آموزش بورس

سر خطی زدن در بورس یعنی چه و چگونه انجام می شود؟

مقدمه

حتما برایتان پیش آمده که خواستار یک سهام باشید ولی ایستادن در صف خرید یکی از مشکلات شما بوده باشد. سرخطی زدن یکی از کار هایی است که میتوانید برای مالک شدن یک سهم انجام دهید. چه تازه کار باشید یا چه حرفه ایی حتما برای یکبار هم که شده یک صف سنگین برای خریداری یک سهام را به چشم دیده اید. اگر به زبان ساده بخواهیم سرخطی زدن سهام را تعریف کنیم باید گفت که به سفارشی که در راس ساعت معاملات یعنی 8:30 صبح به داد و ستد و خرید و فروش گذاشته می شود تا بتوانیم در صف خرید و فروش یک جایگاه بالاتر و بهتری داشته باشیم به اصطلاح سرخطی زدن در بورس یا سرخط زدن گفته می شود.

سرخطی زدن در بورس به چه معناست؟

به دلیل اهمیتی که سفارش خرید و فروش دارد، سر خط زدن یکی از مفاهیم و اقدام های مهم است که برای خرید یک سهام در صف سنگین بتوانید بالاتر باشید. به طور مثال شما خواستار یک سهام هستید اما هر موقع که برای خرید آن اقدام کردید با یک صف سنگین روبه رو شده اید. یک راه برای اینکه شانس شما در خرید یک سهم که در صف خرید سنگین قرار دارد بالاتر برود این است که اقدام به سرخطی زدن کنید. در سرخطی زدن ثانیه ها نیز مهم هستند و یک ثانیه می تواند جایگاه شما در صف خرید را به مقدار قابل تجهی جابجاکند. از آنجایی که قبل از ساعت سفارشگیری بازار امکان ثبت سرخی وجود ندارد لذا بهتر است در اولین ثانیه از ساعت 8 و نیم صبح اقدام به سرخط زدن کنید.

نکات مهم نحوه سر خطی زدن در بورس

زمانی که شما یک کارگزاری مناسب داشته باشید میتوانید با ثبت و اعلام بالاترین قیمت برای خرید سر خطی را انجام دهید. برای ثبت سفارش راه ها و روش های متفاوتی وجود دارد اما سفارش سر خطی (market order یا instant order) یکی از ساده ترین راه های نوع سفارش در بازار های مالی و بورس است که البته با قیمت های لحظه ای بازار صورت می گیرد. باید به این نکته توجه داشت که با سرخطی گاهی موجب تغیر قیمت سهام می شوید به این گونه که شما با ثبت بالاترین قیمت برای یک سهم می توانید تاثیر زیادی در تغییر قیمت آن سهم داشته باشید. پس سفارش سرخطی شما ممکن است تغییر زیادی در قیمت این سهم‌ها ایجاد کند. نرم افزارها و یا ربات هایی برای ثبت سفارش سرخطی وجود دارند که میتوانید از هر کدام از آن ها استفاده کنید اما به این موضوع توجه داشته باشید که حتما قابل اعتماد باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا