آموزش بورسسبدگردان ها و کارگزاری ها

چگونه بهترین شرکت سبدگردان سال 99 را تشخیص دهیم؟

در این مطلب به بیان راهکاری برای تشخیص بهترین شرکت سبدگردان سال 99 می پردازیم. می دانیم که شرکت های سبدگردان با دریافت مجوز رسمی از سازمان بورس اوراق بهادار جهت بهبود معاملات بورسی سرمایه گذاران روی کار آمدند اما سرمایه گذاران جهت انتخاب بهترین شرکت سبدگردان سال 99 باید برخی نکات و معیار ها را در نظر بگیرند در ادامه به بررسی این فاکتور ها می پردازیم.

بیشتر مطالعه کنید: رتبه بندی شرکت های سبدگردان چگونه است؟

معیار های تشخیص بهترین شرکت سبدگردان در سال 99

در اوایل سال 99 شاهد استقبال خوب دولت و مردم از بازار بورس بودیم بسیاری با یادگیری روش های تحلیل همچون تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی خودشان مدیریت پرتفوی و سبد دارایی خود را بر عهده گرفتند و افرادی که فرصت یادگیری و کسب اطلاعات در این زمینه را نداشتند و مایل به کسب سود بازار بورس بودند روش غیر مستقیم سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان را انتخاب نمودند.

این افراد باید جهت انتخاب بهترین سبدگردان در سال 99، سالی که حجم نقدینگی بی سابقه ای وارد بازار بورس ایران شد به موارد زیر توجه نمایند.

بیشتر بخوانید : بهترین روش سرمایه گذاری در بورس

1.استعلام مجوز آنها از سازمان بورس اوراق بهادار

همانطور که اشاره شد تمامی شرکت های سبدگردان پس از دریافت مجوز رسمی از سازمان بورس اوراق بهادار شروع به فعالیت می نمایند. از این رو جهت انتخاب یک شرکت سبدگردان مطمئن از مجوز رسمی آن اطمینان حاصل کنید.

2.بررسی عملکرد 5 سال آخر سبدگردان

برای انتخاب بهترین سال 99 باید عملکرد 5 سال گذشته سبدگردان را مورد بررسی قرار دهید. از آنجایی که بازار بورس ایران بسیار پر تلاطم و تاثیر پذیر بوده نمی توان به نرخ سوددهی و چند ماه و حتی 1 سال گذشته کارگزاری ها بسنده کرد از این رو برای انتخاب بهترین کارگزاری در سال 99 حتما عملکرد و نرخ بازدهی 5 سال آخر آن را مورد بررسی قرار داد.

3.تیم حرفه ای و کارشناسان با تجربه بازار بورس

از آنجایی که با توجه به عملکرد 5 سال اخر شرکت های سبدگردان می توان پس برد که آیا این سبدگردان تیم حرفه ای تحلیل بازار دارد یا خیر. از آنجایی که در سرمایه گذاری غیر مستقیم، مدیریت سبد دارایی ، سبدگردانی و مسئولیت انجام معاملات بر عهده کارشناسان حرفه ای و با تجربه سبدگردان می باشد باید پیش از انتخاب سبدگردان از داشتن تیم حرفه ای و با تجربه اطمینان حاصل نمایید.

4. بررسی خدمات قابل ارائه توسط سبدگردان

یکی از معیار های تشخیص بهترین شرکت سبدگردانی در سال 99 ، بررسی خدمات قابل ارائه توسط سبدگردان ها و مقایسه با دیگر شرکت های می باشد. از جمله این خدمات می توان به عقد قرارداد رسمی ، گزارش ماهیانه سرمایه گذاری ، پشتیبانی و سامانه معاملاتی آن می باشد که در ادامه به شرح کامل آن می پردازیم.

  • عقد قرارداد رسمی

یکی از خدماتی که شرکت های سبدگردان در قبال سرمایه ای که از افراد دریافت می نمایند عقد قرارداد رسمی می باشد که مواردی همچون تعهدات سبدگردان، میزان کارمزد و نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه گذار از مفاد اصلی آن می باشد.

شرکت های سبدگردان پس از عقد قرارداد رسمی و تعیین میزان کارمزد، میزان ریسک پذیری افراد را مورد بررسی قرار داده و سبد سرمایه گذاری متناسب با ریسک سرمایه گذار تشکیل می دهد.

  • ارائه گزارش ماهیانه

ارائه گزارش ماهیانه یکی از دیگر خدماتی است که توسط شرکت های سبدگردان به سرمایه گذار ارائه می گردد. در این گزارش باید خلاصه ای از روند بازار های موازی در یک سال گذشته ، معرفی صنایع منتخب بازار سرمایه و برآیندی از دیدگاه خود را در مورد سرمایه گذاری در بازار پول، سرمایه، سکه و طلا ارائه ‌نماید.

  • نحوه پشتیبانی

بطور کلی می توان گفت نحوه پشتیبانی سبدگردان ها جز اصلی ترین مواردی است که باید پیش از انتخاب آن مورد بررسی قرار بگیرد. این پشتیبانی می تواند شامل شرکت در مجامع ، ایجاد دسترسی به سامانه معاملات سبدگردان، سرمایه گذار (واریز و برداشت)، شرکت در مجامع، ایجاد دسترسی به سامانه معاملات سبدگردان و ارائه مشاوره به سرمایه گذار می شود.

چگونه بهترین شرکت سبدگردان سال 99 را تشخیص دهیم؟ سوال و دغدغه اکثر سرمایه گذاری است که روش غیر مستقیم سرمایه گذاری را انتخاب نمودند ما در این مطلب سعی نمودیم که راهنمایی لازم را جهت انتخاب بهترین شرکت سبدگردان در سال 99 را خدمات شما عزیزان ارائه دهیم امیدورام که از مطالعه این مقاله رضایت خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا