آموزش بورسسبدگردان ها و کارگزاری ها

روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها

مقدمه

روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها به چه صورت است؟ همانطور که می دانید اولین قدم برای ورود به بازار بورس و اوراق بهادار و شروع فعالیت در این بازار ثبت نام در کارگزاری می باشد. بعد از ثبت نام در یک کارگزاری مجاز و رسمی و دریافت کد بورسی یا کد معاملاتی شما می توانید به عنوان یک سرمایه گذار حقوقی و یا حقیقی شروع به سرمایه گذاری در بازار بورس کنید. کارگزاری ها به عنوان حد واسط بین سرمایه گذار و نمادهای فعال در بورس هستند. کلیه امور معاملاتی نظیر خرید و یا فروش در بازار بورس به واسطه و به وسیله کارگزاری ها انجام می شود.

اما آیا خدمات ارائه شده توسط کارگزاری ها به همین موضوع محدود می شود؟ امروز در این مقاله قصد داریم تا در خصوص روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها صحبت کنیم. اما ابتدا لازم است تا بدانید اعتبار معاملاتی چیست؟ چگونه می ‌توان در کارگزاری ها برای دریافت اعتبار معاملاتی بورس اقدام کرد؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

لیست تمامی کارگزاری های فعال و مجاز

اعتبار معاملاتی چیست؟

اصلی‌ ترین وظیفه کارگزاری ها ایجاد بستری مناسب برای خرید و فروش سهام نماد های مختلف می باشد. اما یکی دیگر از خدماتی که کارگزاری ها ارائه می دهند، تخصیص اعتبار معاملاتی به سرمایه گذار می باشد. اما منظور از اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ منظور از اعتبار معاملاتی در واقع مبلغ و اعتباری است که کارگزاران به مشتری های خود اختتصاص می‌دهند. به عبارت دیگر این اعتبار معاملاتی همانند قرض است که شخص سرمایه گذار می ‌تواند تحت شرایط خاص و با توجه به قوانین و مقررات وضع شده در این زمینه از کارگزاری دریافت کند.

بسیاری از افراد مایلند تا برای افزایش سرمایه و سود خود در بازار بورس مبالغ بیشتری را وارد این بازار کنند. طبیعتا فردی که ۲۰ میلیون تومان به عنوان سرمایه اولیه وارد بازار بورس می کند و کسی که مبلغ ۳۰ میلیون تومان را وارد می‌کند. تفاوت‌هایی وجود دارد. به همین دلیل این امکان برای همه افراد به وجود آمده است تا برای کسب سود بیشتر، به طور موقت اعتباری را از کارگزاری خود به عنوان اعتبار معاملاتی دریافت کنند. اما قبل از دریافت و گرفتن اعتبار از کارگزاری ها باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. همان طور که می دانید سرمایه گذاری در بازار بورس یکی از ریسک پذیر ترین روش های سرمایه گذاری می باشد.

خطرات گرفتن اعتبار از کارگزاری ها

با کسب دانش و اطلاعات و استفاده از تجربه افراد حرفه ای می توان با دریافت اعتبار، به سود و بازدهی بسیار بالایی در این بازار دست پیدا کرد. اما در عین حال موارد زیادی نیز می توانند افراد را با شکست و زیان رو به ‌رو کند. برای مثال:

 • نداشتن صبر کافی برای خرید و فروش اوراق بهادار
 • نداشتن دانش و اطلاعات کافی در خصوص بورس و بازار سرمایه
 • نداشتن وقت و حوصله برای آنالیز وضعیت قیمت ها
 • آشنا نبودن با روش های تحلیل و آنالیز بازار
 • عدم آشنایی با تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال
 • نداشتن تجربه کافی در این زمینه
 • عدم تشخیص زمان مناسب برای انجام معاملات
 • و غیره.

بنابراین اگر شخصی بدون داشتن دانش و تجربه کافی برای گرفتن اعتبار معاملاتی بورس از کارگزاری ها اقدام کند، ریسک بزرگی را متحمل شده است. زیرا در این شرایط احتمال زیان برای این فرد بیشتر خواهد بود. به طور کلی سه مورد از مهمترین ریسک های گرفتن اعتبار از کاگزاری ها موارد زیر می باشد:

 • خطر افزایش ضرر و زیان
 • ریسک عدم پوشش هزین
 • ریسک نیاز به نقدینگی

ریسک افزایش زیان

قبل از دانستن روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها لازم است تا با انواع ریسک ها و خطرات موجود در این زمینه آشنا شوید. برای روشن تر شدن موضوع توجه داشته باشید که اگر شما با ۵۰ میلیون سرمایه شروع به فعالیت کنید و دچار یک زیان ده درصدی شوید، ضرر متحمل شده ۵ میلیون تومان است. ولی اگر سرمایه اولیه شما ۷۰ میلیون تومان بوده باشد این ضرر ۱۰ درصدی معادل با ۷ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین با گرفتن اعتبار از کارگزاری ها احتمال زیان و ضرر در مبالغ بالاتر نیز وجود دارد.

ریسک عدم پوشش هزینه

یکی از مواردی که قبل از گرفتن اعتبار از کارگزاری ها باید به آن توجه کنید، این است که در بدترین شرایط ممکن است نتوانید بازدهی مورد نیاز و انتظار خود را به دست بیاورید. در این شرایط ممکن است نیاز شود در زمان تسویه حساب و موعد مشخص شده برای پس دادن اعتبار به کارگزاری مجبور باشید مبلغی را نیز به حساب اضافه کنید.

ریسک نیاز به نقدینگی

یکی دیگر از مواردی که شما باید به آن توجه کنید این است که شما به عنوان سرمایه گذار در زمان دریافت اعتبار معاملاتی بورس از کارگزاری متعهد می شوید که در زمان مشخص شده نسبت به تسویه اعتبار اقدام کنید. اگر در زمان مشخص شده شخص سرمایه گذار به هر دلیلی نتواند اعتبار معاملاتی دریافت شده را تسویه کند، کارگزار اختیار دارد برای به دست آوردن اعتبار و نقدینگی نسبت به فروش یکی از سهام های سرمایه گذار اقدام کند. اگرچه این موضوع یک راه چاره برای سرمایه گذار می باشد. اما ممکن است سهام فریز شده شما در بدترین شرایط بازار و در کمترین قیمت ممکن به فروش برسد.

اما به هر ترتیب روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها چگونه است؟

روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها

یکی از خدماتی که کارگزاری ها ارائه می دهند، اختصاص اعتبار به سرمایه گذاران برای خرید سهام بیشتر می باشد. به عبارت دیگر شما می توانید برای خرید سهام بیشتر از کارگزاری خود اعتبار معاملاتی بورس دریافت کرده و در موعد مقرر شده در قرارداد مثلاً پس از ۳ ماه آن را تسویه کنید. در این نوع قرارداد ارزش سهام و اوراق شما ضمانت دریافت اعتبار معاملاتی بورس می باشد. اختصاص اعتبار معاملاتی به سرمایه گذاران در واقع قرارداد سه جانبه میان سرمایه گذار، کارگزاری و بانک می باشد.

کارگزاری ها با عقد قرارداد هایی با بانک، مبالغی را به عنوان وام به مشتریان خود اختصاص می ‌دهند. اما طرف کار سرمایه گذار با کارگزاری است. اما به هر ترتیب برای اطلاع از روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها لازم است تا به قوانین و مقررات کارگزاری خود رجوع کنید. زیرا ممکن است هر کارگزاری قوانین و شرایط مخصوص به خود را داشته باشد. اما در ادامه برای آشنایی شما با روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها به شرح برخی از قوانین و ضوابط گرفتن اعتبار که معمولاً بین اکثر کارگزاری ها مشترک است می پردازیم:

 • عضویت در کارگزاری مربوطه و ثبت نام در آن
 • داشتن کد معاملاتی یا کد بورسی
 • فعال بودن امکان بسته اعتباری و وام قرض الحسنه
 • عقد قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری مربوطه
 • داشتن وجه نقد کافی برای تضمین دریافت اعتبار
 • رعایت سقف مجاز دریافت اعتبار

مراحل دریافت اعتبار معاملاتی بورس

در صورتی که شرایط کافی و لازم برای گرفتن اعتبار از کارگزاری ها را داشته باشید می توانید با گذراندن مراحل زیر نسبت به گرفتن اعتبار از کارگزاری ها اقدام کنید:

 • مطالعه دقیق دستورالعمل‌ های خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران
 • تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری مربوطه
 • ارائه مدارک و ضمانت های مورد نیاز به کارگزاری مربوطه
 • داشتن قدرت وام کافی در کارگزاری
 • ثبت درخواست برای دریافت بسته اعتباری موردنظر با توجه به قیمت آن ها
 • بررسی درخواست ثبت شده شما توسط کارگزاری
 • داشتن شرایط لازم برای دریافت توسط فرد متقاضی
 • و در نهایت اضافه شدن اعتبار به حساب معاملاتی

روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها به این صورت است که کارگزاری مربوطه درخواست گرفتن اعتبار سرمایه‌ گذار را بررسی می ‌کند. اگر سرمایه‌ گذار شرایط و موارد لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی در بورس را داشته باشد، مبلغ اعتبار درخواستی را به حساب معاملاتی شخص واریز می ‌کند.

سخن آخر

همانطور که گفته شد دریافت اعتبار معاملاتی بورس به مثابه گرفتن وام و یا قرض توسط سرمایه‌گ ذار از کارگزاری می باشد. شما طبق قوانین و مقررات وضع شده در این زمینه موظف می شوید تا مبلغ اعتبار را در موعد مشخص شده به کارگزاری باز پرداخت کنید. لذا قبل از تصمیم نهایی برای گرفتن اعتبار، لازم است تا به همه موارد و نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید. تا با ضرر و زیان مواجه نشوید. امیدوارم که از مطالعه مقاله روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا