌بینید که چه حجمی از کانکس‌های اجاره‌ای پیش رویتان قرار می‌گیرد. اما در فضای حقیقی اگر سراغ کانکس‌های اجاره‌ای را از املاکی‌ها بگیرید احتمالا یا انکار می‌کنند یا می‌گویند موردی سراغ ندارند.

در گام اول سراغ کانکس‌های اجاره‌ای را از یک مشاور املاک در منطقه ۱۰ تهران می‌گیریم. او چنین مسئله‌ای را در این نقطه از پایتخت انکار می‌کند، اما می‌گوید که شنیده است چنین مواردی در نقاطی همچون یافت‌آباد و نعمت‌آباد به‌وفور وجود دارد، چرا که بورس فروش و اجاره کانکس در این مناطق قرار داد. به همین دلیل می‌توان مواردی از اسکان خانواده‌ها را در کانکس‌های اجاره‌ای این منطقه پیدا کرد.

سر صحبت را در مورد محله با او باز می‌کنم تا اعتمادش به من بیشتر شود. اسم چند نفر از بازاری‌های معتبر محله را می‌برم. صحبت‌مان که ادامه پیدا می‌کند، می‌گوید این حرف را از من نقل نکن، اما دیده‌ام که تعدادی از همکاران ما کانکس اجاره داده‌اند. می‌گویم بعد این کانکس‌ها کجا هستند، کجا مستقرشان می‌کنند که فرد یا خانواده‌ای در آن ساکن شود؟

او پاسخ می‌دهد که تاکنون از نزدیک ندیده، اما همکارانش گفته‌اند که کانکس‌ها معمولا داخل خانه‌های قدیمی و نوساز حیاط دار مستقر می‌شوند. از او می‌خواهم که اسم و شماره‌ای از همکارانش که در این حوزه فعالیت دارند در اختیارم قرار دهد. کمی مکث می‌کند. بعد می‌گوید که بگذار از آن‌ها اجازه بگیرم و ببینم اصلا موردی دارند یا نه.

اجاره کانکس در تهران چقدر آب می‌خورد؟

بر می‌گردم به فضای وب و جستجو را آغاز می‌کنم. تعداد آگهی‌ها بسیار زیاد است، اما پیدا کردن آگهی کانکسی که مشخصا برای اجاره خانواده و مجرد باشد قدری سخت است؛ بنابراین باید بین دسته‌های مرتبط به این موضوع گشت و متن داخلی آگهی‌ها را دید تا یکی یکی سر و کله کانکس‌های اجاره‌ای مخصوص مجرد و خانواده پیدا شود.

بررسی این آگهی‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌ها منطقه به منطقه نیست و هر کسی نرخ خاص خودش را دارد. مثلا یک کانکس ده متری در شهرستان پردیس با اجاره ماهیانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آگهی شده است. یک نفر دیگر برای اجاره کانکس ۱۲ متری در یافت آباد، ۱۰ میلیون پول پیش و ۶۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه طلب کرده است.

با این حال کانکس اجاره‌ای دیگری را در منیریه تهران پیدا می‌کنم. آگهی دهنده برای این کانکس ۲۰ متری، ۵۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهیانه ۲۰۰ هزار تومانی تعیین کرده است. او در توصیف این آگهی نوشته است که به تمامی مکان‌ها و مراکز خرید دسترسی آسان دارد، سرویس آن مجزا و جداگانه است. بخاری و گاز دارد و حیاط ۱۵متری مستقل هم در اختیار مستاجر قرار می‌گیرد. او گفته که کانکس را تنها تا آخر برج ۳ اجاره می‌دهد و در ضمن آب، برق و گاز آن نیز رایگان است.

گفتگو را با این آگهی دهنده آغاز می‌کنم. می‌پرسم کانکس را به چند نفر اجاره می‌دهد، کجا قرار دارد، امکان بازدید دارد یاخیر؟

آگهی دهنده پاسخ می‌دهد که به بیشتر از دو نفر اجاره نمی‌دهد و پیشنهاد می‌کند که اول تصاویر کانکس را مشاهده کنیم و اگر خوش مان آمد، بعد حتما برای بازدید برویم.

دوباره سوالم را تکرار می‌کنم که کانکس کجا قرار دارد، داخل حیاط خانه اش قرار دارد یا فضایی مستقل و دیوارکشیده برای کانکس تدارک دیده است. او می‌گوید که کانکس در حیاط خانه اش قرار ندارد و مستقل است.

بعد تصویری از کانکس اجاره‌ای اش می‌فرستد که تنها دستشویی و آشپرخانه را نشان می‌دهد و باقی جزئیات مشخص نیست. بعد می‌گوید که عکس مربوط به قبل است. حالا هم سرکار است و موقع برگشت عکس‌های تازه تری ارسال می‌کند. سپس از کانکس تعریف و تمجید می‌کند تا نظرمان را برای اجاره کانکس جلب کند.

او می‌گوید: کانکس گاز سه شعله دارد و همه چیز آن سالم و خوب است. به نظرم برای دو نفر خوب است، در این عکس زیاد معلوم نیست.

کانکس اجاره‌ای از ما، زمین از شما!

ناگفته نماند که اجاره دهندگان کانکس بسیار زیاد هستند و سریع می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اما یک مشکل بزرگ وجود دارد، زمین شخصی! در واقع اجاره دهندگان کانکس فقط باکس را در اختیار شما می‌گذارند و شما باید ملک شخصی داشته باشید، تا آن فرد یا شرکت، کانکس را با شرط و شروط مرسوم به شما اجاره دهد.

یکی از شرکت‌های اجاره دهنده کانکس در این رابطه تاکید کرده است: شرایط اجاره کانکس برای زندگی با دیگر موارد تفاوتی نداشته و شما می‌توانید یک سازه را اجاره کرده و برای تجهیز کارگاه، اسکان کارگران و یا نوع‌های مسکونی را برای زندگی خانوار بصورت موقت استفاده کنید. در این شرایط فقط می‌بایست فضایی برای قرارگیری یا نصب سازه داشته باشید که پس از اجاره کانکس را به محل خود منتقل نمائید و این محل نیز می‌بایست ملک شخصی شما باشد و نمی‌شود سازه را در مکان‌های عمومی یا اراضی کشوری قرار دهید.

بررسی قیمت شرکت‌ها و افراد اجاره دهنده کانکس‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها برای اجاره سه و شش ماه، ۳۵ تا ۴۵ درصد ارزش کانکس را دریافت می‌کنند. مثلا یک کانکس ۱۰ متری حدود ۱۴ میلیون تومان قیمت دارد و برای اجاره شش ماهه آن باید حدود هفت میلیون تومان پرداخت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا