آموزش بورس

تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟

در یکی از پست های گذشته در مورد تابلو معاملات توضیحات کلی در اختیارتان گذاشتیم تا با مفهوم تابلو معاملات و اصطلاحات آن آشنا شوید. در این پست قصد داریم که به سوال ” تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟ ” پاسخ دهیم و بگوییم که فرق بین قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله چیست؟

تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله
تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟

مباحثی که در این پست مورد بررسی قرار گرفته است:

  • تعریف قیمت پایانی در تابلو معاملات
  • تعریف قیمت آخرین معامله در تابلو معاملات
  • تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟

تعریف قیمت پایانی در تابلو معاملات

تعریف قیمت پایانی در تابلو معاملات
تعریف قیمت پایانی در تابلو معاملات

تابلو معاملات یک سهم را می توان در سایت tsetmc.com مشاهده کرد. تابلوی معاملات یک سهم اطلاعات و دیتای زیادی را در دسترس سرمایه گذاران و سهامداران میگذارند که با توجه با اطلاعات تابلو معاملات میتوانند آینده معاملات خود را بسنجند و یا در آن راستا معاملات آینده خود را بررسی کنند.

یکی از اطلاعاتی که تابلو معاملات در اختیار افراد می گذارد قیمت پایانی است. قیمت پایانی در واقع میانگین قیمتی است که معاملات در آن سهام انجام شده است و براساس همین قیمت پایانی است که معاملات روز بعد بر اساس آن آغاز میشود. برای محاسبه قیمت پایانی باید به تعریف حجم مبنا هم بپردازیم.

تعریف حجم مبنا: به آن تعداد از یک نوع اوراق بهادار که باید در هر روز مورد دادوستد قرار گیرد تا تمام درصد تغییرات مجاز در آن روز در تعیین قیمت روز بعد لحاظ شود حجم مبنا می گویند.

در تعریف قیمت پایانی باید این موضوع را هم بیان کنیم که، قیمت سهام در شرکت‌ها زمانی که حجم قابل توجهی از سهام در طول یک روز معاملاتی معامله شود، می تواند حداکثر افزایش یا کاهش روزانه را داشته باشد و به این دلیل است که در تعریف قیمت پایانی، حجم مبنا را هم باید بررسی کنیم.

به طور مثال، زمانی که قیمت یکی از سهم ها در بالاترین قیمت دامنه مجاز روزانه خود حداقل به اندازه حجم مبنا معامله میشود، قیمت پایانی سهم به حداکثر رشد خود میرسد.

در واقع قیمت پایانی سهم براساس میانگین موزون قیمت سهم در طول یک روز معاملاتی، تعیین میشود و آخرین قیمت در واقع آخرین قیمت معاملاتی سهام می باشد.

اگر در معاملات یک سهم حجم مبنا پر نشود چه میشود؟


تعریف قیمت آخرین معامله در تابلو معاملات


به آخرین قیمتی که سهام در آن معامله شده است قیمت آخرین معامله میگویند و این قیمت آخرین معامله در جهت سفارش گذاری بسیار اهمیت زیادی دارد چرا که سرمایه گذار اگر بخواهد معامله را به سرعت انجام دهد می‌تواند قیمت سفارش خود را نزدیک به این قیمت یا معادل این قیمت وارد کند تا احتمال کامل شدن سفارش افزایش پیدا کند. یکی از دلایلی که برای اشاره کردن به قیمت یک سهام از قیمت پایانی به جای قیمت آخرین معامله استفاده کنند این است که قیمت آخرین معامله دارای نوسانات بسیار زیادی است.


تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله چیست؟


تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟
تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله یک سهم در تابلو معاملات بورس چیست؟

با توجه به توضیحات یکه در فوق ارائه شد باید گفت که، تفاوت قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله در این است که، قیمت پایانی در اصل به میانگین قیمت معامله شده در سهام گفته میشود که در روز و ساعات معاملاتی، معامله شده است که بر اساس حجم مبنا تعیین میشود اما قیمت آخرین معامله که آخرین قیمتی است که در یک روز معاملاتی انجام شده و نوسانات بسیار زیادی دارد را می گویند.

*نکته : قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله ضرورتی ندارد که یکسان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا