اخبار مهم اقتصادی

طرح “قرعه کشی خودرو” به زودی متوقف می شود

طرح “قرعه کشی خودرو” که مدت هاست در بین شرکت های خودرو سازی در حال اجرا است، با اما اگرهایی همراه بوده است که مهمترین آن ثبت نام با تمام کارت ملی های اعضای خانواده و خرید و فروش حواله خودرو و در نتیجه گرفتن بازار خودرو توسط دلالان است. در این گزارش صحبت های اخیر وزیر صمت و پیشنهادات وی در خصوص سامان بخشی بازار خودرو پرداختیم.

طرح “قرعه کشی خودرو” به زودی متوقف می شود!

به گزارش بورس فردا، به نقل از تجارت نیوز سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران وزیر صمت درخصوص برنامه‌های پیش رو بازار خودرو گفت: برنامه داریم در سال آینده بحث قرعه‌کشی خودرو را نداشته باشیم.

وی افزود: درحال حاضر صنعت خودرو دارای مشکلات حادی است. برنامه دقیقی برای آن طراحی کرده‌ایم که درحال اجرا است و ترجیح می‌دهم وقتی به نتیجه خاصی رسید درمورد آن صحبت کنم.

وی همچنین درخصوص صادرات بیان کرد: بحثی درخصوص ساخت داخل آغاز شده است. واژه صادرات را دیگر به کار نبریم، بگوییم تجارت بین‌المللی که واژه بزرگ تری است.

فاطمی امین تشریح کرد: چه اشکال دارد در بازارهای دیگر برنامه تجارتی داشته باشیم و آن را توسعه دهیم. برای این هدف کاری باید انجام داد که باید زیر ساخت راه بی اندازیم، به طور مثال برنامه رایزن بازرگانی را داشته‌ باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بحث تامین مالی نیز مطرح می‌شود که اشتباه است منابع صندوق‌ توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در ایران پرداخت شود بهترین استفاده اعتبار خریدار خارجی است یعنی برای خارجی ها تامین مالی کنیم که از ایران کالا بخرند.

این مقام مسئول تشریح کرد: سرمایه‌گذاری در ایران، تعهد ارزی ایجاد می‌کند، با افزایش دلار برخورد می‌کند که در نهایت چالش ایجاد می‌کند؛ کالایی که صادر می‌کنیم را اغلب کشورها می توانند تولید کنند؛ زیرساختی را باید ایجاد کنیم که از دو هفته گذشته اقدام به انجام آن شده است.

وزیر صمت با اشاره به موضوع تأمین مالی گفت: اشتباه است که منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در ایران استفاده شود. بهترین کاربرد منابع صندوق برای فاینانس خارجی‌ها و اعتبار خریدار به خارجی هاست. اگر از قبل این سیاست را اجرا می‌کردیم دچار مشکلات الان نمی‌شدیم. ۱۰ سال پیش که نرخ دلار سه هزار تومان بود منابع صندوق صرف صادرات شد که این صادرات بنا به ادعای خود فرد بود. به دلیل اینکه نرخ دلار از سه هزار تومان جهش قابل توجهی یافت به خاطر عدم اجرای به موقع طرح‌های صادراتی، چالش ایجاد شد.

او گفت: سال آینده نباید تعهد ارزی داشته باشیم، تحریم شدیم و بخش عمده ای آن برای درآمد نفتی بود و مصرف ارزی سرجای خود باقی بود بود و کلی نظام بهم خورد و پیچیده شد. امیدواریم سال آینده از اوایل تابستان دیگر تعهد ارزی نداشته باشیم، به حدی درآمد ارزی داریم که نیاز ارزی را تامین کند و‌ مشکلات را رفع کنیم.

حذف دلار از اقتصاد کشور

فاطمی امین تشریح کرد: موضوع دیگر به ثبات بازار برمی‌گردد، در کشور مشکل فنی و فناوری نداریم، هیچکس نمی تواند ادعا کند که نمی‌‌تواند‌کار را از پیش ببرد، مطمئن هستم مشکل تامین مالی نیز نداریم. جدول منابع و مصارف نشان داده است می توانیم به رشد تولید برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از ایده‌ها، خارج کردن اقتصاد از دلاری بودن است؛ مثلا خودرو ۳۰ درصد قطعه وارد می کنیم، اما ۴۰ درصد قیمت خودرو محصولاتی که در داخل تولید می شود تبعیت از نرخ  دلار دارد، برای همین متوجه افزایش قیمت می شویم.

این مقام مسئول تشریح کرد: به‌جد دنبال این هستیم که قیمت دلاری را حذف کنیم که در مورد فولاد رخ داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا