آموزش بورس

تعدیل سود در بورس چیست ؟

مقدمه

لازمه موفقیت در هر زمینه ای کسب دانش و اطلاعات لازم در آن می باشد. بازار بورس نیز از مواردی است که هر چه میزان دانش و اطلاعات شما در آن بیشتر باشد، میزان موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین لازم است تا با تمام اصطلاحات و لغات تخصصی بورس آشنا باشید. یکی از این لغات ، تعدیل سود در بورس ( تعدیل سود سهام ) می باشد. اما منظور از تعدیل سود بورس چیست؟ برای آشنایی با مفهوم تعدیل سود سهام در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. تعدیل سود سهام  یا تعدیل سود بورس از موارد بسیار مهمی است که می تواند بر معاملات و خرید و فروش سهام نماد های مختلف تاثیر گذار باشد. به عبارت دیگر یک سهام دار و سرمایه گذار حرفه ای با مطالعه دقیق صورت های مالی شرکت ها نسبت به انجام معاملات اقدام می کنند.

یکی از مواردی و اطلاعاتی که با مطالعه صورت مالی به دست می آید، تعدیل سود در بورس و سهام می باشد. شرکت ها و نماد های بورس، گزارش هایی از عملکرد مالی خود در سال گذشته و پیش بینی از نحوه عملکرد مالی در آینده ارائه می دهند. به پیش بینی سود یک شرکت در آینده  اصطلاحا EPS گفته می شود. شخص سرمایه گذار می تواند با تحلیل صورت مالی نماد، برای خرید یا فروش سهام آن اقدام کند. اما تعدیل سود چیست؟

تعدیل سود در بورس

همانطور که گفته شد واژه تعدیل سود در بورس یکی از لغات تخصصی بورس می باشد. برای شرح مفهوم این واژه باید اشاره کنیم که شرکت ها و نماد های فعال در بورس دارای سود پیش بینی شده می باشند. به عبارتی زمانی که شما سهام یک شرکت را در بازار اولیه خریداری می کنید، شرکت دارای یک سود پیش بینی شده مشخص می باشد. این عدد صرفا یک پیش بینی است و هیچ تضمینی جهت احقاق آن وجود ندارد. اما در پایان دوره معاملاتی و در واقع زمان سررسید و پردخت سود سهام داران، سود حاصله شرکت مبلغ دیگری می باشد.

شرکت ها و نماد های فعال در بورس موظف هستند تا در پایان سال مالی، صورت های مالی شرکت را منتشر کنند. صورت مالی اطلاعات مفیدی را در اختیار سهام داران قرار می دهد. یکی از این اطلاعات میزان سود شرکت در یک سال گذشته می باشد. سود واقعی شرکت ها ممکن است بیشتر و یا کمتر از سود پیش بینی شده در ابتدای دوره باشد. زیرا عوامل مختلفی می تواند بر افزایش و یا کاهش سود یک شرکت موثر باشد. برای مثال:

 • حجم معاملات
 • عرضه و تقاضای سهام
 • تحولات سیاسی
 • تحولات اقتصادی
 • و غیره.

پیشنهاد می شود: سال مالی چیست؟

تعدیل سود سهام

به تغییرات سود پیش بینی شده شرکت ها در بورس در ابتدای دوره در مقایسه با سود محقق شده در پایان دوره مالی تعدیل سود در بورس یا Profit adjustment گفته می شود. در تعریف تعدیل سود در بورس باید اشاره کنیم که تغییرات سود شرکت ها نسبت به سود پیش بینی شده ممکن است منفی یا مثبت باشد. اما به هر صورت نماد های بورس موظف هستند تا در دوره های مشخصی بسته به حجم معاملات، عملکرد واقعی شرکت را بررسی کرده و ارائه دهند. همچنین شرکت ها می بایست ضمن مقایسه عملکرد مالی شرکت نسبت به سود پیش بینی شده، پیش بینی جدید خود از میزان سود آوری و بازدهی شرکت را بر اساس عملکرد واقعی به بازار منعکس کنند.

برای درک بهتر مفهوم تعدیل سود به این مثال توجه کنید.

فرض کنید یک شرکت پیش بینی کرده است که در پایان سال مالی ۱۳۹۹ به ازای هر سهم ۳۰۰ تومان سود کند. پس از گذشت مدت زمانی از فعالیت شرکت مذکور با توجه به روند عملکرد مالی شرکت، این پیش بینی از ۳۰۰ تومان به ۳۱۰ تومان تغییر می کند. اگرچه خلاف این حالت نیز ممکن است. برای مثال ممکن است پیش بینی سود شرکت مذکور بعد از دوره شش ماهه از ۳۱۰ تومان به ۲۹۰ تومان کاهش پیدا کند‌.

پیش بینی سود شرکت ها بسته به میزان تقاضای بازار، عملکرد مالی و غیره می باشد‌. اما بعد از سر رسید سال مالی، سود واقعی شرکت در سال گذشته مشخص خواهد شد. این سود ممکن است بیشتر از مبلغ سود پیش بینی شده و یا حتی کمتر از آن باشد. به کلیه تغییرات مثبت یا منفی در سود پیش بینی شده نماد های بورس، اصطلاحا تعدیل سود گفته می شود. سرمایه گذاران باید همواره در تصمیم گیری های خود، به تعدیل سود در بورس توجه داشته باشند.

اهمیت تعدیل سود بورس

همانطور که گفته شد توجه به تعدیل سود سهام در بورس اهمیت ویژه ای دارد. بنا به اهمیت این موضوع است که شرکت ها موظف هستند در دوره های سه ماهه عملکرد دقیق شرکت را بررسی کرده و به اطلاع برسانند. زیرا این پیش‌ بینی‌ ها برای سرمایه‌ گذاران بسیار مهم است. پیش بینی سود شرکت ها در واقع می‌ توانند چشم‌ انداز عملکرد مالی  شرکت را حداقل برای یک سال آینده، مشخص کند. تعدیل سود بورس از مهم ترین مواردی است که می تواند بر تصمیم سهام داران مبنی بر خرید یا فروش سهام تاثیر گذار باشد.

با توجه به این چشم انداز، سرمایه گذار می تواند بازار و شرکت مربوطه را تحلیل کرده و برای فروش، خرید و حفظ سهام شرکت مذکور تصمیم بگیرد. به‌ عبارت‌ دیگر EPS یا سود پیش‌ بینی شده، عبارت است از پیش‌ بینی سود هر سهم كه توسط خود آن شرکت یا تحلیل گران مستقل برای سال مالی آینده تخمین زده می‌ شود. همچنین لازم به ذکر است که پیش‌ بینی سود شرکت‌ ها فقط مختص کشور ما نیست و در تمام دنیا پیش بینی سود و تعدیل سود سهام وجود دارد.

سخن آخر

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، هر په میزان دانش و اطلاعات شما در زمینه بورس بیشتر باشد، موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود‌. در بازار بورس روش های تحلیلی بسیاری برای آنالیز بازار وجود دارد که می بایست آنها را به عنوان مهارت فرا گرفته باشید. به همین منظور می توانید به صد ها مقاله آموزشی در وب سایت بورس فردا دسترسی داشته باشید. همچنین به کارگیری بعضی از مهارت ها در موفقیت شما تاثیر گذار خواهد بود.

برای مثال :

 • آنالیز سیر صعودی یا نزولی بازار
 • مطالعه صورت های مالی شرکت ها
 • مطالعه پیش بینی سود و تعدیل سود سهام
 • به روز بودن و اطلاع از رویداد های سیاسی مهم
 • استفاده از روش های تحلیل تکنیکال
 • استفاده از روش تحلیل بنیادی
 • محاسبه ضریب بتا قبل از هرگونه معامله
 • بررسی نحوه عملکرد مالی یک نماد در بازار
 • اطلاع از تغییرات شاخص در بورس
 • استفاده از تجربه افراد با تجربه
 • صرف وقت و زمان کافی برای فعالیت
 • خرید عرضه اولیه شرکت ها
 • و غیره.

طبیعی است با به کار گیری روش های آنالیز بازار بورس، همچنین با استفاده از روش های عقلانی و منطقی سرمایه گذاران می توانند به سود و بازدهی بالایی دست پیدا کنند. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم. امیدواریم که از مطالعه این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد می شود: ضریب بتا چیست و چه کاربردی در بورس دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا