آموزش بورس

سرمایه گذاری کم ریسک و پرسود در بورس چگونه است؟

هدف از انتشار این مقاله بیان سرمایه گذاری کم ریسک و پر سود در بازار بورس است و این چیزی است که همه سرمایه گذاران بازار سرمایه به دنبال آن هستند. همانطور که میدانید سرمایه گذاران بر اساس میزان ریسک پذیری ، به دو دسته ریسک گریز و ریسک پذیر تقسیم می شوند اما حتی افراد ریسک پذیر نیز می خواهند سرمایه گذاری سودمند را با حداقل ریسک داشته باشند.

در این مطلب به نکاتی اشاره خواهیم کرد که به کاهش ریسک سرمایه گذاری شما در این بازار کمک می نماید. با ما همراه باشید.

چگونه پر ریسک ترین و کم ریسک ترین سهام را بشناسیم؟

چگونه در بازار بورس سرمایه گذاری کم ریسک و پرسود داشته باشیم؟

همانطور که میدانید ریسک بخشی جدا نشدنی از بازار بازار بورس می باشد و شما هیچگاه قادر به حذف آن نخواهید بود اما با توجه به نکاتی می توانید میزان آن را کنترل نمایید و ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانید.

افراد ریسک گریز اغلب سرمایه گذاری در بانک های و دریافت ماهیانه سود ناچیز را به سرمایه گذاری در دیگر بازار های را ترجیح می دهند اما نمی دانند که با روش هایی همچون سرمایه گذاری در انواع صندوق های سرمایه گذاری البته با دید بلند مدت و روش های دیگر می توانند سود بسیار زیادی نسبت بانک دریافت نماند.

از سوی دیگر شما با سپرده گذاری در بانک شما نمی توانید مانع از کاهش ارزش پول خود شوید و بر اثر تورم ارزش پول و سرمایه شما کاهش می یابد در حالیکه با سرمایه گذاری آگاهانه در بازار بورس می توانید به حفظ ارزش پول خود کمک نمایید.

بازار سرمایه با در نظر گرفتن روش هایی ، شرایط سرمایه گذاری و بهره مندی از سود بازار بورس را برای افراد ریسک گریز فراهم ساخته، خرید اوراق قرضه ، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و یا سرمایه گذاری در بازار بورس بطور غیر مستقیم از طریق شرکت های سبدگردان از جمله روش های سرمایه گذاری کم ریسک در بازار بورس می باشد که سود آن در قبال سرمایه گذاری در بانک به نسب بیشتر می باشد. در ادامه این مطلب به شرح تمامی این موارد می پردازیم.

1. سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس

می دانیم که سرمایه گذاری در بازار بورس از 2 روش مستقیم و غیر مستقیم (شرکت های سبدگردان) امکان پذیر می باشد. سرمایه گذاری مستقیم به این معناست که افراد با تجربه و آگاهی خود به انجام معاملات بورسی می پردازند و اما در روش غیر مستقیم ، افراد، مدیریت پرتفوی و سبد دارایی خود را به دست شرکت های معتبر سبدگردان و کارشناسان حرفه ای آنها می سپارند که همین امر ریسک سرمایه گذاری در بورس را به حداقل می رساند.

شرکت های سبدگردان تحت نظارت سازمان بورس و با دریافت مجوز رسمی از آن سازمان فعالیت می نمایند. برای برای این سوال پیش می آید که آیا سرمایه گذاری از طریق سبدگردان بهتر است و یا خودم ؟ اگر آگاهی کافی ندارید و به روش های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال مسلط نیستید، قطعا سبدگردان بهتر است. البته در انتخاب سبدگردان و مقایسه شرکت های سبدگردان باید نکاتی توجه نمایید.

بهترین روش سرمایه گذاری در بازار بورس کدام است؟

2. صندوق های سرمایه گذاری

در پاسخ به سوال ، چگونه در بازار بورس سرمایه گذاری کم ریسک داشته باشیم؟ می توان گفت افتتاح صندوق های سرمایه گذاری بهترین گزینه می باشد. از جمله صندوق های سرمایه گذاری عبارت اند از :

  •  صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام
  • صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
  •  صندوق‌ سرمایه‌گذاری شاخصی
  •  صندوق قابل معامله‌ (ETF)
  •  صندوق‌های تأمین مالی
  •  صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط
  •  صندوق‌های نیکوکاری
  • صندوق‌های اختصاصی بازارگردان

البته ناگفته نماند که صندوق های سرمایه گذاری نیز دارای ریسک هستند اما از آنجایی که متنوع می باشند می توانید کم ریسک ترین آنها را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید. بطور مثال ، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از کم ریسک ترین آنهاست.

سرمایه شما در این صندوق ها صرفه خرید اوراق کم ریسک مانند اوراق بهادار با درآمد ثابت که این اوراق شامل اوراق اجاره، اوراق مشارکت، اوراق قرضه دولتی، اوراق بهادار رهنی و … سرمایه‌گذاری می‌شود.

سود صندوق ها سرمایه گذاری با سود ثابت ، به حساب سرمایه گذار واریز میگردد و ممکن است در برخی موارد سودی نداشته باشد و سود سرمایه گذار از افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری پدید می آید.

تمامی صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می نمایند و از ویژگی های سرمایه صندوق های سرمایه می توان به شفافیت آنها اشاره نمود زیرا آنها موظف اند که تمامی اطلاعات با اهمیت مثل میزان دارایی‌های خود را در سایت صندوق به اطلاع عامه مردم برسانند.

صندوق های سرمایه گذاری ETF و یا همان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در دسته سرمایه گذاری های با ریسک کم قرار دارند.

جهت خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری  که می توانید با کد بورسی و از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام نمایید و یا حضوری به دفاتر صندوق ها مراجعه نمایید و با ارائه مدارک هویتی و مبلغ مورد نظر در این نوع صندوق ها سرمایه گذاری نمایید.

صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی چیست و چه ویژگی دارد؟

3. خرید اوراق مشارکت

اگر به دنبال سرمایه گذاری با ریسک کم در بازار بورس هستید ، می توانید ، اوراق مشارکت را انتخاب کنید. اوراق مشارکت ، اوراق بهادار با نام و بی نامی هستند که به منظور تامین بودجه واحدهای تولیدی به وسیله شرکت‌های دولتی و  پروژه های عمرانی و… طبق قانون و یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با قیمت اسمی معین برای زمان مشخص از طریق عرضه عمومی منتشر می گردد.

شاید این سوال مطرح باشد که نحوه پرداخت سود اوراق مشارکت به چه صورت می باشد؟ مقدار سود تضمین شده اوراق مشارکت به دارندگان آن بصورت علی الحساب پرداخت می گردد و ناشر اوراق سود قطعی پروژه را در زمان سر رسید و در پایان پروژه را محاسبه نموده و یود علی الحساب را از آن کم می کند و باقی مانده را به دارندگان اوراق پرداخت می نماید.

از آنجایی که سرمایه گذاری در اوراق مشارکت دارای سود ثابت می باشد ، از کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها بشمار می آید اما می توان گفت سود آن در برابر سرمایه گذاری های دیگر کمتر می باشد.

در رابطه با اوراق بهادار با درآمد ثابت بیشتر بدانید

4. اوراق قرضه

یکی از انواع اوراق بهادار ، اوراق قرضه می باشد که یک سرمایه گذاری با ریسک کم در بورس محسوب می شود. شرکت منتشر کننده این اوراق موظف است که مبالغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و اصل مبلغ را در زمان سررسید پرداخت نماید. دارندگان اوراق قرضه هیچ مالکیتی در شرکت ندارند اما می توانند به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا