آموزش بورس

حداقل و حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات چه قدر است؟

مقدمه

افراد حاظر در بورس برای خرید و فروش سهام و انجام معاملات در بورس سهام باید یک محدودیت خاصی را در نظر بگیرند تا حجم مبادلات و خرید و فروش هایی که در طول روز انجام می شود مشخص و ثابت باشد. به این محدودیت حجمی که به حداکثر تعداد سهام قابل معامله و خرید و فروش در هر سفارش برای هر سهم یا نماد در سامانه معاملات انجام می شود، محدودیت حجمی گفته می شود. این محدودیت ها هم برای حداکثر و هم برای حداقل تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات تعیین شده است. حداقل تعداد سهامی که قابل معامله و خرید و فروش است 500 هزار تومان است. حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات به تفکیک بورس و فرابورس در ادامه توضیح داده شده است.

حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات فرابورس

این محدودیت حجمی هم برای بازار بورس و فرابورس است که تعداد مشخصی برای حجم معاملات افراد حاظر در بورس قرار گرفته است اما به این نکته توجه داشته باشید که این محدودیت برای عرضه های اولیه از مقدار و قیمت کمتری برخوردار است. این حداکثر و حداقل تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات به منظور تسریع در معاملات و کاهش در ترافیک سامانه لحاظ شده است. طبق این محدودیت حجم سفارش و حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات در فرابورس برای شرکت هایی که سرمایه آن ها 100 میلیون یا بیشتر است 200.000 سهم و برای شرکت هایی که سرمایه آن ها کمتر از 100 میلیون باشد به مقدار 100.000 سهم تغییر می کند، منظور از محدودیت حجمی همان حداکثر تعداد اوراق بهاداری است که در هر سفارش وارد می شود.

حداکثر حجم هر سفارش خرید و فروش در بورس

    • آن دسته از نماد ها و سهام ها که دامنه قیمت آن ها 1 الی 5000 ریال است حداکثر حجم سفارش آن ها 400 هزار سهم است.
    • برای آن دسته از نماد ها و سهام ها که دامنه قیمت آن ها 10001 تا 100 هزار ریال است حداکثر حجم سفارش آن ها 100 هزار سهم است.
    • و برای آن دسته از نماد ها و سهام ها که دامنه قیمت آن ها 100001 به بالا باشد حداکثر حجم سفارش آن ها 50 هزار سهم است.

حداقل تعداد سفارش در بورس:

در مورد عرضه های اولیه محدودیتی برای حداقل سهام قابل سفارش در بورس وجود ندارد و حتی دیده شده به شخص 6 عرضه اولیه با قیمت مثلا 15 هزار تومان تخصیص یافته زیرا در فرایند تخصیص عرضه اولیه با توجه به میزان مشارکت تعداد سهام تخصیص یافته مشخص می شود. در مورد حداقل حجم سفارش در سیستم معاملات بورس مربوط به سهام های غیر از عرضه اولیه مبلغ کل سفارش باید حداقل 500 هزار تومان باشد.

امیدواریم با خواندن این مقاله پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه حداقل و حداکثر تعداد حجم سفارش در سیستم معاملات چه قدر است را دریافت نموده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا