اخبار بورس

بررسی شاخص های بازار سرمایه و ارزش معاملات بورس در اسفند ۹۸

به گزارش روز (یکشنبه) پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، ارزش بازار اوراق بهادار در پایان معاملات اسفند ماه ۱۳۹۸ که شامل ارزش کل بورس تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی و بورس کالا  میشود به ۲۶.۱۵۰ هزار میلیارد ریال رسید این بیانگر رشد ۸.۳۶ درصدی نسبت به ارزش بازار اوراق بهادار در ماه قبل و ۱۷۶.۵ درصد رشد نسبت به ارزش بازار اوراق بهادار در پایان سال ۱۳۹۷ است.

شاخص های بازار سرمایه

طی بررسی شاخص های بازار سرمایه به این نتیجه میرسیم که با  افزایش ۷.۱ درصدی شاخص کل (وزنی ارزشی) بورس اوراق بهادار در پایان معاملات یک ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۸ و رسیدن آن به مقدار ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد راشاهددیم و هم چنین  مقدار ۵۵۵ هزار و ۱۶۷ برای شاخص کل (وزنی ارزشی) در این ماه بیشترین مقدار شاخص کل طی دوره ۱۳ ماهه اخیر محسوب می‌شود.

واما درمورد مقدار شاخص کل بورس اوراق بهادار از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۸، شاهد رشد ۱۸۷ درصدی بوده است. شاخص کل (وزنی – ارزشی) فرابورس ایران نیز در دوره یک ماه منتهی به پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ با ۶.۲ درصد افزایش به مقدار ۶.۵۹۱ واحد رسید و کمیت ۷.۱۰۴ برای شاخص مذکور در این ماه بیشترین مقدار طی دوره ۱۳ ماهه اخیر بوده است. این در حالی است که مقدار شاخص کل (وزنی – ارزشی) فرابورس ایران از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۸، ۱۹۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات

به طور کلی مجموع ارزش معاملات بورس ها (بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی) در پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ به ۱.۸۱۷.۵۶۷ میلیارد ریال رسید که این مقدار ۲۱ درصد نسبت به دوره یک ماهه گذشته افزایش داشته است. در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ شاهد بیشترین مقدار ارزش معاملات ماهانه طی دوره ۱۳ ماهه اخیر بوده ایم.

جذب و تجهیز منابع

ارزش جذب و تجهیز منابع به تفکیک سرمایه ای و بدهی از ابتدای سال تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ به ۲.۶۴۹ هزار میلیارد ریال رسید.این در حالی است که ارزش جذب و تجهیز منابع در دوره ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷، ۱،۲۵۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

همچنین ارزش مانده اوراق بدهی منتشره در پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ به بیش از ۱.۵۶۲ هزار میلیارد ریال رسید که از این مقدار ۸۲.۲ درصد اوراق با ناشر دولتی، ۱۳.۹ درصد اوراق شرکتی و ۳.۹ درصد سهم اوراق شهرداری ها است.

بیشترین ارزش مانده اوراق از نظر نوع اوراق، به ترتیب مربوط به اوراق اسناد خزانه اسلامی با ۴۰.۹ درصد و اوراق منفعت با ۱۸.۶ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا