آموزش بورس

سهام دلاری چیست؟ دلار بهتر است یا سهام دلاری؟

بازار بورس دنیای بزرگی دارد و نمیتوان همه اصطلاحات و قوانین بورسی را به صورت کلی و یک دفعه یاد گرفت بلکه نیازمند آموزش همیشگی و تدریجی است و همه سرمایه گذاران و سهامداران باید اطلاعات و دانش خود را درمورد بورس به روز کنند. سوالی که توسط افراد و سرمایه گذاران مطرح میشود این است که سهام دلاری چیست؟ منظور از سهام دلاری در بورس چیست؟ تفاوت بین سهام دلاری و دلار چیست؟ دلار بهتر است یا سهام دلاری؟ در این پست قصد داریم به این سوالات در خصوص سهام دلاری پاسخ دهیم.

منظور از سهام دلاری در بورس چیست؟
منظور از سهام دلاری در بورس چیست؟

مباحثی که در این پست مورد بررسی قرار می گیرند:

  • سهام دلاری چیست؟
  • دلار بهتر است یا سهام دلاری؟
  • سهام غیر دلاری چیست؟

سهام دلاری چیست؟


سهام دلاری همانطور که از نامش پیداست، به سهم هایی می گویند که درآمدشان با دلار است. در واقع به سهام شرکت هایی که مواد اولیه آن ها در داخل کشور ساخته و تولید شود اما خود محصول نهایی صادر شود، سهام دلاری می گویند. فروش این محصولات در خارج از کشور انجام می شود و همین منوال که تولیدات یک محصول داخل کشور و به ریال باشد اما فروشش به خارج از کشور باشد و صادر شود سود خوبی را تولید می کند. اگر بخواهیم شرکت های بورسی که دارای سهام دلاری هستند را مثال بزنیم، صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، معادن و فلزات و… جزو سهام های دلاری هستند که به دلار محصولات خود را به کشورهای دیگر میفروشند.

به صورت خلاصه در مورد تعریف سهام دلاری چیست؟ باید بگوییم که سهام دلاری به سهم ها و شرکت هایی گفته میشود که مواد اولیه و تولیدات محصولات خود را داخل کشور و به پول داخل کشور انجام میدهند اما محصول نهایی به قیمت دلار فروخته میشود و صادر میشود.

در این میان افرادی هستند که سوال برایشان پیش می آید که تفاوت بین سهام دلاری و خریدن دلار چیست؟ مزیت سهام دلاری چیست؟ همانطور که در مطالب فوق ذکر شد سهام دلاری در اصل سود بسیار خوبی به سرمایه گذاران و صاحبان سهام میدهد. اما تفاوت بین سهام دلاری و دلار خریدن چیست؟


دلار بهتر است یا سهام دلاری؟


در این مقاله با دلایل منطقی توضیح دادیم منظور از سهام دلاری چیست و چگونه سود بسیاری خوبی را به واسطه سهام دلاری سرمایه گذاران میتوانند بدست آورند. اما باید این موضوع را هم مشخص کنیم که دلار بهتر است یا سهام دلاری؟ همانطور که مشخص است همه افراد دوست دارند که سود بیشتری را بدست آورند و در هر معامله ایی سود بیشتر نصیبشان شود.

افراد میتوانند با خرید دلار هم سود کنند و به صورت مستقیم این معامله را انجام دهند. اما دلار بهتر است یا سهام دلاری و کدام سود بیشتری نصیب ما می کند؟ هرگاه قیمت دلار افزایش پیدا کند سهم های دلاری جذاب تر و پرسودتر خواهند بود اما به این نکته توجه کنید که به طور کلی سرمایه گذاری در بازارهای مالی موازی بورس مانند طلا، دلار، مسکن و … گرچه ممکن است سود بسیار زیادی نصیب سرمایه گذاران کند اما باعث ایجاد تورم در کشور شده و به ضرر بقیه مردم تمام می شود. اما شما می توانید به جای اینکه از دلار سود ببرید از سهام دلاری سود ببرید و علاوه براینکه ارزش پول خود را حفظ کرده اید به چرخیدن چرخه تولید کشور و رونق شرکت های صادرات محور کمک کنید و سود شما به ضرر عده دیگری تمام نشده است.

علاوه براین سرمایه گذاری در دلار همیشه مطمئن نیست و گاهس وجود حباب در قیمت دلار باعث می شود قیمت آن به سرعت کاهش پیدا کرده و باعث متضرر شدن شما شود گرچه بازار سرمایه نیز غیرقابل پیش بینی است اما به نظر می رسد اگر با آگاهی و دانش انجام شود سرمایه گذاری مطمئن تری باشد.


سهام غیر دلاری چیست؟


همانطور که میتوانید حدس بزنید، سهام غیر دلاری کاملا برعکس سهام دلاری است و بدین صورت که سهام های غیر دلاری در واقع به سهام هایی می گویند که درآمد آن ها به دلار نیست و شرکت هایی که سهام غیر دلاری دارند در واقع برای تولید مواد اولیه خود احتیاج به مواد داخل کشور دارند و در غیر این صورت باید از خارج از کشور، مواد اولیه را وارد کنند و در این صورت وارد شدن این مواد اولیه که به دلار وارد کشور میشوند هزینه اضافی برای شرکت داشته و تاثیر منفی بر سودآوری شرکت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا