اخبار مهم اقتصادی

نفت با حمله روسیه بشکه ای چند ؟

در پی دستور پوتین برای اعزام واحدهای نظامی به مناطق جدایی‌طلب اوکراین و احتمال بروز یک درگیری نظامی، قیمت نفت در بازارهای جهانی به اوج خود در هشت سال گذشته رسیده است.

قیمت نفت در بازارهای جهانی بعد از به رسمیت شناخته شدن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین توسط رئیس‌جمهور روسیه به نحو بی‌سابقه‌ای بالا رفته است.

پوتین به واحدهای نظامی روسیه دستور اعزام به این مناطق را داده است.

فعالان بازار نفت احتمال افزایش بیشتر بهای نفت را در صورت وضع تحریم‌های قدرت‌های جهانی علیه کرملین منتفی نمی‌دانند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از سنگاپور روز دوشنبه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) قیمت نفت به بالاترین میزان خود در هشت سال گذشته رسید.

بر اساس این گزارش هر بشکه نفت برنت دریای شمال ۹۶/۰۷ دلار و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت ۹۴/۹۲ دلار معامله شده است. این بالاترین قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ تا کنون است.

در آخر هفته قیمت هر بشکه نفت برنت ۹۵/۳۳ دلار بود که ۸۹ سنت از قیمت روز جمعه بالاتر رفته بود. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز ۹۴/۲۴ سنت بود که ۱/۱۴ سنت بیشتر از قیمت این نفت در آخر هفته پیش از آن بود.

بدین ترتیب پیش‌بینی بسیاری از متخصصان حوزه نفت مبنی بر اینکه قیمت این ماده خام از بشکه‌ای ۱۰۰ دلار فراتر خواهد رفت به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

قیمت نفت متاثر از عوامل گوناگونی است. در حال حاضر تنش میان روسیه و اوکراین نقش زیادی در بالا رفتن قیمت نفت دارد چرا که روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در دنیاست و وقوع جنگ میان این کشور با اوکراین شوک بزرگی برای بازار نفت خواهد بود.

علاوه بر این، عرضه نسبتاً محدود و تقاضای ثابت، باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا