آموزش بورسارز دیجیتال

فارمینگ چیست؟ و چه تفاوتی با فیشینگ دارد؟

در این مقاله قصد داریم به پاسخ سوال فارمینگ چیست؟ و چه تفاوتی با فیشینگ دارد؟ بپردازیم. جهت آشنایی با فیشینگ و راه های در امان ماندن از آن پیشنهاد می شود مطلبی که پیش از این در خصوص فیشینگ و انواع حملات فیشینگ منتشر نمودیم را مطالعه نمایید. اگر بخواهیم بطور خلاصه فارمینگ را توضیح دهیم باید گفت که نوعی سرقت آنلاین از طریق فایل های آلوده می باشد که در ادامه به شرح کامل آن می پردازیم.

فارمینگ چیست؟

روش های متفاوتی وجود دارد تا فارمینگ (Pharming) انجام شود.  یکی از این روش های متداول، بروزرسانی یا آلوده کردن فایلهای میزبان سیستم محلی کاربر است. در فارمینگ به طور کلی فایل های میزبان رایانه شخصی آلوده می شود. برای اعمال کردن فارمینگ فردی که فارمینگ را انجام میدهد معمولاً یک کد مخرب را برای کاربران ارسال می کند. به این ترتیب فایل های میزبان برای تبدیل URL های درخواستی کاربر به تعدادی رشته دستکاری می شوند تا برای دسترسی به وب سایت ها استفاده شوند. در ادامه بیشتر به پاسخ سوال فارمینگ چیست؟ و چه تفاوتی با فیشینگ دارد؟ میپردازیم.

یکی دیگر از موارد فارمینگ، آلوده کردن مستقیم DNS ها است. نقش DNS ها حل و فصل نام دامنه درخواست شده کاربر توسط آدرس IP مربوط به وب سایت نیز می باشد. DNS هایی که توسط فرد فارمینگ کننده ارسال میشود به طور اشتباه درخواست ورودی را حل می کند و از این رو کاربر را به صفحات اشتباه و مخرب که هدف فرد فارمینگ کننده است نیز هدایت می شود.

فیشینگ (Phishing) رمزگیری و یا تله گذاری می تواند از طریق تلفن، درگاه پرداخت، وب سایت جعلی و بدافزارها صورت بگیرید. فیشینگ نوعی کلاهبرداری است که کلاهبرداران و افراد سودجو با فریب کاربران، قصد سرقت اطلاعات مهم آنها را دارند. این اطلاعات می تواند اطلاعات کارت اعتباری، نام کاربری و رمز عبور، جزئیات حساب بانکی، کدهای خصوصی، شماره تلفن، اطلاعات هویتی و … کابران باشد. فیشر (فرد کلاهبردار) بوسیله جعل یک وب‌‌سایت، ایمیل یا پیامک و تماس عملیات سرقت اطلاعات و فیشینگ را انجام می دهد. این روز ها که فعالیت افراد در دنیای رمزارزها نسبت به قبل افزایش یافته باید نسبت به این حملات اطلاعات کافی داشته باشند تا به هنگام اجام فعالیت هایی همچون خرید ارزهای دیجیتال و همچنین تتر دچار مشکل نشوند. در ادامه به بیشتر به پاسخ سوال فارمینگ چیست؟ و چه تفاوتی با فیشینگ دارد؟ میپردازیم.

بیان تفاوت فیشینگ با فارمینگ

در پاسخ به پرسش فارمینگ چیست؟ و چه تفاوتی با فیشینگ دارد؟ باید بیان کنیم: با مطالعه تعریفی که از فیشینگ و فارمینگ در ابتدای مقاله شرح دادیم، تا حدی با تفاوت آن دو آشنا شدید اما در کل این تله ها بسیار به هم شباهت دارند و هر دوی این کلاهبرداری ها از نوع حملات سایبری بشمار می آیند. با وجود اینکه وبسایت ها و برنامه ها همیشه در حال آپدیت و بروزرسانی هستند و سعی بر این دارند که نکات امنیتی خود را همواره ارتقا دهند و قوی تر کنند اما نباید فراموش کنیم که یکی از مهم ترین کار هایی که ما در مقابل این کلاهبرداری ها باید انجام دهیم، ارتقا دادن سطح آگاهی و اطاعات مان می باشد تا در دام این کلاهبرداری ها و افرادی همچنین فیشر ها یا فارمینگ کننده ها گرفتار نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا