اخبار بورس

پیش بینی بازار سرمایه در چهارم تیر ماه

یکی از مهمترین دلایل روند نزولی بورس در روزهای اخیر نبود نقدینگی می باشد که این خود بزرگترین سیگنال منفی برای سهامداران است. پیش بینی می گردد که در بازار امروز فشار فروش بر قدرت تقاضا غلبه نماید. عدم تمایل حقیقی ها به سرمایه گذاری در بازار سرمایه یکی از دلایل اصلی رکود بورس بوده است. در ادامه خبر کامل پیش بینی وضعیت بورس را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم:

مشکل بزرگ در بورس

به گزارش بورس فردا و به نقل از اقتصادنیوز ، بورس تهران همچنان درگیر خروج نقدینگی حقیقی ها از بازار است. عدم رشد قیمت سهام و شرایط بهتری که بازارهای موازی دارند، حقیقی ها را تشویق می کند تا سرمایه خود را از این بازار خارج کرده و به بازارهای موازی بروند.

در شرایطی که حقیقی ها بازدهی خاصی از بورس نگرفته اند و حتی طی مدت اخیر در بسیاری از نمادها به محدوده زیان وارد شده اند، خروج پول حقیقی از بازار متوقف نمی شود که این خود یکی از عوامل درجا زدن بیشتر بازار سهام است. از طرفی عدم تمایل حقیقی ها به سرمایه گذاری در سهام، رکود بورس را به همراه داشته و ارزش معاملات این بازار هفته به هفته کمتر می‌شود.

بازار بدون نقدینگی

نبودن نقدینگی در بازار در حال حاضر بزرگ ترین مشکل بورس تهران است. کاهش ارزش معاملات که بزرگ ترین سیگنال منفی به سهامداران است، هر روز تشدید می شود و این عامل موثری در قهر حقیقی ها با بازار سهام محسوب می شود.

در آخرین روز معاملات هفته گذشته ارزش معاملات خرد به 3800 میلیارد تومان رسید. این در شرایطی است که در آخرین روزهای رشد بازار در اردیبهشت ماه، ارزش معاملات تا بیش از 7 هزار میلیارد تومان هم بالا رفته بود.

البته همان رقم 7 هزار میلیارد تومان هم در آن روزها عدد بزرگی محسوب نمی شد و تحلیلگران بازار بر این باور بودند که ارزش معاملات باید به بالای 10 هزار میلیارد تومان برسد تا رشد بورس ادامه دار شود. با این حساب ارزش معاملات خرد بورس برای اینکه دوباره بازار در یک شرایط صعودی قرار بگیرد، باید به حدود دو برابر اعداد فعلی برسد.

از طرفی حقیقی ها هم باید دست از خارج کردن سرمایه خود بردارند و با تزریق نقدینگی جدید، موجب رونق بازار سهام شوند. گرچه که فعلا در رفتار حقیقی ها چنین چیزی مشاهده نمی شود و آن ها بیشتر تمایل به خارج کردن پول خود دارند.

غلبه فشار فروش بر قدرت تقاضا

برای بازار امروز احتمالا فشار فروش بر قدرت تقاضا غلبه کند اما مثل روزهای گذشته، این فشار فروش به حدی نخواهد بود که منجر به سقوطی بزرگ در شاخص ها شود.

بازار در شرایط فعلی در یک حالت فرسایشی، نوسانات محدود دارد تا سرانجام تکلیف شاخص کل بورس با خروج از کانال 1.5 میلیون واحدی روشن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا