The news is by your side.

شرایط و جزئیات تسهیلات کرونایی ویژه کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا

0

به گفته حسین محمودی سفید کوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کسانی که کسب و کارشان به دلیل شیوع کرونا آسیب دیده می توانند برای دریافت تسهیلات کرونایی در مرحله دوم اعطای تسهیلات کرونایی اقدام نمایند.

مشاهده آخرین اخبار بورسی:

تعلیق ۳ نماد بانکی تا ۲۱ دی ماه

چرا نماد وکبهمن امروز ۸ دی ماه متوقف شد؟

شرایط تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا

محمودی اظهار داشت: برای یک سری از حوزه‌ها با توجه به میزان آسیبی که از کرونا دیده اند نیز شرایطی تعریف شده است. حوزه گردشگری، وزشی و فرهنگی از جمله این کسب و کار‌ها هستند، که پرداخت تسهیلات کرونایی به آن‌ها از سوی ستاد ملی کرونا تصویب شده است. در حوزه گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی، با همکاری وزارت کار و معاونت اقتصادی در ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده شد، بر اساس لیستی که وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اختیار وزارت کار قرار داده است، اجازه ثبت نام وجود دارد و تا پایان آذر ماه مشاغل متقاضی می‌توانند بر اساس مبلغی که وزارت گردشگری پیشنهاد داده است می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی با توجه به اینکه تعدادی از باشگاه‌های ورزشی به خاطر شرایط کرونایی مجبور به تعطیل شدن کردند گفت: در ستاد ملی کرونا، مصوب شد این دسته از باشگاه‌ها هم در صورتی که متقاضی دریافت وام کرونا هستند می‌توانند اقدام کنند. یکی از مصوبات ستاد برای سه گروه گردشگری، ورزشی و فرهنگی این بود که اسمهال تسهیلات تا پایان اردیبهشت ماه باشد. یعنی اگر پیش از این تسهیلاتی دریافت کرده اند و اکنون قرار است تسهیلات جدید دریافت کنند، مدت بازپرداخت آن تا پایان اردیبهشت ماه باشد.

محمودی گفت: برای وزارت فرهنگ هم در ستاد ملی کرونا مصوب شد، کسب وکار‌های حوزه وزارت ارشاد هم فرصت جدیدی ایجاد شد تا با ثبت نام در سامانه کارا از دریافت تسهیلات بهره‌مند شوند.

 وی اظهار داشت: افراد و بنگاه‌هایی در این سه حوزه می‌توانند در سامانه کارا ثبت نام کنند که اطلاعات آن‌ها را نهاد‌های بخشی مربوطه اطلاعات آن‌ها را در اختیار سامانه کارا قرار داده باشد. در حال حاضر امکان ثبت نام برای افراد عادی در سامانه کارا وجود ندارد، تنها افرادی می‌توانند ثبت نام کنند که نهاد مربوطه اطلاعات آن‌ها را در اختیار وزارت کار قرارداده باشد و از سوی وزارت کار در سامانه کارا بارگذاری شده باشد.

اکنون علاالدین ازوجی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره جزئیاتی جدید از تسهیلات کرونایی گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا، بنگاه محور است.

 وی ادامه داد: به بخش حمل و نقل که از گذشته این تسهیلات پرداخت می‌شد و اکنون برای پرونده‌های باقی مانده ادامه دارد. مبلغ مد نظر برای بخش حمل و نقل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی از قبل بود که درحال پرداخت است.

ازوجی با بیان اینکه چارچوب پرداخت تسهیلات مانند اعطای تسهیلات قبلی است گفت: تفاوت در حال حاضر این است که چگونگی پرداخت را خود بخش اجرایی مربوطه تعیین کرده است. بر اساس لیستی از بنگاه‌ها و واحد‌های تولیدی که دستگاه‌های مربوطه از بنگاه‌ها مشخص می‌کنند، تسهیلات از سوی بانک‌ها پرداخت می‌شود.

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار ادامه داد: این تسهیلات به کسب و کار‌های آسیب دیده در سه بخش گردشگری، ورزش و فرهنگ، هنر و رسانه تعلق می‌گیرد. بخش گردشگری ۲۰۰۰ میلیارد تومان، بخش ورزش ۸۰۰ میلیارد تومان و بخش فرهنگ و رسانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان دریافت می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.