آموزش بورس

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در سال 99 چیست؟

مقدمه

با توجه به افزایش روز افزون نرخ تورم در سال 99 در کشور و کاهش ارزش پول ملی و پول نقد، بسیاری از افراد به دنبال بهترین راه های سرمایه گذاری در بازار های مالی هستند. همچنین بسیاری از مردم خواهان آن هستند که تنها بخشی از پول، سرمایه و نقدینگی خود را وارد بازار های مالی کنند. این موضوع کاملا منطقی و هوشمندانه است. اما همواره مهمترین سوال مطرح در این زمینه این است که بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در سال 99 چیست؟ سرمایه گذاری در کدام بازار بیشترین سود و بازدهی را در سال 99خواهد داشت؟ بهترین سرمایه گذاری در سال ۹۹ با توجه به شرایط فعلی ایران کدام است؟

همانطور که گفته شد با توجه به افزایش تورم و بی ارزش شدن پول نقد، بالا رفتن قیمت کالا ها و موارد دیگر، مهم ترین راهکار برای حفظ ارزش دارایی ها، سرمایه گذاری در بازار های مالی است. تنها در این صورت است که می توان با توجه به شرایط فعلی، علاوه بر حفظ ارزش سرمایه، سرمایه اولیه خود را چند برابر و به اصطلاح از آن سود دریافت کرد. برای پاسخ به سوالات فوق و رفع ابهامات، در ادامه مقاله با روش های سرمایه گذاری با پول و سرمایه کم در ایران آشنا شوید.

روش های سرمایه گذاری در ایران

از مهم ترین و رایج ترین روش های سرمایه گذاری در ایران موارد زیر می باشد:

 • سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار
 • سرمایه گذاری در بانک
 • سرمایه گذاری در بازار مسکن
 • سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه
 • سرمایه گذاری در بازار ارز و دلار.

هر یکی از مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، از مهم ترین و شاخص ترین روش های سرمایه گذاری در بازار می باشند. اما طبعا هر کدام از این روش ها مزیت ها و معایبی دارند. در ادامه مفصلا به شرح و توضیح هر روش می پردازیم.

سرمایه گذاری در بانک ها

یکی از قدیمی ترین و آشنا ترین روش های سرمایه گذاری در کشور، سپرده گذاری در بانک می باشد. اگرچه این روش در دهه گذشته، یکی از روش های محبوب به حساب می آمد، اما امروزه این روش پیشنهاد نمی شود. زیرا با سپرده گذاری در بانک، به عبارتی پول و سرمایه شما راکد می ماند. در این روش تنها سود سالانه بسیار ناچیزی از بانک های مختلف دریافت خواهید کرد. موارد بسیار زیادی نیز موجب شده است که سرمایه گذاری در بانک جذابیت سابق را نداشته باشد. برای مثال:

 • وجود بازار های مالی با سود دهی بیشتر
 • کم بودن سود سپرده های بانکی
 • افزایش بی سابقه تورم
 • کاهش ارزش پول ملی.

سرمایه گذاری در بازار مسکن

با توجه به افزایش بی سابقه قیمت ملک و زمین در سال های اخیر می توان اذعان داشت که سرمایه گذاری در بازار مسکن که یکی از بازار های اصلی هر کشور محسوب می شود، یکی از سرمایه گذاری های پر سود محسوب می شود. اما توجه داشه باشید که بزرگترین عیب آن نیاز به پول و سرمایه بالا می باشد. به عبارت دیگر اگر شما به دنبال بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در سال 99 هستید، این روش به شما پیشنهاد نمی شود. البته سرمایه گذاری در بازار مسکن، معایبی نیز دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • نوسانات بالای قیمت مسکن در سال
 • نقد شوندگی پایین در بازار مسکن
 • نیاز به پول و سرمایه بالا و غیره.

سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه

بازار طلا و سکه که با نام بازار جواهرات زینتی نیز شناخته می شود، یکی از بازارهای مالی جذاب در ایران می باشد. افزایش قیمت طلا در جهان، بازار طلا و سکه را به یکی از روش های سرمایه گذاری پر سود، اما با ریسک بالا تبدیل کرده است. با توجه به این موضوع که سرمایه گذاری در این بازار تنها محدود به خرید جوار نمی شود، لذا برای ورود به این بازار و تضمین دریافت سود، نیاز به سرمایه بالایی می باشد. اما مهمترین روش های سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه چیست؟

در ایران سرمایه گذاری در بازار طلا به سه صورت امکان پذیر است:
 1. سرمایه گذاری در بازار سکه
 2. سرمایه گذاری در بازار جواهرات زینتی
 3. سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده.

1- سرمایه گذاری در بازار سکه پر ریسک تر از بازار های دیگر است. زیرا کنترل قیمت سکه در کشور، به عهده دولت است. به عبارت دیگر دولت با اختیار تمام می تواند با توجه به موارد مختلف، از جمله عرضه و تقاضا در این بازار، قیمت سکه را کاهش و یا افزایش دهد. اگرچه تقاضای خرید و فروش سکه در ایران همیشه وجود دارد. اما می بایست به مواردی همچون اجرت و کارمزد طلا فروش، همچنین مالیات های مربوطه توجه کرد. بدیهی است که می بایست این موارد را از سود حاصل کم کرد.

2- قیمت طلا بر خلاف سکه کاملا تحت تاثیر نوسانات قیمتی بازار طلا در جهان می باشد. اما با توجه به استفاده زینتی و زیبایی از طلا و جواهرات به خصوص برای خانم ها، می توان گفت، خرید طلا و جواهر، نسبت به خرید سکه، منطقی تر می باشد. اما توجه داشته باشید که برای محاسبه سود حاصله از طریق فروش جواهرات، می بایست کارمزد طلا فروش، همچنین مالیات های مربوطه در سال 99 را از آن کم کرد.

سرمایه گذاری با خرید و فروش طلای آب شده

3- طلای آب شده که شاید کمتر با نام آن مواجه شده باشید، یکی دیگر از بازارهای مالی موجود در ایران می باشد. طلای آب شده به طلای ذوب شده گفته می شود. معمولا برای این کار از طلا و جواهرات کهنه استفاده می شود. برسی آمار و اعداد و ارقام نشان می دهد که حدود 80 درصد کل معاملات بازار طلا در ایران مربوط به طلای آب شده بوده است. اما دلیل آن چیست؟ به عبارت دیگر می توان گفت، سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده نسیت به بازار سکه و طلا مزیت هایی دارد. از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • برای خرید و فروش طلای آب شده نیازی به پرداخت اجرت و کارمزد نیست.
 • خرید و فروش طلای آب شده هیچ گونه مالیاتی ندارد.
 • تغییر قیمت طلای آب شده با توجه به تغییرات قیمت دلار.
 • تاثیر قیمت طلای آب شده با توجه به قیمت جهانی طلا و غیره.

باید توجه داشته باشید که برای دریافت سود های بالا، می بایست میزان سرمایه اولیه خود را افزایش دهید. به عبارت دیگر با پول کم و سرمایه ناچیز نمی توان انتظار سود آنچنانی از این بازار داشت. همچنین برای اطمینان از اصل بودن طلای مورد معامله، لازم است تا از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

سرمایه گذاری در بازار ارز و دلار

شاید بتوان گفت بازار ارز و دلار یکی از وسوسه کننده ترین بازار های مالی در ایران است. دلیل آن نیز نوسانات بالای قیمت دلار و ارز در کشور می باشد. اما فراموش نکنید موارد بسیاری در این زمینه افراد را به کام ورشکستگی و خسارت کشانده است.

برای مثال:
 • عدم اطلاعات کافی
 • تصمیم گیری زود هنگام
 • افت ناگهانی قیمت ارز و دلار
 • کاهش ارزش پول رایج در ایران
 • امنیتی و سیاسی بودن بازار ارز و غیره.

از طرفی ارزش ارز و دلار در هر کشور، مستقیما تحت تاثیر مسائل سیاسی و امنیتی می باشد. لذا ورود افراد معمولی ( بدون تخصص ) و عامه مردم به بازار ارز و دلار توصیه نمی شود.

سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار

قبلا به بسیاری از روش های رایج سرمایه گذاری در بازار های مالی ایران اشاره شد. اما پر سود ترین بازار سرمایه گذاری در ایران کدام است؟ سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش اوراق بهادار یکی از روش های بسیار عالی برای سرمایه گذاری حتی با پول کم در سال 99 می باشد. اگرچه گفته می شود سرمایه گذاری در بورس ریسک و خطر بالایی دارد. اما می توان اذعان داشت، سرمایه گذاری در بازار بورس ایران، امن ترین و پر سود ترین روش سرمایه گذاری در ایران می باشد.

همانطور که می دانید بورس یکی از بازارهایی است که اخیرا جزو بازار های هدف جریان نقدینگی شده است. میزان بازدهی بازار بورس به افراد فعال در آن بسیار بالاست. اگرچه برای بازدهی بیشتر این بازار نیاز به دانش و تخصص در این زمینه نیز دارد. که خوشبختانه با وجود شرکت های سبدگردان نیاز به دانش و تخصص در این مقوله ترفیع شده است. به عبارت دیگر هر فردی، با هر میزان دانش و تجربه و با هر میزان سرمایه و حتی با پول کم می تواند وارد بازار بورس شده و با خرید و فروش اوراق بهادار، سود مشخصی دریافت کند. بدیهی است اگر سرمایه اولیه شما بیشتر باشد، سود شما نیز بیشتر خواهد بود. اما این موضوع به این معنی نیست که با پول کم نمی توان وارد بازار بورس شد. منطقی ترین راهکار برای ورود به این بازار توجه به دو نکته می باشد:

 • اختصاص تنها بخشی از سرمایه و پس انداز به این بازار
 • صبر و حوصله کافی و تاثیر نپذیرفتن از جو موجود.

همچنین با مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توان به موفقیت های بیشتری دست یافت.

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در سال 99 چیست؟

با توجه به بررسی بازار های مالی متنوع موجود در ایران می توان به این نتیجه رسید. بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در سال 99 ، سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد. بررسی نمودار های تحلیلی، مقایسه بازار های دیگر، میزان سود و زیان حاصل از هر کدام و نیز رشد شاخص بورس در ایران نیز حاکی از همین امر است.

بدیهی است با اختصاص تنها بخشی از سرمایه، پس انداز و دارایی در بازار بورس، می توان در آینده ای نزدیک به بازدهی و سود بالایی دست یافت. اما مجددا تکرار می کنم که سرمایه گذاری در بازار بورس ، نیاز به حداقل دانش و مطالعه می باشد. برای ورود به بازار بورس خصوصا برای مبتدی ها پیشنهاد می شود که از خدمات عالی کارگزاری ها و سبدگردان ها استفاده شود. از این که تا پایان همراه ما بودید سپاس گذاریم و امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای آشنایی با سایر مفاهیم بورس و آموزش های رایگان پیشنهاد می شود که با ما در بورس فردا همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا